مجاهد شهید سوفان چان مان برهان

سوفان چان

زنی آزاده از چین که جان بر سر آزادی مردم ایران گذاشت

تاریخ تولد: ۱۳۳۷(۳۰ساله)

محل تولد: اوگاندا- کامپلا

تحصیلات : لیسانس – انگلستان

سابقه مبارزاتی: ۹ سال

یکی از ویژگیهای مبارزات مردم ایران شرکت فعال زنان در تمامی پهنه هاست. اما این میان حضور و شرکت زنانی با ملیتهایی دیگر بسیار خیره کننده و تأمل انگیز است.

یکی از این قهرمان سو فان چان زنی چینی است که خود را وقف آزادی مردم ایران کرد و در این راه جان باخت.

پدر «سو» چینی و مادرش اهل هنگ کنگ بود. پدر که در ارتش انگلیس بود، بعد از انقلاب چین به اوگاندا رفته و بعد از کودتای عیدی امین در اوگاندا همراه با خانواده اش راهی انگلستان می‌شود. «سو» از ۱۲سالگی در انگلیس بوده و تحصیلاتش را در آنجا ادامه داد.

در دانشگاه با مجاهدین آشنا می‌شود و به صورت حرفه‌ای شروع به کار می کند. سو در سالهای بعد به پایگاههای ارتش آزادیبخش رفته و در چند عملیات نظامی‌ بزرگ شرکت می‌کند.

  او با فروتنی ها و «خاکی» بودنش شناخته می شد. طوری رفتار می‌کرد که هیچ کس نمی‌فهمید با یک زن چینی الاصل سر و کار دارد که فارسی را چند سال است آموخته است.

«سو» وقتی به «فروغ» می‌رود دختری سه سال و نیمه به نام حنیفه داشت. در آخرین ساعات حرکت همسرش به او می گوید: این نبرد با نبردهای دیگر فرق دارد. تو یک خارجی هستی، دختری کم سن و سال هم داری. بنابراین اصلا کسی از تو انتظار ندارد تا به چنین نبردی بیایی. اگر می‌خواهی برگرد و برو و دخترت را بزرگ کن!

و «سو» در پاسخ می گوید: اشتباه تو این است که فکر می‌کنی به خاطر تو است که من به این نبرد آمده‌ام. من به خاطر آرمانم اینجا هستم. حنیفه هم مثل بقیه بچه‌های دیگر. یا به ایران می‌رویم و او هم در کنار بقیه بچه ها بزرگ می‌شود، یا اگر من برنگشتم باز هم مثل بقیه بچه‌ها. هرچه سر آنها آمد حنیفه هم مثل آنها….

«سو» با عشقی سرشار به آزادی و ایمان به مسیری که انتخاب کرده بود در عملیات فروغ جاویدان در موضع فرماندهی یکی از یگانهای ارتش آزادی شرکت کرد و در نبردی با شکوه به شهادت رسید.

چشمانی از مینیاتور ناب داشت

 و دستانش

 گنج پنهان مهربانی بود.

 برای همین همیشه از خاک او

 چشمه عتیق ترانه‌های بیدار می‌جوشد.

You may also like...

1 Response

  1. آزادی از آن کسانی هست که شهامت گرفن آن را داشته باشد واگر نداری پس برده هستی و آزادی دادنی نیست بلکه گرفتنی است. و مبارزه حد و مرز ندارد یا ملیت یا مذهب و ارگر این را بفهمیم در هر کجای جهان هستی میتوان مبارزه کرد و در صف خلق قرار گرفت و رنده جاوید باد آزادی خواهی و آزادی خواهان و درود به مجاهد شهید سوفان چان مان برهان

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *