استماع جان کری در سنای آمریکا

کری- باب کورکر

جلسه استماع جان کری وزیرخارجه آمریکا , بررسی بودجه وزارت‌خارجه

رئیس: سناتور کورکر

مهمان: عالیجناب جان کری  

کورکر –   سوریه,   این سؤال هست که اگر این آتش‌بس هم در سوریه جواب نداشت چه می شود؟ ایران و برجام را داریم و نقض قطعنامه‌ها, چین را داریم که برخی موضوعات را میلیتاریزه کرده است. کره شمالی را داریم, لیبی را داریم. با تشکر از خدماتی که در وزارت‌خارجه دارید.

کاردین عضو برجسته کمیته خارجی -وزیرکری شما اهمیت دیپلوماسی را بر امنیت ملی ما می دانید. شما درک می کنید که راه‌حل نظامی آخرین چاره است. من کلیت بودجه را حمایت می کنم. این بودجه چالشهای مختلف را در نظر گرفته است.

کورکر –   من هم با این گزارش از بودجه موافقم.

جان کری – قرن قبلی با جنگهای جهانی مواجه بود اما این قرن بیشتر با عوامل غیردولتی نشان داده می شود. با وجود خطرات ما آمریکاییها دلایل زیادی هست که باید روی آنها حساب کرد اقتصاد ما و نیروهای مسلح ما نامبر وان است. ما بیشترین کمکها را به بحرانها در همه جا داده‌ایم از جمله سوریه. این‌جا ما فرصتهای زیادی داریم که باید بقاپیم. ما توافق با ایران را داشتیم و دنیا را امن تر کردیم می توانید در این رابطه گزارش ژنرالهای ما و اشتون را بخوانید.

[پشت جان کری پلاکاردهایی در دست معترضین بود که روی آنها علیه فروش تسلیحات به عربستان و دلار به اسراییل شعار نوشته بودند. ]

ما رهبری آمریکا در پاسیفیک راتقویت کرده‌ایم. در اروپا ما امنیت را تقویت کرده‌ایم. در نیمکره خودمان کلمبیا را کمک کرده‌ایم. ما علیه ویروس زیکا سرمایه گذاری مکفی کرده‌ایم. دیالوگ استراتژیک خودمان را با هند تامین کرده‌ایم.

ما تهدید افراط گرایی خشونت‌بار را درک می کنیم و سیاستی که ما انتخاب کرده‌ایم درازمدت است. ما با دوستان هم کار می کنیم و اطلاعات لازم را به شراکت گذاشته‌ایم . ما قدرت خودمان را با دوستان ترکیب کرده‌ایم تا با این جریان مقابله کنیم که نگذاریم شبکه خود را گسترش دهد و این غیر از مقابله نظامی با آن است. ما دولت بغداد را کمک می کنیم و لبنان و اردن را هم تقویت می کنیم. ما برنامه اعلام کرده‌ایم تابه مردم سوریه کمک کنیم ۱۱۴کامیون تدارکات تاکنون وارد شهرها شده‌اند به جاههایی که ماهها در محاصره بوده‌اند.

سازمان ملل هم اینها را اداره می کند. داعش و النصره جدای از این توافق هستند . مادامی که کشتار ادامه داشته باشد این سیکل مرگبار ادامه خواهد یافت بنابراین باید یک راه‌حل دیپلوماتیک باشد تا به آن خاتمه داد.

بنابراین باید این تنش کاهش یابد. موافقیت ما در این جنگ این است که چه چیزی برای ما مهم است. میزان چالشها بی‌سابقه است. حمایت از حقوق‌بشر و دموکراسی و مبارزه با مالاریا و غیره. با تشکر.

کورکر –   شما از افغانستان نگفتید. چند ماه قبل آن‌جا بودم. یک دوگانگی از پاکستان دیدم و خود افغانستان که هنوز اماکن امن برای [تروریستها] هست. این دوگانگی چرا تمام نشده است؟

کری –   من با نواز شریف ملاقات کرده‌ام و نگرانی ام از ضرورت کنترل گروههای مشخص تروریستی پاکستان به او گفتم.

کورکر –   اما آنها دقیق می دانند که این تروریستها کجا هستند. پولهای مالیات دهندگان آمریکا به کجا رفته است؟

کری –   این پیچیده است. ارتش و دولت همکاری کرده‌اند خود آنها صدها نیروی خود را از دست داده‌اند. این یک پروسه جاریست و نهادهایی هستند که کار مقابله ما را مشکل می کند. یک جلسه کلاسه و طبقه بندی شده نیاز است که بررسی کنیم.

[کورکر] – بعد از برجام ما نقض قطعنامه شورای امنیت را دیده‌ایم که جتهای جنگنده روسیه به آن فروخته می شود. اینها چیست؟

کری –   وضعیت پیچیده است. روسیه در مذاکرات با ایران همکاری کرد. در گرفتن مواد شیمیایی سوریه همکاری کرد, در وین همکاری کرد. بدون این همکاری نمی شد به برجام رسید. این روزها هم سفیر ویژه خود را به سوریه فرستاده است و وزیر دفاعش را هم به ایران فرستاد تا همین کار را بکند. این‌که از اسد حمایت می کند اما جدید نیست و خودش هم گفته است. حدود ۲۰۰۰ چچنی در سوریه می جنگند و روسیه هم نگران است که اینها به کشورشان برگردند. ما گام به گام حرکت می کنیم ما چند روز دیگر با هم ملاقات داریم تا علیه داعش مجدد بررسی کنیم و تخریب آن را تسریع کنیم اما اینها بسته به مذاکرات ما خواهد داشت. اروپا هم نگران است و ما به آن می پردازیم چون آنها هم تحت فشار هستند. من به پوتین مستقیم گفته‌ام.

کورکر –   با تشکر از تلاشهای انسان‌دوستانه و غیره. چالشهای سختی در پیش رو دارید.

کری –   ما عمیقاً بر این باوریم که تا اسد در آن‌جاست این جنگ متوقف نمی شود. کسی که مردم خود را با گاز زده و شکنجه کرده و بمب بشکه یی انداخته سر کار بماند. نیروهایی هم هستند که هرگز جنگ با او را متوقف نخواهند کرد اما مکانیزم سیاسی که ما طراحی کرده‌ایم جواب دارد. شش ماه گذاشته شده که این دولت انتقالی سر کار باشد. اگر جواب نداشته باشد طبعاً نمی توان مردم را پای میز نگهداشت.

کاردین – آیا بحثی بوده که اسد را پای حساب بیاورید؟

کری –   او از گاز علیه مردمش استفاده کرده است و اینها واضح است.

من در داوس راجع به فساد جهانی صحبت کردم این یکی از چالشهای دشوار است که ما در مقابله با افراط گرایی با این هم درگیریم.

بحث   اوکراین….

جانسون –   با جوابی کوتاه ایا شما از کامپیوتر شخصی تان برای برخی کارها [اطلاعات کلاسه شده] استفاده می کنید؟

کری – خیر

جانسون   – کارکنان شما از آن استفاده می کنند و از ایمیل شما؟

کری – بله. ما ملات کلاسه شده را روزانه ارسال می کنیم. من جیکوبس را به‌عنوان هماهنگ‌کننده ارتباطاتمان تعیین کرده‌ام.

جانسون –   چه میزان هزینه کرده‌ایدتا ملات کلاسه شده دست دشمن نیفتد؟ آیا دشمن می تواند این پتانسیل را برای رفتن روی اطلاعات ما داشته باشد؟ کار کلینتون با این گونه ملاتها مشکلاتی ایجاد کرده است.

خانم بوود –   من از وضعیتی که این   کار پیش رفته دلسرد هستم. من کار شما را تحسین می کنم. کار شما در اتمی ایران دشوار بود   و به‌شدت بحث‌انگیز بود. چالش کوبا و تغییرات آب و هوا.

شما ملاقاتی وحشتناک با سفیر روسیه داشتید که من هم بودم و موضوع صلح سوریه بود. روسیه و ایران در سوریه مقصر هستند. آنها مسئول این کشتار و بیش از ۲۵۰هزار نفر کشته هستند.

اول از کوبا شروع می کنم…

کری –   ما با همه طرفها به شورای امنیت می رویم تا به یک توافق سیاسی برسیم. بله روسها بمباران کرده‌اند اما بالاخره یک آتش‌بس را باید بالاخره شروع کرد و یک سیاست مشخص را دنبال کرد. حتی اگر حلب را روسیه بگیرد مشکل آن را بتواند نگه دارد. اپوزیسیون هم که متوقف نمی شود بنابراین بالاخره باید نشست و پای میز تعیین کرد   که سوریه چه باید بکند. من نمی دانم که این جواب خواهد داشت اما این حداقل است که انجام دهیم.

[پلاکارد دیگری در پشت کری بالا رفت که رویش نوشته است گوانتانامو را ببندید]

منندز – با تشکر از کارتان که ارزشهای آمریکا را در خارج ترویج می کنید. دموکراسی و حقوق‌بشر مربوط به گذشته نیستند اینها ابدی هستند. وقتی شما به برمه سفر می کنید یک پروسه دموکراسی در جریان است که می توان دید. اما این پروسه در کوبا تعیین‌تکلیف نیست آنها که آزاد شدند مجدد دستگیر شده‌اند آیا این پیشرفت است؟

اما ایران – تحریمها که مربوط به اتمی نیستند. اینها برجام را نقض نمی کنند؟ ما نقض قطعنامه‌ها را دیده‌ایم که ایران انجام داده است از موشکی تا گروگانگیری. نقض تحریمها, ما یک, هفت دهم میلیارد برای ایران آزاد کرده‌ایم. چالشهای ما با ایران خارج از اتمی, حمایت از شورشگران و شبه نظامیان در عراق و حمایت از اسد و کمک مالی به حزب‌الله را که می بینم حرفم این است که ما یک زمینه را برای این کارهای ایران فراهم کرده‌ایم. ما یازده نهاد را تحریم کردیم اما آنطور که باید عمل نکردیم که علیه ایران مهاجم باشیم اصل کاریها را رویش نرفتیم. چرا ما مهاجم‌تر نبوده‌ایم؟

نهاد آژانس اتمی را داریم, بودجه یی که ما به این آژانس داده‌ایم ولی دچار کمبود کارمند است   نیاز به تجهیزات دارد و .. آیا نباید ایران در نهایت هزینه این آژانس را بدهد چون ضرورت کارهای این نهاد را ایران باعث شده است؟

کری –   در مورد ایران ما هوشیاریم و تاکنون نهادها و اشخاصی را تحریم کرده‌ایم, ما مستمراً اجرایی کردن برجام را دنبال کرده‌ایم و تأثیر زیادی داشته است ما کنگره را بریف می کنیم. بازرسان افزوده در آن‌جا خواهند بود و آنها می توانند چک و تایید کنند. خلاصه کلام این است که ما سانتریفیوژها را کاهش داده‌ایم و هیچ غنی سازی انجام نمی شودو..

منندز –   ولی کارهای موذیانه ایران بیشتر منظورم بود.

کری –   ما با جی سی سی ملاقات کردم و دوباره ملاقات دارم که راجع به کارهای شرورانه ایران است در مورد یمن و سوریه و در مورد سلاحهایی که از ایران بیرون می آیند صحبت می‌کنیم.

پل –   ما شنیده‌ایم که ایران به ۱۰۰میلیارد دلار دسترسی یافته‌اند؟

کری –   فقط ۵۰ ولی بعداً می توانیم صحبت کنیم.

پل –   در مورد برخو رد با پوتین و این چالش مهاجران و پناهجویان چه باید کرد و استراتژی چیست؟

روابط ایران و کره شمالی را مانیتور می کنید؟

کری –   ما قطعنامه‌ها را داریم که عمل کنیم. ارزیابی کلاپر را داریم. با وزیرخارجه چین هم ملاقات داریم و بر حسب آن‌چه می کنیم در شورای امنیت هم صحبت می کنیم تا در مورد این کارهای کره شمالی تصمیم بگیریم.

مورفی –   در زمینه واکسیناسیون و مکزیکو و ایالت خودم… چطور می خواهید مشکل مواد مخدر و دولتهای ضعیف را حل کنید؟

باروسو – سه تریلیون دلار برای عراق خرج ککردیم اما متوجه شدیم که در آغوش ایران افتاده است. ما باید بدانیم که پول ما به کجا می رود؟ الآن سناتور راجع به دوگانگی پاکستان صحبت کرد. مردم آمریکا قانع هستند که ما چنین پولی را نداریم در حالی‌که کشور خودمان در برخی مسایل در تکاپوست.

اما سوریه, بهترین حدس شما چیست که روسیه چه می خواهد در صورتی‌که انتخاباتی باشد بکند؟

کری –   روس و ایران انتخابات در سوریه را پذیرفته‌اند اما مشکل این را نمی پذیرد که اسد هم در انتخابات باشد. نیاز به مصالحه همه طرفها هست. اما اگر اسد باشد و جنگ هم تمام نشود, اما با ۴کلمه این جنگ تمام می شود که   اسد بپذیرد که من ادامه نمی دهم یا در انتخابات شرکت نمی کنم. اپوزیسیون به کارش ادامه می دهد وپوتین باید فهم کند که این جنگ تمام نمی شود.

در مورد پولهایی که معلوم نیست چه می شوند ما دنبالش هستیم.   در مورد عراق مشکل زیاد داریم الآن با داعش درگیریم…. ما هنوز غنی ترین کشور جهانیم و قویترین اقتصاد را داریم.

نماینده –   جنگ نیابتی ایران و سعودی هست, در یمن بی بی سی گفته است که افراط گراها در تعز به هم پیوسته‌اند. آینده دخالت آمریکا در عربستان و نتایج آن چطور است؟

کری –   سعودی بخشی از ائتلاف ماست که علیه فعالیتهای تروریستی علیه حوثی‌ها و عوامل ایران کار می کند. ما با سعودیها و عمانیها کار می کنیم و امید ما این است که جنگ یمن تمام شود. ما با دیپلوماسی امیدواریم که این مسأله حل شود.

نماینده –   امیدوارم این جنگ نیابتی گسترش نیابد…

نماینده –   اولویت دولت شما چیست که این میزان پول را به آب و هوا در خارج اختصاص دادید در حالی‌که ما مشکلات دیگر در کشور داریم. ما ۸میلیارد دلار به مقابله با توفانها در آمریکا اختصاص داده‌ایم. علت خارج هم این است که کشورها در خرابی آب و هوا مؤثرند. به نفع ماست که به این کشورها کمک کنیم تا از انرژی درستی استفاده کنند.

روسیه کماکان بمباران می کند هم مردم و هم اپوزیسیون را می زند. روسیه بیمارستانها را سیستماتیک بمباران کرده است. سرمقاله نیویورک تایمز هم گفته است به هدف روسیه در سوریه باید شک کرد. روسها به حرف خود عمل نکرده‌اند اگر آتش‌بس باز هم نقض شود شما چه می کنید.

کری – کار من این است که تلاش کنیم جنگ یعنی شکست دیپلوماسی. کار من خاتمه دادن به این جنگ است. من ساده‌لوح نیستم یک راه این است که این را متوقف کنیم همه این را می گویند. ما   از وزن خود استفاده می کنیم. پلان بی هست که اگر موفق نشویم چه باید کرد.

بله پوتین بر اسد تأثیر دارد اما کار روسیه جنگ را خاتمه نمی دهد و پوتین باید بفهمد که آنها که از اپوزیسیون حمایت می کنند سلاحهای دیگری خواهند گرفت و این جنگ تا اسد باشد تمام نمی شود.

پوتین می تواند بیشتر بمباران کند اما به‌خاطر ماهیت فرقه یی این جنگ یا از طرف یک دیکتاتور جنگیدن برای   اسد و با پاسداران این خیلی خطرناک است. بگذارید ببینیم چطور پیش می رود.

کورکر –   ما عمل نکردیم علیه سوریه و روسها هم می دانند که ما کاری نمی کنیم اگر حالا هم پلان بی در کار نباشد و طرف دیگر این را بداند که عواقبی برای کارش نیست این چطور می شود؟

کری – این اشتباه است که کسی فکر کند اوباما گزینه یی ندارد و کاری نمی کند سابقه اوباما برای تصممیات سخت کم نبوده است. کسان زیادی هست که می گویند اگر کاری که می کنیم نشد چه باید کرد؟

[پیتر کین ] – ما از شما تشکر می کنیم. با ایران و کوبا شما کار کردید چه تضمینی دارد؟ اما آن‌چه تضمین‌دار است این است که فقدان درگیر شدن شکست است. کاری که شما کرده‌ایدتضمینی برای موفقیت نیست. سوالهای بودجه را می گذارم برای بعد.

سناتور [شاهین] – در مورد مهاجرت. بحرانی که برای همه متحدان ما مشکل ایجاد کرده است. من از مقابله شما با افراط گرایی حمایت می کنم. می دانم که در این رابطه با   امنیت داخله همکاری می کنیم.

کری – ما بیشترین کمکها را به مسأله سوریه کرده‌ایم. تلاش می کنیم ترک مخاصمه شود. چاره دیگری نیست اول باید آتش‌بس شود.

کاردین –   کسب حمایت سیاسی برای بودجه کار ما در خارج من با شما موافقم.

 

کورکر – با تشکر

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *