وقایع روزانه آلبانی-۲۷ ژوئن ۲۰۱

پارلمان آلبانی

روزنامه شیپ    ۲۷-۶-۲۰۱۶

جلسه کمیسیون اصلاحات قضایی پارلمان، با حضور نمایندگان پارلمانی اپوزسیون درحضور کارشناسان بین المللی، به منظورچگونگی تعیین کار” شورای انتصاب نفرات برای نهادهای قضایی” پشت دربهای بسته تشکیل شد. بلیک باشی نماینده حزب دمکرات، در این اجلاس مخالفت خود را با تشکیل این شورا ابراز کرد و گفت تشکیل این شورا باعث ایجاد پارتی بازی و انتخاب یکجانبه اعضای نهادهای قضایی خواهدشد. از سوی دیگر فاطمیر جافایی رئیس کمیسیون اصلاحات قضایی پارلمان و , Jon SIMBERA کارشناس آمریکایی و همچنین کارشناس  اروپایی که در این جلسه حضور داشتند، با نظر بلیک باشی مخالف بودندو گفتند که این شورا برا ساس کمیسیون ونیز تشکیل شده است .

خبرگزاری آتا   ۲۶-۶-۲۰۱۶

روز یکشنبه پاندولی مایکو نماینده پارلمان از حزب سوسیالیست، در شبکه اجتماعی فیس بوک خود، موضع قبلی خود در مورد اصلاحات قضایی را تکرار کرد، که در صورت عدم موفقیت در تصویب لایحه قضایی، این امر کشور را به سمت یک انتخابات و رفراندوم پیش خواهد برد.

مایکو نوشت: ”نظر شخصی من این است ، برای اینکه طرفهای بین المللی و آمریکایی و اروپایی بفهمند که ما در اجرای اصلاحات قضایی جدی هستیم، ما باید در شرایط کنونی اقدام به برگزاری یک رفراندوم و انتخابات بکنیم.

مایکو افزود با سیاستهای شش ماه اخیر دولت، ما نتوانستیم دموکراتها را قانع به تصویب اصلاحات قضایی بکنیم و به نظر من تنها چاره همان اجرای رفراندوم است. ما نمیتوانیم بیش از ۶ ماه کشور و اصلاحات قضایی را به گروگان تصمیم نمایندگان حزب دموکرات بگیریم، به نظر من اگر آنها اصرار بر اجرای توصیه شماره ۸۸ کمیسیون ونیز دارند، انجام رفراندوم بهترین راه حل است، زیرا به این طریق ما میتوانیم به طرفهای خارجی خود نشان دهیم که ما در انجام اصلاحات قضایی جدی هستیم. 

خبرگزاری آتا   ۲۷-۶-۲۰۱۶

جاشا وزیر پیوستن به اروپا، در یک اجلاس به نام ”حکومت مردم سالاری، سنگ بنای پیوستن به اروپا میباشد ”  که در شهر وین تشکیل شده بود، شرکت و سخنرانی کرد. جاشا در سخنرانی خود گفت، طی دو سال گذشته کلیه نهادهای آلبانی تعهد خود را نسبت به یکپارچگی با اروپا نشان داده اند، به خصوص در زمینه مدیریت عمومی و ارگانهای وابسته به آن این کار بطورکامل صورت گرفته است .  

خبرگزاری آتا   ۲۷-۶-۲۰۱۶

ده نفر از نمایندگان پارلمان، با ارائه یک طرح پیشنهادی به پارلمان، خواستار آن شدند که برای انتخاب رئیس جمهور کشور، به جای اینکه پارلمان اقدام به رای گیری و انتخاب رئیس جمهور کند، این امر توسط آرای مردم به صورت مستقیم صورت گیرد. نماینده پارلمان از حزب سوسیالیست , Mimoza Hafiz,در این باره گفت، این بسیار مهم است که به جای اینکه دو سوم نمایندگان پارلمان بخواهند رای گیری کرده و رئیس جمهور را انتخاب کنند، خود مردم به صورت مستقیم رئیس جمهور را انتخاب کنند، رئیس جمهور سمبل یگانگی و وحدت کشور میباشد. وی اضافه کرد، ما برای انجام تغییرات در قانون اساسی کشور نیز پیشنهاد دادیم که لازم نیست دو سوم نمایندگان یعنی تعداد ۹۴ نفر رای مثبت به آن بدهند، برای سهولت در این کار ما پیشنهاد دادیم که دو پنجم نمایندگان، یعنی تعداد ۵۲ نفر هم که باشند کفایت است. قابل ذکر است که پیش نویس این لایحه توسط دو نماینده یعنی بن بلاشی و آرتا دیت تهیه شده است. تعدادی از نمایندگان از هر دو حزب یعنی سوسیالیست و دمکرات هم از آن حمایت کرده اند . 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *