چگونه قوای ذهنی خود را تقویت کنیم

How-to-strengthen-our-mental-faculties

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ما درعصری به سر می‌بریم که هر روز بر گستره دانش به طور فزاینده‌ای افزوده می‌شود. خوشبختانه با در اختیار داشتن زمینه وسیع فناوری اطلاعات کسب دانش آسانتر از پیش شده است و این بدان معناست که انسان باید از ذهنی فعال و قوی برخوردار باشد. بنابراین چنانچه می‌خواهید قوای ذهنی خود را تقویت نمایید و از پیشرفت‌های اطلاعات جا نمایند ۷ توصیه زیر را به کار بندید.

۱- به اندازه کافی ورزش کنید:

تمرینات ورزشی علاوه بر جسم برای ذهن نیز مفید هستند. ورزش با رساندن مقادیر بیشتری اکسیژن به مغز،‌قدرت تمرکز و شفاف‌‌اندیشی را بیشتر و سریعتر می‌کند. هر چه ذهن خود را بیشتر فعال کنید، بیشتر تقویت می‌شود و احساس بهتری در شما پدید می‌آید. با ورزش کردن قدرت تمرکزتان افزایش می‌یابد، سریعتر تصمیم‌ گیری می‌‌کنید و زودتر و خلاقانه‌تر مشکلات را از پیش پای خود برمی‌دارید. ورزش همچنین به رشد سلول‌های مغزی جدید کمک می‌کند.

۲- خواب کافی داشته باشید:

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا حاکی از آن است که اگر فرد ۲۱ ساعت نخوابد، توانایی او به اندازه یک فرد مست کاهش می‌یابد. خوابیدن موجب می‌شود مغز اطلاعات جدید را پردازش کند و با مرور مهارت‌های جدید راه حلی برای مشکلات بیابد. در نتیجه خواب کافی برای تقویت قوای ذهنی عاملی ضروری است. میزان خواب کافی در افراد متفاوت است.اما معمولا ۶ تا ۸ ساعت خوابیدن کافی محسوب می‌شود.

۳- از مصرف زیاد کربوهیدارت‌ها خودداری کنید:

مصرف اضافی کربوهیدارت‌های ساده مانند آرد عمل آورده شده و غذاهای حاوی قند موجب بالا رفتن قند خون می‌شود و این امر موجب کاهش توانایی ذهن و قدرت تمرکز آن می‌گردد. مصرف کربوهیدارت‌های مرکب مانند حبوبات و سبزیجات بسیار بهتر از مصرف کربوهیدارت‌های ساده است. زیرا کربوهیدارت‌های مرکب به طور پیوسته ا نرژی مورد نیاز مغز را تامین می‌کنند و قدرت آن را بهبود می‌بخشند.

۴- از روغن‌های امگا ۳ بیشتر استفاده کنید:

شواهد بسیاری در مورد فواید استفاده از روغن‌های امگا۳ در رژیم غذایی در دست است. روغن‌های امگا ۳ یا اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامت مغز ضروری هستند زیرا موجب روانی در غشای سلول‌های مغز و ارتباط بهتر آنها با هم می‌شوند.علاوه بر این روغن‌های امگا۳ قدرت یادگیری را افزایش می‌دهند.

۵- جدول حل کنید:

میلیون‌ها نفر در جهان طرفدار حل کردن جدول کلمات هستند. این کار گذشته از سرگرم‌کننده بودن با تقویت مهارت‌ های تمرکز، منطق‌پردازی و استدلال،‌مغز را در کل روز فعال و هشیارنگه می‌دارد.

۶- شکلات بخورید:

یک خبرخوب برای دوستداران شکلات! تحقیقات نشان می‌دهند خوردن شکلات شیری عملکرد مغز را بهبود می‌بخشند زیرا موادی مانند تئوبرومین، فنیلیتلامین و کافئین موجب تحریک سلول‌های مغزی و بهبود عملکرد آنها می‌شوند. در حقیقت، فنیلیتلامین را «داروی عشق» نامیده‌اند زیرا ضربان نبض را در حد ضربان یک فرد عاشق بالا می‌برد!

۷- قدرت تجسم و تخیل خود را تحت کنترل در آورید:

تخیلات وتجسمات سازنده موجب می‌شوند فرد از انرژی ذهن خود در جهت تغییر و بهبود زندگی‌اش استفاده کند. از آنجا که قوه تخیل انسان نیرویی بسیار قوی است، چنانچه آن را در جهت درست هدایت کنید می‌توانید زندگی خود را بهبود بخشید. با استفاده از تخیلات و تجسمات سازنده می‌توانید یادگیری خود را سریعتر کنید،‌حافظه و انگیزه‌تان را تقویت نمایید والبته قوای ذهنی خود را چند برابر کنید.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *