سنگ‌نبشته ساسانی سمیرم به قدمت ۳هزار ساله از میان کوه به سرقت رفت

SAMIRAMبه‌نوشته رسمی رژیم ـ ایرنا ـ کتیبه تاریخی ’قلعه سنگی’ سمیرم در اصفهان با قدمت ۳ هزار سال مربوط به دوران ساسانیان از کوه ’بریده’ شد و به سرقت رفت. کتیبه تاریخی قلعه سنگی به مساحت یک متر مربع بوده است.
سجاد افشاری، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سمیرم با تأیید این خبر که در روز ۲۷مرداد اتفاق افتاده است گفت: ’سارقان به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و با استفاده از تجهیزات و امکانات این اثر ملی را از کوه برش داده و دزدیدند.’
به گفته این کارگزار رژیم پراکندگی آثار و ابنیه تاریخی در این منطقه و کمبود نیرو باعث شده که دزدان آثار تاریخی بتوانند به‌راحتی آثار را سرقت کنند.
دژ بهمن یا قلعه سنگی سمیرم جنوب شرقی استان اصفهان و فارس، محل دیده‌بانی در مسیر رفت و آمد کاروانهای بخش مرکزی در ایران باستان بوده است.
وب‌سایت معماری نیوز پیش از این در گزارشی، ناپدید شدن یک کتیبه سنگی از موزه ملی در سال ۸۰، سرقت ۴۰۰ سکه طلا و نقره، یک گردنبند و شش قلمدان از موزه ملی در سالهای ۷۰ و ۷۱، سرقت شش قلم شی فرهنگی از کاخ نیاوران در سال ۷۴ و سرقت ۲۱ اثر عتیقه از موزه آبگینه و سفالینه در سال ۷۹ را از جمله پرونده‌هایی ذکر کرده بود که پس از سالها هنوز به نتیجه نرسیده است.

You may also like...