اجلاس شورای حقوق‌بشر در مقر اروپایی ملل متحد، محکومیت جنایات ضدانسانی رژیم ایران

2016317912545329222y

در اجلاس شورای حقوق‌بشر که جلسات آن در مقر اروپایی ملل‌متحد در ژنو ادامه‌دار، اعدامهای وحشیانه و جنایات ضدانسانی رژیم آخوندی بار دیگر با موج محکومیتها مواجه است.
احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل که حکومت آخوندی هرگز اجازه ورود او به ایران را نداده است، گزارش خود درباره وضعیت حقوق‌بشر در ایران را به شورای حقوق‌بشر ارائه داد و نمایندگان کشورهای مختلف به موضعگیری حول آن پرداختند.
در اجلاس شورای حقوق‌بشر، نخست احمد شهید ضمن ارائه گزارش خود بر آمار فزاینده اعدامها در ایران اشاره و اعلام کرد که رژیم آخوندی در زمینه‌های مختلف به‌طور گسترده، قوانین حقوق‌بشر را نقض می‌کند. وی از جمله به افزایش اعدام‌ها، بازداشتهای خودسرانه، نقض حقوق اقلیتها و سانسور رسانه‌ها اشاره کرد.
پس از سخنان احمد شهید، نماینده حکومت آخوندی نسبت به گزارش گزارشگر ویژه ملل‌متحد سوز و گداز کرد و با سرخوردگی گفت که ما در ژنو و نیویورک جلسات متعددی با احمد شهید داشتیم که متأسفانه هیچ نتیجه‌یی نداشته است.
در ادامه این جلسه نمایندگان کشورهای مختلف طی موضع‌گیریهای خود از مأموریت گزارشگر ویژه حمایت کردند و به‌طور خاص موج فزاینده اعدام‌ها، به‌خصوص اعدام نوجوانان توسط رژیم آخوندی را به‌شدت محکوم کردند.
نماینده اتحادیه اروپا ضمن استقبال از گزارش احمد شهید، نگرانی عمیق خود را از «بالاترین میزان اعدام‌ها» توسط رژیم طی چندین سال اخیر از جمله اعدام نوجوانان اعلام کرد و خواهان تعلیق حکم اعدام با هدف لغو آن شد.
اتحادیه اروپا در این موضعگیری همچنین نقض آزادی بیان و عقیده، نقض حقوق اقلیتهای مذهبی و تبعیض جنسی توسط رژیم آخوندی را محکوم کرد.
نماینده کانادا نیز ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به تعداد فزاینده اعدامها در ایران، از جمله اعدام نوجوانان بر دستگیریهای خودسرانه، شکنجه و بدرفتاری با زندانیان انگشت گذاشت.
نماینده نروژ علاوه بر اعدامها به سرکوب مدافعان حقوق‌بشر و روزنامه‌نگاران اشاره کرد.
در این جلسه نماینده استرالیا نگرانی عمیق کشورش را نسبت به وضعیت حقوق‌بشر در ایران ابراز کرد و خواهان توقف احکام اعدام توسط رژیم آخوندی شد؛ استرالیا همچنین خواهان آن شد که رژیم اجازه بازدید گزارشگر ویژه ملل‌متحد از ایران را بدهد.
نماینده زلاندنو نیز از جمله گفت: «ما از فراخوان گزارشگر ویژه به حکومت ایران برای تعلیق به‌کارگیری حکم اعدام و درخواست او برای ممنوعیت فوری و بدون قید و شرط اعدام متهمان نوجوان حمایت می‌کنیم».
نماینده دانمارک در اجلاس شورای حقوق‌بشر، تأکید کرد: «ما هم‌چنان نگران تعداد فوق‌العاده بالای اعدام‌ها، اعدام متهمان نوجوان و استفاده از مجازاتهای فیزیکی در ایران هستیم… . تبعیض علیه زنان، دختران و اقلیتهای مذهبی… نیز هم‌چنان یک نگرانی جدی است. نماینده دانمارک خواستار توقف اعدامها و آزادی زندانیانی شد که به‌طور غیرقانونی در حبس به‌سر می‌برند.
نماینده آلمان در سخنرانی خود تأکید کرد که توافق اتمی، به هیچ‌گونه بهبودی در زمینه حقوق مدنی و سیاسی در ایران منجر نشده است؛ بلکه کاملاً به عکس، آزادی بیان بیش از پیش نقض می‌شود و بسیاری از روزنامه‌نگاران در ماه‌های اخیر دستگیر شده‌اند.
آلمان میزان اعدامها توسط رژیم آخوندی را «هشداردهنده» خواند، و خواستار توقف اعدامها به‌ویژه اعدام نوجوانان شد. :
نماینده بلژیک نگرانی خود را نسبت به استمرار حکم اعدام علیه نوجوانان در قوانین حکومت آخوندی ابراز کرد و از جمله، افزود: «استمرار زیرنظرداشتن وضعیت حقوق‌بشر در ایران توسط شورای (حقوق‌بشر) هم‌چنان ضروری است و از حمایت کامل ما برخوردار است».
نماینده فرانسه موضع کشورش را از جمله چنین، بیان کرد: «(فرانسه) از (احمد) شهید به‌دلیل گزارشش تشکر می‌کند و از تلاشهای مکرر برای گزارش‌کردن وضعیت حقوق‌بشر در ایران به‌رغم ممنوعیت دسترسی او به این کشور تقدیر می‌کند. نماینده فرانسه با تأکید بر این‌که در دوران روحانی وضعیت حقوق‌بشر در ایران هم‌چنان وخیم است، در این رابطه ۹۶۶ اعدامی در سال گذشته میلادی را که در گزارش احمد شهید ذکر شده، میزانی «هشداردهنده» خواند.
نماینده فرانسه خطاب به گزارشگر ویژه ملل‌متحد نیز، گفت: «فرانسه هم‌چنان با قاطعیت از اقدام شما حمایت خواهد کرد».
نماینده انگلستان در سخنرانی خود در اجلاس شورای حقوق‌بشر از اعضای این شورا خواست که از تمدید مأموریت احمد شهید حمایت کنند.
وی گفت: «ما هم‌چنان عمیقاً نگران وضعیت کنونی حقوق‌بشر در ایران هستیم. به‌خصوص هم‌چنان نگران آمار اعدام‌هایی هستیم که در گزارش گزارشگر ویژه ذکر شده است؛ از جمله رکورد تعداد اعدامها در شش ماه اول سال ۲۰۱۵».

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *