آیا پادشاه آرتور واقعا وجود داشت؟

آیا پادشاه آرتور واقعا وجود داشت؟
 
 
در تاریخ بریتانیا داستان شاهزاده آرتور همیشه درخشان است. در سالهای اخیر از این داستان فیلم هایی نیز ساخته شده است که بسیار محبوب شدند. آرتور کسی بود که افتخار و غرور را برای بریتانیا به ارمغان آورد.
ما بارها داستانهای پادشاه آرتور را شنیده ایم. او یکی از افسانه های قرون وسطی بریتانیا است. آرتور به همراه شوالیه های مورد اعتمادش و شورای جنگ آوری در مقابل مهاجمان ساکسون مقاومت کرد و جنگید.
 
اینکه او آیا واقعا وجود داشته یا نه هنوز جای بحث است. مورخان نتوانستند دلایل قانع کننده ای بیابند که آرتور واقعا فردی حقیقی بوده است. اگر تاریخ را بررسی کنیم میابیم که او فقط در نبرد با ساکسون ها شرکت نکرده بلکه در جنگ های دیگری نیز حضور داشته است. شخصی به نام مونک گیلاداس در سال ۵۰۰ میلادی شروع به نوشتن جنگ ها و سخنان آرتور کرده بود.
 
چند صد سال بعد نیز آرتور در کتب مورخین ولزی نیز وارد شد. فردی به نام  نینیوس، شرح ۱۲ جنگ که آرتور در آنها حضور داشت را نوشته است. زمانیکه در تاریخ جنگ ها دقیق می شویم و فاصله ی جنگ ها را بررسی می کنیم می بینیم که برای یک فرد امکان پذیر نیست در تمامی آن جنگ ها شرکت کند.
 
سالها بعد افسانه ی آرتور، بزرگ تر و با شکوه تر شد. این پر رنگ شدن نقش آرتور در تاریخ، زمانی که نورمن ها در سال ۱۰۶۶ توانستند شمال فرانسه را فتح کنند بیشتر شد. در قرن دوازدهم میلادی اولین بار فردی به نام جفری آو مونموث اولین کتاب را درباره ی زندگی آرتور نوشت. او در این کتاب از شمشیر معروف آرتور نیز که کالیبر و بعدها اکس کالیبر نامیده می شد نیز سخن گفت. در همین کتاب از مرلین جادوگر، ملکه گوین ور و شوالیه مورد اعتماد آرتور، لنکولت نیز سخن به میان آمده است.
 
مهم ترین ایراد این کتاب ارائه نکردن مناسب منابع توسط نویسنده است. سالها بعد شاعر فرانسوی داستانهای عاشقانه ای را به آرتور و سرنوشتش اضافه کرد و او را کسی خواند که به دنبال جام مقدس بود.
 
آرتور چه یک پادشاه و چه یک جنگاور باشد، در طی قرن ها محبوب تر و با ارزش تر شده، مردم نیز علاقه ای بیشتری برای خواندن داستان هایش نشان می دهند. سالها بعد پادشاهانی همانند هنری چهارم و ملکه ویکتوریا، از آرتور برای اعتبار بخشیدن به خودشان و قدرت سیاسیشان استفاده می کردند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *