منابع العربیه در قاهره امروز پنجشنبه ۶ اوت از برگزاری جشنی مفصل در مصر به مناسبت افتتاح کانال سوئز جدید خبر دادند. در این مراسم شماری از سران کشورهای مختلف جهان شرکت می‌کنند.

احمد بجاتو گزارشگر العربیه از قاهره خبر داد:« دولت مصر به همین مناسبت اعلام کرد، امروز تمام نهادهای دولتی در استان‌های مختلف کشور رسما تعطیل خواهد بود».

وی افزود:« مصری‌ها امروز برای برگزاری مراسم افتتاح کانال سوئز جدید که از نظر کارشناسان اقتصادی رویدادی بسیار مهم تلقی می‌شود، خود را آماده می‌کنند».

این مراسم از ساعت یک بعد از ظهر به وقت قاهره آغاز و تا ساعت ۸ شب در میان تدابیر شدید امنیتی ادامه خواهد یافت.

 «خانه اُپرای مصر» در این مراسم حضوری فعال دارد و نیز شماری از خوانندگان و هنرمندان این کشور به اجرای موسیقی می‌پردازند.

در این مراسم جنگنده‌ها و هلیکوپترهای نیروی هوایی مصر با نمایش پرواز و ناوگان مصر با نمایش دریایی حضور دارند.

سه جنگنده رافائل و هشت جنگنده F-16 که به تازگی مصر از فرانسه و ایالات متحده دریافت کرده، در نمایش هوایی شرکت خواهند کرد. این جشن در منطقه اسماعیلیه در شمال شرقی ساحل کانال سوئز برگزار می‌شود.

کانال سوئز برای نخستین بار در سال ۱۸۶۹ پس از ده سال کار خستگی‌ناپذیر افتتاح شد تا دریای سرخ را به دریای مدیترانه متصل کند. این کانال مهمترین آب‌راه جهان است که تجارت بین‌المللی به ویژه در زمینه حمل و نقل نفت به شدت به آن وابسته است.

هدف از راه‌اندازی کانال سوئز جدید که طول آن به ۷۲ کیلومتر می‌رسد، مضاعف کردن ظرفیت حمل‌ونقل کانال است. با افتتاح فاز جدید انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۳ روزانه حداقل ۹۷ کشتی از این کانال عبور کند. هم اکنون روزانه حدود ۴۹ کشتی از کانال سوئز عبور می‌کند.

رفت‌وآمد در کانال جدید دو طرفه خواهد بود که در نتیجه به کاهش زمان عبور کشتی‌ها می انجامد، به طوری که زمان عبور از ۱۸ ساعت به ۱۱ ساعت خواهد رسید.

با افتتاح کانال جدید درآمد سالانه آن از ۵٫۳ میلیارد دلار (حدود ۴٫۷ میلیارد یورو) در سال ۲۰۱۵ به ۱۳٫۲ میلیارد دلار (۱۱٫۷ میلیارد یورو) در سال ۲۰۲۳ بالغ خواهد شد.

عبدالفتاح السیسی در پنجم اوت ۲۰۱۴ فرمان آغاز حفاری شاخه جدید کانال سوئز را صادر کرد. وی یک سال پیش از آن تاریخ از مسئولان اجرایی این پروژه خواست که آن را در مدت یک سال تکمیل کنند.

پروژه «کانال جدید سوئز» بخشی از یک طرح اقتصادی بلندپروازانه مصری است که به منظور توسعه منطقه کانال و تبدیل آن به مرکزی لجستیکی، صنعتی و تجاری انجام می‌شود.

قرار است در کنار این پروژه بزرگ چندین بندر و اسکله برای ارائه خدمات به ناوگان‌های تجاری که از کانل عبور می کنند، تاسیس شود.

کارشناسان اقتصادی می‌ گویند با افتتاح این کانال بیش از یک میلیون فرصت اشتغال برای مصری‌ها بوجود خواهد آمد.