وقایع روزانه آلبانی-۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

bushti1-200x120-222

خبرگزاری آتا -۲۴-۶-۲۰۱۶

بوشاتی وزیر امور خارجه، با روزنامه انگلستان از اتحادیه اروپا انجام داده است، که بخشهایی از این مصاحبه به شرح زیر است: 

نظر شما در مورد خروج انگلستان از اتحادیه اروپا چیست؟ شایعاتی شنیده میشود، مبنی بر اینکه در فرانسه و کشورهای اسکاندیناوی نیز ممکن است در این خصوص رفراندوم داشته باشند.

پاسخ: انگلستان از همان اول هم که وارد اتحادیه اروپا شد، مشکلاتی داشت. به لحاظ اقتصادی برای سیاستمداران انگلیسی شکهایی برای ورود به اتحادیه اروپا وجود داشت. البته به نظر من این رفراندوم که انجام شد، انتخاباتی دمکراتیک بود و این نظر مردم انگلستان است، در مورد سایر کشورها، مانند فرانسه و یا هلند نیز شاید در آینده چنین ملاحظاتی مانند انجام رفراندوم وجود داشته باشد. 

آیا خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، تاثیری بر شروع مذاکرات با آلبانی بر سر پیوستن به اروپا خواهد داشت؟ 

پاسخ: شاید خروج انگلستان در این مورد تاثیری داشته باشد، اما به نظر من مهمترین عامل در شروع مذاکرات اروپا برای پیوستن ما به اروپا انجام اصلاحات قضایی است. این موضوع مهترین عامل در پیوستن ما به اروپا را تشکیل میدهد.

آیا خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، تاثیری بر نقشی که انگلستان در ناتو دارد، خواهد داشت؟ مثلا آیا انگلستان بعد از خروج، هنوز معتقد به حضور ناتو در بالکان و ایجاد ثبات در این منطقه خواهد بود؟ 

پاسخ: شاید بعد از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا توجه انگلستان به این گوشه از اروپا کمتر بشود.

آیا خروج انگلستان تاثیری بر سیاست گسترش اتحادیه اروپا خواهد داشت؟ 

پاسخ: مسلما در این سیاست تاثیر خواهد داشت، ولی من باید بگویم که سیاست گسترش اروپا و ملحق شدن کشورهای بالکان به آن، همچنان مورداتفاق نظر کلیه اعضا اتحادیه میباشد .

روزنامه شیپ- ۲۴-۶-۲۰۱۶

پنجشنبه هفته گذشته، بریشا نخست وزیر سابق، در سخنان خود در پارلمان، علیه دخالت بین المللی در امر تصویب لایحه اصلاحات قضایی صحبت کرد. این سخنان وی مورد تایید سخنگوی سابق و نماینده فعلی پارلمان خانم Topalli قرار گرفت. 

به دنبال این سخنان بریشا، علائمی از حمایت جنبش سوسیالیست نیز از سخنان وی دیده شده است. دو روز پیش، یکی از نمایندگان جنبش سوسیالیست به نام  Progress Spahiuدر فیس بوک خود در مورد نظارت بین المللی، در نهادی که برای تصویب لایحه اصلاحات قضایی تشکیل خواهد شد، گفت، من به این نظارت رای نخواهم داد، زیرا به نظر من اقتدار کشور زیر علامت سوال خواهد رفت. وی افزود در مورد همکاری ما با کشورهای ناتو، این نظارت بین المللی قابل فهم است، ولی در مورد تصویب لایحه اصلاحات قضایی و انجام تغییرات در قانون اساسی کشور، شرکت طرفهای  خارجی به استقلال و اقتدار دولت و کشور ما آسیب میرساند. 

خبرگزاری آتا- ۲۶-۶-۲۰۱۶

جنبش سوسیالیست با صدور یک اطلاعیه، از اطلاعیه نماینده منطقه دیبر این جنبش به نام Progress Spahiu, فاصله گرفت. شاهویی در اطلاعیه خود گفته بود که وی موافق تشکیل یک نهاد با نظارت بین المللی برای انجام اصلاحات قضایی نیست و به آن رای نخواهد داد. جنبش سوسیالیست در اطلاعیه خود میگوید این نظر شخصی نماینده است و جنبش سوسیالیست در مورد انتشار این اطلاعیه، تشکیل جلسه خواهد داد.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *