اخبار روزانه آلبانی- ۲۰و ۲۱ سپتامبر

Ministrja-e-Integrimit-Evropian-Klajda-Gjosha-Foto-Flor-Abazi2-1-200x133دولت آلبانی در یک جلسه آماده سازیهای لازم برای مواجه شدن احتمالی با پناهندگان سوریه ای را بررسی نمود. هیات دولت به ریاست مایکو پلاشی معاون نخست وزیر متشکل از هفت وزیر در همین رابطه تشکیل جلسه داد. پلاشی به کانال تلویزیونی تاپ چانال گفت که در این رابطه هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است. پلاشی افزود ما هنوز با هیچ درخواستی در رابطه با پذیرایی از پناهندگان نشده است.

نخست وزیر راما با سفیر آمریکا دونالد لو دیدار کرد در این ملاقات سمیر طاهری، راما را همراهی میکرد، این ملاقات قبل از سفر راما به آمریکا صورت میگرد، راما پنجشنبه ۲۴ سپتامبر در نیویورک در جلسه ای که از طرف انجمن سیاست خارجی برگزار خواهد شد شرکت میکند، روز جمعه ۲۵ سپتامبر در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در ۲۶ سپتامبر در جلسه ای که از سوی بنیاد کلینتون برپا میشود شرکت میکند.

جلسه ای تحت عنوان نمایش ۵ اولویت آلبانی در پیوستن به اروپا توسط گروه های کار مشترک روز دوشنبه در سالن هتل اینترنشنال تیرانا برگزار شد. خانم کلاید جاشا وزیر پیوستن به اروپا گفت: در رابطه با اصلاحات در بخش مدیریت و دولت ما اقدامات خوبی را انجام دادیم،

در مبارزه با فساد اقداماتی را انجام داده ایم که کافی نیست و باید آنها را ادامه داد،

در رابطه با اصلاحات قضایی ما قرارگذاشته ایم که در ماه اکتبر طرح این اصلاحات را در پارلمان به تصویب برسانیم، این طرح مهمی است که باید با اتفاق نظر به تصویب برسد،

میشل امانوئل مدیر کل کمیته سیاست همسایگی و توسعه روابط بین بوسنی و آلبانی از سخنرانان دیگر این جلسه بود، او گفت که آلبانی در سال ۲۰۱۴ در ماه جون توانست استاتوی پیوستن به اتحادیه اروپا را به دست بیاورد، آن یک مرحله بود که از آن عبور کرد و هم اکنون مرحله ورود به مذاکرات را میگذراند. اروپا باید مذاکرات با آلبانی بر سر پیوستن به اروپا را شروع کند، البته این کار مستلزم انجام ۵ اولویت که شامل حقوق بشر، اصلاحات در سیستم قضایی، اصلاحات در مدیریت و دولت و مبارزه با فساد میباشد، به منصه ظهور خواهد رسید.  

روز دوشنبه بوشاتی وزیر خارجه در یک کنفرانس مطبوعاتی تایید کرد که بحث بر این است که آلبانی تعدادی از این پناهندگان را بپذیرد، او توضیح بیشتری در این رابطه نداد.

 

روزنامه شیپ اقدام به انجام یک مصاحبه با رئیس پلیس مرزی , Genc Merepenza,در رابطه با پناهندگان سوریه ای نمود، او در رابطه با اخباری مبنی بر اسکان دادن به ۷۵ هزار پناهنده سوری در آلبانی گفت که آلبانی حداکثر گنجایش قبول ۵ هزار پناهنده سوری را خواهدداشت، این افراد نیز در یک کمپ در منطقه جیروکاسترو اسکان داده خواهندداشت، در این کمپ کانتینرهایی (بنگالهایی ) جهت زندگی وجود دارد و سازمان غیر دولتی حقوق بشری و همچنین دیگر سازمانهای بین المللی مانند صلیب سرخ به این پناهندگان به لحاظ غذا و دارو کمک خواهندکرد، مهمترین مسئله مسئله امنیتی و احتمال نفوذ ترریستهای داعش از طریق سوریه است که در این رابطه باید یک تیم ضد ترریسم در آنجا مستقر شود و مدارک آنها را بازرسی و چک نماید و در صورتیکه مدارکی هم نداشته باشند، آنها را انگشت نگاری نمایند , Genc Merepenza,افزود ما در فصل تابستان مشکلی در رابطه با پناهندگان سوری نداریم چون آنها از کشور یونان مستقیما به مقدونیه و کرواسی میروند ولی در فصل زمستان که هوا سرد میشود و آن مسیر یخبندان است آنها از نقاط مرزی ما، واقع در استان جیرو کاسترو وارد میشوند، ما سال گذشته نیز با سیل ورود آنها مواجه بودیم منظورم ماه سپتامبر سال ۲۰۱۴ است که ما تعدادی از آنها را در همان نقطه مرزی دستگیر کردیم، امسال اگر با این امر مواجه شدیم آنها را در همین کمپی که گفتم در حد ۵ هزار نفر که حداکثر ظرفیت ما هست جای خواهیم داد، شاید در مراحل بعدی تعدادی دیگر از ساختمانهای دولتی در بقیه نقاط کشور به آنها تعلق گیرد. در حقیقت اینجا برای آنها نقطه ترانزیت است اکثر آنها قصد رفتن به آلمان را دارند آنها سوریه ای ، عراقی، سومالیایی و … هستند .

You may also like...