نزدیک به سه ملیون زائر خانه خدا امروز چهار شنبه ۹ ذی الحجه مصادف با ۲۳ سبتامبر ۲۰۱۵ مراسم وقوف در کوه عرفات را آغاز کردند.زائران نماز ظهر و عصر را در آنجا می خوانند و سپس شب را در «مزدلفه» سپری می کنند.

طبق گزارش وزارت حج و اوقاف سعودی روز گذشته هشتم ذی حجه حدود سه میلیون نفر از زائران خانه خدا در مکه برای وقوف « بیتوته» و «ترویه» در منی که یکی از مراسم حج قبل از رفتن به کوه عرفات است، آماده شدند. حجاج پیش از وقوف در عرفات باید از شهر مقدس مکه برای خویش آب تهیه کرده و به همراه خود ببرند و چنین حالتی را «ترویه» می نامند.

Muslim Mecca

محرم شدن یعنی پوشیدن لباس ویژه احرام و نیت حج نمودن نیز روز هشتم ذی حجّه در مکه انجام می گیرد.

اما مراسم رفتن به کوه عرفات که یکی از ارکان مهم مناسک حج به شمار می رود که امروز چهارشنبه اجرا شود. زائران معمولا یک روز قبل از آن به منی می روند تا شب را آنجا سپری کنند که آن را وقوف یا «بیتوته» می نامند.

در این روز حجاج خانه خدا، مراسم حج تمتع و حج اکبر را آغاز می کنند.

مراسم وقوف در عرفات یعنی حضور در کوه عرفات از ظهر روز نهم ذی حجّه آغاز تا غروب به وقت شرعی سعودی ادامه خواهد داشت.

وقوف در مشعر یعنی بیتوته درمشعر الحرام ، واقع در مزدلفه، از شب دهم ذی حجّه تا طلوع فجر روز دهم انجام می شود.

انجام واجبات منی که شامل رمی جمره عقبه، قربانی کردن حیوان حلال گوشت (گوسفند، گاو و شتر)، تراشیدن و کوتاه کردن موی سر در روز دهم ذی حجّه انجام می گیرد. زائران خانه خدا پس از بازگشت از عرفات و منی، به مکه مکرمه، طواف واجب خانه خدا، خواندن دو رکعت نماز طواف و سعی بین صفا و مروه را انجام می دهند.

خواندن دو رکعت نماز در پشت مقام ابراهیم(ع) وبیتوته در منی، در شب های یازدهم ودوازدهم ذی حجّه صورت می گیرد. رمی جمرات سه گانه(جمرهالاولی،جمرهالوسطی و جمرهالعقبه) در روزهای یازدهم و دوازدهم ذی حجّه انجام می گیرد.

وزارت کشور سعودی در بیانیه ای تاکید کرد که جریان حرکت زائران حج در منی به آسانی و بدون هر گونه موانع یا مشکلات صورت می گیرد.

مقامات سعودی مسئول برای ادای مراسم حج تاکید کردند که همه تدارکات لازم برای ارائه خدمات به زائران خانه خدا تهیه شده است.