اخبار روزانه آلبانی- ۱۶- ۱۷سپتامبر۲۰۱۵

bariza-khiri.jpg.crop_display ادی راما در پارلمان آلبانی طی سخنانی گفت: حاضریم به طرح اپوزسیون در رابطه با جرم زدایی گوش دهیم ولی به شرطی که در چارچوب قانون باشد. حق اپوزسیون است که طرح ارائه دهد. نماینده ما یعنی وزیر دولت در این رابطه با نماینده اپوزسیون یعنی آقای بلیک باشی در رابطه با طرح جرم زدایی آنها صحبت خواهدکرد.

متا سخنگوی پارلمان با یک هیات از سنای فرانسه که به تیرانا آمده اند ملاقات نمود. سرپرستی این هیات بر عهده Bariza Khiari معاون رئیس سنای فرانسه میباشد. یکی از اعضای کمیسیون خارجی و کمیسیون دفاع سنای فرانسه نیز جزو این هیات بودند. متا در سخنان خود فرانسه را یک کشور دوست خواند که در پیوستن آلبانی به اروپا بسیار تعیین کننده خواهد بود. متا روابط بین دو پارلمان فرانسه و آلبانی را بسیار خوب توصیف نمود و خواستار توسعه روابط اقتصادی دو کشور و سرمایه گذاری سرمایه گذاران فرانسوی در آلبانی شد.
Bariza Khiari نیز گفت ما نهایت سعی خود را در پیوستن آلبانی به اروپا خواهیم کرد. او همزیستی مسالمت آمیز بین مذاهب مختلف در آلبانی را ستود و از نقش آلبانی به عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه بالکان یاد کرد.
رئیس کمیسیون توسعه کمیسیون اروپا ژوهانس هان گفت که اجازه داده نمیشود که کشورهای حوزه بالکان در رابطه با هجوم بی سابقه مهاجرین به اروپا از خود مقاومت نشان داده و آه و ناله کنند. او از دیواره آهنی نامرئی ای که به دور اروپا کشیده شده انتقاد نمود و گفت کشورهای بالکان در این رابطه گناهکار نیستند. زیرا آنها در رابطه با هجوم بی سابقه پناهندگان تحت فشار زیادی قرار گرفته اند. در حال حاضر در مرز مجارستان– صربستان تنش هست و در آینده امکان دارد که تنش به کشورهای کرواسی و اتریش کشیده شود. او در رابطه با ایجاد ثبات در منطقه بالکان تاکید نمود.
شبکه وب سایت وزارت مدیریت عمومی و مدیریت خبر داد که کنفرانس ناحیه ای مشارکت دولتها هم اکنون با حضور نمایندگانی از دولتها و پارلمانهای کشورهای ناحیه غرب بالکان آغاز شده است. در این کنفرانس سفرای کشورهای اتحادیه اروپا و سفیر آمریکا حضور دارند. این جلسه به ابتکار وزارت مدیریت عمومی و ابتکارات و انستیتوی دمکراسی و واسطه گری در تیرانا تشکیل شده است. حاضران در کنفرانس میتوانند سوالهای خودرا در رابطه با مدیریت عمومی و توانایی ها و قابلیتهای آن در این جلسه مطرح نمایند.

ادی راما ۱۷ سپتامبر اعلام کرد که چندی پیش یک یادداشت تفاهم بین سه وزارتخانه کشور، دارایی و دادستانی در رابطه با مبارزه با بی قانونی در کشور به امضا رسید. در طی چند هفته اخیر که مبارزه با بی قانونی را شروع کردیم نتایج آن بسیار تشویق آمیز بوده است. راما افزود پولی که از این بابت به دست خواهد آمد به خزانه دولت خواهد ریخت و حقوقها را اضافه میکنیم.
ادی راما نخست وزیر روز پنجشنبه طی دیدار با اعضای مدیریت المپیک آلبانی گفت ما در حال انجام دگرگونی در سیستم ورزش کشور هستیم تا هرچه بیشتر جوانان را در میادین ورزشی وارد نماییم. متاسفانه ما در وضعیت اقتصادی بسیار بدی به سر میبریم، با این حال در بسیاری از مناطق در سال گذشته اقدام به ساختن کلوپهای ورزشی کردیم. ورزش یک کار دستجمعی است و برای همزیستی مسالمت آمیز در جامعه و سلامت نیز بسیار مفید است به همین دلیل تاکید زیادی بر روی انجام ورزش دارم و از قهرمانان ورزشی کشور می خواهم که اقدام به تشکیل تیم های ورزشی در کشور نموده و جوانان را تشویق به شرکت فعال در آنها بکنند.

رئیس اداره آمار آلبانی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۴ هزینه های غذایی هر خانواده در آلبانی بالغ بر ۶۹٫۴۴۲ لک در ماه میباشد که این آمار در مقایسه با سال ۲۰۰۹ کاهش یافته است.

به دنبال سفیر اخیر ادی راما نخست وزیر به استانهای جنوبی ایتالیا روزنامه های مختلف ایتالیا و از جمله لارپوبلیکا ،کوریر دلاسرا و… مقالاتی در رابطه با این سفر نوشته اند. راما در مصاحبه با یکی از این روزنامه ها میگوید که هدف من از این سفر یکی بحث حول بستن یک قرارداد در رابطه با آب آشامیدنی بین آلبانی و این استانها است. آلبانی دارای منابع آبی فراوانی است و در این رابطه میتواند آب این مناطق را تا حدی تامین نماید. مسئله دیگر پیوستن ما به اروپا است. این روزنامه ها اشاره میکنند که در جریان سفر راما به شهر باری در ایتالیا یک قرارداد جهت تسهیلات و خدمات دهی بیشتر برای مسافرین بین دو شهر دورس و باری ایتالیا توسط مقامات این دو شهر به امضا رسید. راما به هجوم مهاجرین آلبانیایی به اروپا نیز اشاره ای کرده است.

بر اساس گفته سایت ارتش آلبانی مانور سالانه ارتش جمهوری آلبانی با نام Biza-15 که در رشته کوهای منطقه Bizaانجام گرفت با موفقیت به پایان رسید در این مانور نیروهای زمینی، نیروی هوایی و پلیس نظامی و نیروهای اطلاعات ارتش حضور داشتند. رئیس ستاد ارتش بعد از بازدید از این مانور گفت این مانور نشان داد که ارتش جمهوری آلبانی به لحاظ تکنیکی و تاکتیکی از ارتشهای کشورهای دیگر در ناتو چیزی کم ندارد. در این مانور نیروهای گروهان گردان دوم پیاده نظام و گردان پشتیبانی نیز شرک داشتند.

You may also like...