اجلاس رسمی پارلمان اروپا در استراسبورگ، محکومیت موج اعدامها و نقض حقوق‌بشر در ایران و سؤالات نمایندگان از فدریکا موگرینی

پارلمان اروپا

در اجلاس رسمی پارلمان اروپا در استراسبورگ، نمایندگان مردم اروپا از کشورهای مختلف، موج فزاینده اعدامها جنایتکارانه دیکتاتوری آخوندی و نقض گسترده حقوق‌بشر در ایران را محکوم کردند و خواستار موضعگیری و اقدام اتحادیه اروپا برای توقف اعدامها و نقض حقوق اولیه مردم ایران شدند.
در این اجلاس که در آن فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حضور داشت، نمایندگان مردم اروپا سؤالات متعددی را از وی به‌ویژه در رابطه تشدید اعدامها و جنایات سرکوبگرانه بعد از روی کارآمدن آخوند روحانی و همچنین سفرش به ایران تحت حاکمیت دیکتاتوری جنایتکار آخوندی مطرح کردند و هشدار دادند که توافق اتمی و مذاکرات مربوطه نباید موجب نادیده گرفتن نقض حقوق‌بشر در ایران شود.

ژرارد دپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا خطاب به رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: رژیم ایران مردم را زندانی و اعدام می‌کند. ما امیدواریم که این رژیم هر چه سریعتر سرنگون شود تا به‌دنبال آن یک ایران آزاد و دموکراتیک برقرار شود.
ژرارد دپره با محکوم کردن سیاست مماشات کشورهای غربی با رژیم آخوندی، خواستار حمایت اتحادیه اروپا از خواست مردم ایران برای آزادی و تحقق حقوق‌بشر و اصول پایه‌یی دموکراسی در ایران شد.

روزا توماسیک نماینده پارلمان اروپا از کرواسی ضمن یادآوری سیاست مماشات اتحادیه اروپا با کشورهای جهان سوم و تحت الشعاع قرار گرفتن تعهدات اروپا نسبت به حقوق‌بشر در سایر کشورها به ملاحظات سیاسی و اقتصادی، به سفر فدریکا موگرینی به ایران تحت حاکمیت آخوندها و نادیده گرفتن سرکوب زنان و اعدامهای فزاینده در ایران اشاره کرد و گفت: من معتقدم که مشکل مذاکرات بین آمریکا و رژیم ایران منجر به عدم احترام برای حقوق‌بشر مردم ایران شده است. وی در پایان خواستار حمایت اتحادیه اروپا از مبارزه زنان و جوانان ایرانی علیه رژیم آخوندی و برای کسب آزادی و حداقل حقوق انسانی خود شد.
خانم توماسیک با اعتراض به موگرینی گفت: به نظر می‌رسد که تعهد اتحادیه اروپا در جنگ علیه نقض حقوق‌بشر به ملاحظات سیاسی وابسته است، کما این‌که شما، در جریان سفر خود به ایران، در اشاره کردن به موضوع اعدام زنان و موضوع سرکوب زنان در ایران، شکست خوردید.

خوان کارلوس خیرائوتا نماینده پارلمان اروپا از اسپانیا در سخنان خود گفت:
درست بعد از آن که روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد تا کنون بیش از ۲۰۰۰ اعدام در ایران انجام گرفته است که بالاترین نرخ اعدامها طی ۲۵ سال گذشته است. زنان به علت بلند کردن صدای خود علیه سرکوب سیاسی محکوم شده‌اند.
وی با یادآوری سکوت نماینده عالی اتحادیه اروپا در کنفرانس مطبوعاتی‌اش در تهران نسبت به نقض حقوق مردم ایران، خواستار دفاع و حمایت از مبارزه مردم ایران علیه آخوندهای حاکم جهت تحقق آزادی و دموکراسی شد.
وی با انتقاد از فدریکا موگرینی به‌خاطر اولویت ندادن به موضوع حقوق‌بشر و حقوق زنان در سفرش به حاکمیت آخوندها گفت: فکر نمی‌کنم حقوق‌بشر چیزی باشد که شما به آن اولویت بدهید، زیرا در کنفرانس مطبوعاتی شما در دیدارتان از تهران، شما حتی یکبار به نقض حقوق‌بشر اشاره نکردید.

خانم ریناکاری نماینده پارلمان اروپا از دانمارک در سخنان خود با ابراز نگرانی از مماشات کشورهای اروپایی با رژیم آخوندی و نادیده گرفتن موضوع نقض حقوق‌بشر در ایران گفت:
در دو سال گذشته بیش از ۲۰۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند و مجازاتهای سختی علیه کسانی که به مخالفت با عملکرد این رژیم برمی‌خیزند اعمال می‌شود. چیزی که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، تبعیض گسترده علیه زنان است. لازم است که اتحادیه اروپا و به‌ویژه نماینده عالی اتحادیه اروپا همواره موضوع نقض حقوق‌بشر توسط رژیم حاکم بر ایران را در دستور کار قرار دهد.

تونه کلام – نماینده پارلمان اروپا از استونی و عضو کمیسیون خارجی پارلمان در سخنان خود با یادآوری نواقص و کمبودهای توافق اتمی وین و دادن زمان به رژیم آخوندی به جای نابود کردن برنامه اتمی رژیم، گفت:
رژیم سرکوبگر حاکم بر ایران با سابقه تعهدات نقض شده، از فرصتی که کشورهای غربی به او داده‌اند استفاده خواهد کرد. این رژیم از پولهایی که آزاد خواهد شد برای تأمین گروه‌های تروریستی وابسته به خودش در منطقه خاورمیانه استفاده خواهد کرد.
تونه کلام در سخنرانی خود تأکید کرد که موضوع مرکزی، تعهد ما به وضعیت حقوق‌بشر و حقوق اقلیتها در ایران است. آنچه که بیش از هر چیزی هشدار دهنده است این است که وضعیت حقوق‌بشر در ایران وخیم‌تر شده است. تحت ریاست‌جمهوری روحانی ۲۰۰۰ اعدام در ایران انجام گرفته که بسیاری از آنها با انگیزه سیاسی بوده است.

دیوید کمپبل بنرمن رئیس هیأت رابطه با عراق در پارلمان اروپا گفت: من به‌عنوان رئیس هیأت رابطه با عراق موضوع مذاکرات غرب با ایران را با توجهات زیاد دنبال کردم، تنها یک روز بعد از امضای این توافقنامه رژیم ایران شروع به حمله به متحدان ما در یمن کرد اگر صحبت از توافق صلح بکنیم باید گفت که این فقط یک نوع استمالت است. این توافق نقض حقوق‌بشر توسط رژیم ایران را به امری عادی تبدیل می‌کند. بیش از ۲۰۰۰ نفر در دوران ریاست‌جمهوری روحانی حلق‌آویز شده‌اند، کسی که شما خانم موگرینی از خوردن چای با او خوشحال می‌شوید. این بالاترین سطح اعدامها در ایران در ۲۵ سال گذشته بوده است. پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۱۰۰۰ اعدام دیگر انجام گیرد که بالاترین تعداد اعدامها به نسبت جمعیت در جهان است.

هانس اولاف هنکل نماینده پارلمان اروپا از آلمان، ضمن بررسی کمبودها و نقائص توافق وین، نقض گسترده حقوق‌بشر در ایران به‌ویژه نقض ابتدایی‌ترین حقوق زنان و دختران در ایران توسط رژیم آخوندها را محکوم کرد و خواستار منوط کردن مراودات اتحادیه اروپا با رژیم به رعایت حقوق‌بشر در ایران شد.

یان زهرادیل، نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک خطاب به رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: رژیم حاکم بر ایران یک رژیم دیکتاتوری مذهبی است و علیه اپوزیسیون خود با شدت عمل می‌کند. در ایران تعداد زیادی اعدام انجام می‌گیرد این رژیم همچنین از اسد در سوریه حمایت می‌کند و به‌صورت گسترده‌یی در عراق دخالت دارد. نگاه کردن به رژیم حاکم ایران به‌عنوان یک متحد، ساده‌لوحی است..

یارومیر اشتتینا ، نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک گفت: در دوران ریاست‌جمهوری روحانی ۲۰۰۰نفر حلق‌آویز شده‌اند. بنا‌ به گفته عفو بین‌الملل در سال جاری تا کنون ۷۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند و انتظار می‌رود رقم اعدامها به ۱۰۰۰ نفر تا پایان سال جاری برسد. به بیان دیگر بالاترین نرخ اعدامها به نسبت جمعیت در جهان. همچنین وضعیت دختران جوان در ایران نگران‌کننده است.
یارومیر اشتتینا ضمن فراخواندن رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به طرح موضوع نقض گسترده حقوق‌بشر در ایران در مذاکرات با رژیم تأکید کرد افزایش شدید اعدامها در ایران و این واقعیت که حقوق پیروان سایر مذاهب نقض می‌شود باید در مذاکرات با رژیم ایران مد نظر قرار گیرد.

چارلز تانوک نماینده پارلمان اروپا از انگلستان و سخنگوی خارجی گروه محافظ کاران و رفرمیستهای اروپا نیز گفت: ادامه نقض حقوق‌بشر توسط رژیم ایران و حمایت از تروریسم توسط روحانی کاهش نیافته است. در دوران او تعداد اعدامها در ایران از جمله اعدام زندانیان سیاسی و اقلیتهای مذهبی افزایش یافته است که میانگین آن ۲ اعدام در روز است. ما نمی‌توانیم حمایت رژیم ایران از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله و همچنین دامن زدن این رژیم به خشونتهای فرقه‌ای در لبنان، سوریه و بحرین را نادیده بگیریم… ما نباید اجازه دهیم این معامله سبب شرارت بیشتر رژیم ایران شود.

You may also like...