معرفی کتاب طاهر بومدرا تحت عنوان «داستان ناگفته اشرف»

معرفی کتاب طاهر بومدرا تحت عنوان «داستان ناگفته اشرف»

معرفی کتاب طاهر بومدرا تحت عنوان «داستان ناگفته اشرف»در کنفرانسی درمقر اروپایی ملل متحدسخنان سید احمد غزالی ، پائولو کازاکاسرهنگ وسلی مارتین و جان فرانکو فاتورینی

سید احمد غزالی: با تشکر از آقای رئیس که رشته کلام را به من دادید، بخصوص برای تلاشهای تمامی سازمانهای که شما از آنها نام بردید. من تنها نفری هستم که میخواهم یک گواهی سیاسی در اینجا بدهم.
تمامی شهادت های که اینجا خواهید شنید اطلاعات دسته دوم نیستند، آنها بطور مستقیم در صحنه از سال ۲۰۰۳ تاکنون شاهد آن بودند. طاهر بومدرا بطور خاص این کتاب را در مورد اشرف نوشته است. این یک رُمان نیست، بلکه مجموعه ای از اسناد واقعی سازمان ملل در رابطه با موضوع اشرف در سیستم ملل متحد و عراق است. و این یک گواهی بسیار ارزشمند است.
نه یک رمان است و نه یک تحلیل. و سوالی که ایجاد میشود این است که چرا طاهر بومدرا؟
در ابتدا، وجدان حرفه ای یک انسان در میان است. مردی که در یک انقلاب بوده و آن انقلاب الجزایر است با یک میلیون شهید، و پدر طاهر بومدرا جزء این یک میلیون نفر است. آنها زندگی خود را فدای مبارزه برای یک آرمان عادلانه کردند یعنی استقلال ما، و آنهائی که هنوز در قید حیات هستند جزئی از این مبارزه هستند.
شما این سند را دارید، بایستی که آن را خواند، چرا که متکی به مدارک موثقی است که یک توطئه واقعی را افشاء میکند که از بدو تولد عراق جدید با همدستی دولت عراق، رژیم ایران و همچنین مسئولین ارشد ایالات متحده شکل گرفته است.
او سیستم سازمان ملل را ترک نمود برای افشا این موضوع. این اولین بار نیست که آن را انجام میدهد، او این کار را در کنگره آمریکا کرد، و همچنین در مطبوعات و اکنون توسط این کتاب و در ابتدا بایستی که ماهیت حقیقی مبارزه ای که مقاومت ایران آن را هدایت میکند را روشن نمود، برای به زمین کشیدن درنده ترین دیکتاتوری مذهبی عصر جدید.

کازاکا: من بعد از سال ۲۰۰۴ وقتی که نماینده پارلمان بودم به طور مستمر در همه جای عراق بودم. من ۴ یا ۵ بار در کمپ اشرف بودم اما اینبار به دلایلی که آقای بومدرا توضیح داد به من اجازه داده نشد.
واقعیت این است که در سال ۲۰۰۴ وقتی که من برای اولین بار به عراق رفتم عراق تا آنجایی که من میتوانم تصور کنم نزدیک به یک جهنم بود. و در آنجا یک آبادی در میان کویر بود به نام کمپ اشرف. کمپ اشرف تنها مکانی بود که در آن عراقی ها آزاد بودند.
تنها چیزی که در عراق کار میکرد اشرف بود که در حال بازسازی بود زیرا در طی اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ بمباران شده بود. این یک مکان معجزه بود.
آنچه که ما میبینیم یک تلاش وسیع دروغگویی است و همانطور که آقای بومدرا به درستی گفت هر کسی که با یونامی در تماس بود فهمید که فساد مختص و در درون این سازمان است.
و به عنوان یک عضو کمیته کنترل بودجه در پارلمان اروپا که بر آنچه که بر سر میلیونها یورو که از طریق یونامی به عراق رفت نظارت داشت. من بدون تردید میتوانم شهادت دهم که فساد در آن مطلقا وحشتناک بود اما آنچه که ما اخیرا دیده ایم یک گام پیشتر از آن است. آقای کوبلر تصمیم گرفت که اصول سازمان ملل را بفروشد. بطور مطلق هر چیزی را ، تا به عنوان یک خادم دولتی که رژیم دین سالار ایران در ایران بر قدرت گذاشته است از نزدیک با مالکی کار کند.
او در تمامی مواقع دروغ گفته است. به جای گفتن حقیقت، به جای رسیدگی به نقض گسترده و شدید حقوق بشر در عراق، او همه چیز را وارونه جلوه داده است. قربانیان مجرم شناسانده شدند و سازمان دهندگان اعمال تروریستی در عراق فرشته جلوه داده شدند. آنچه که او انجام میدهد مطلقا جرم است و من مرتب میگویم و تکرار میکنم و قبلا هم گفته ام که او باید محاکمه شود زیرا هیچ چیزی تحت مسئولیت او کار نمیکند.
برای تغییر این وضعیت وجود افراد افشاکننده یی که آژیر خطرمیکشند، نظیر آقای بومدرا ضروری است.

سرهنگ مارتین: از فرصتی که فراهم شد تا امروز در اینجا باشم قدردانی می‌کنم. شنیدن صحبتهای آقای بومدرا خیلی خیلی دردناک بود. تک تک کلمات وی عین حقیقت بودند.. در ماه فوریه ۲۰۱۳ که ما شاهد موشک باران بودیم، قبل از شروع کارم در کمپ اشرف من در کمپ لیبرتی مستقر بودم. امکان ندارد که موشکهایی با چنین دقت و توانمندی بدون داشتن یک دیدبان بر روی تپه مخابراتی در شمال غربی کمپ، شلیک شوند
بنابراین تنها نیروی قدس رژیم ایران با حمایت دولت مالکی باقی می‌ماند. اما به ما قول داده شد که تحقیقات صورت خواهد گرفت اما چنین تحقیقاتی عملی نشد. هنوز هم هیچ تحقیقاتی صورت نگرفته است. آقای بومدرا در مورد این تحقیقات موضوعی را بسیار روشن ساخته است، و من کاملاً تک تک کلمات وی را تایید می‌کنم. ساکنان اشرف و لیبرتی درد و رنجهای زیادی را متحمل شدند.. یونامی در تمامی دستورات کاری خود شکست خورده است،

جان فرانکو فاتورینی : یونامی بعنوان هیئت سازمان ملل در عراق، توسط شورای امنیت مأموریت یافت تا مقامات عراقی را در روند آشتی  و بازسازی این کشور یاری نماید. و تا این لحظه، مشاهده میکنیم که یونامی در مأموریت خود شکست خورده است. لذا ما امروز همراه با آقای طاهر بومدرا هستیم، که در سطح بسیار بالا، جزئی از این مأموریت سازمان ملل در عراق بود. او بطور خاص رئیس دفتر حقوق بشر یونامی و همچنین مشاور نماینده ویژه دبیر کل در مورد موضوعات اشرف بود.
اگر او در اینجاست، به این علت است که کتابی را منتشر نموده تا گواهی بر آنچه در مورد ناکارآمدی های یونامی در عراق تجربه کرده، باشد

طاهر بومدرا: من اینجا هستم برای اینکه یک تجربه بسیار دردناک را به شما منتقل کنم. من سه سال و نیم در عراق بودم. و بدیهی است نمی خواهم وارد جزئیات شوم چون شما جزئیات را در کتاب، “داستان ناگفته کمپ اشرف” خواهید یافت. اما در واقع من به عراق رفتم تا از حقوق بشر دفاع و حمایت کنم. این چیزی است که من بخاطر آن به عراق رفتم. ولی متاسفانه، دقیقا مخالف این کار عمل کردم. من حقوق بشر را ترویج نمی کردم، من در عوض آزار و اذیت افراد بی دفاع کمپ اشرف را تسهیل می کردم. من دیروز با یک هیئت از مدافعان حقوق بشر از عراق ملاقات کردم. آنها به من گفتند: “شما کتاب دیگری به ما مدیون” هستید، کتاب دیگری در مورد حقوق بشر در عراق. و در واقع، من به آنها این کتاب را مدیون هستم، چون تجربه من در عراق فراتر از قرارگاه اشرف و وضعیت حقوق بشر در عراق است، و نیاز به توجه سازمان ملل متحد و کشورهای عضو آن دارد.

یونامی برای تثبیت یک دیکتاتوری رو به افزایش در عراق، همانطور که در تصمیم شورای وزیران ۱۷ ژوئن ۲۰۰۸ مستند شده کار می کرد.
ما تبدیل به ابزاری در دست دولت برای مبارزه و شکست دادن ارزش های اصلی سازمان ملل متحد شده ایم. من به جلسه سازمان ملل با دولت عراق در امان در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۱ اشاره می کنم. نماینده دولت، در حضور کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، به ما گفت: “ما استانداردهای سازمان ملل متحد، استانداردهای بشردوستانه یا حقوق بشر را اعمال نمی کنیم.
بنابراین یونامی با دولت عراق دستور کار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل را تغییر داد چون به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفته شد: “کار را بکنید اما فاقد ارزش است و دولت عراق چنین کاری را به رسمیت نمی شناسد” و ما یادداشت تفاهم را با هدف اخراج افراد از یک اردوگاه که در آن برای ۲۶ سال زندگی می کردند امضا کردیم. به این دلیل است که من آنها را شیوه های بد می نامم. و به این دلیل است که به عنوان جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی ما باید به سازمان ملل متحد یادآوری کنیم که باید با شیوه های بد جنگید، باید از بین برود. ما باید برای شیوه های خوب تلاش کنیم، ما باید برای آنها در هر جایی که صورت می گیرند نگاه کنیم و با آنها هدایت شویم. اما همچنین باید به سازمان ملل متحد یادآوری کنیم که هنگامی که جنایاتی صورت می گیرد باید مورد بررسی قرار گیرد، چون جنایاتی که در اشرف صورت گرفت می تواند به جنایات علیه بشریت بالغ شود.

معرفی کتاب «داستان ناگفته اشرف» به قلم طاهر بومدرا
«داستان ناگفته اشرف» عنوان کتابی است به قلم طاهر بومدرا که توسط انتشارات نیو جنریشن New Generation در ۳۲۹ صفحه منتشر شده است.
طاهر بومدرا، مشاور ویژه یونامی درباره اشرف ژوئیه۲۰۱۰- مه ۲۰۱۲، رئیس اداره حقوق بشر یونامی ژانویه۲۰۰۹-ژوئیه۲۰۱۰، مسئول نظارت بروضعیت انسانی دراشرف از مارس ۲۰۰۹، بوده است.
بان کی مون دبیرکل ملل متحد در دسامبر ۲۰۱۱ در بحبوحه بحران اشرف و ضرب الاجل نوری مالکی، در پاسخ خود به پیشنهاد نمایندگان کنگره آمریکا  که خواستار حضور دائمی ملل متحد دراشرف شده بودند، ضمن تشکر از این پیشنهاد، به نقش  طاهر بومدرا، به عنوان «مشاور ویژه یونامی در مورد اشرف» ، در مانیتور وضعیت حقوق بشر اشاره می کند و می نویسد:
«بیش از یک سال است که مشاور ویژه یونامی در مورد کمپ اشرف به همراه کارکنان ”کمیساریای عالی حقوق بشر” و ”کمیساریای عالی پناهندگان” دیدارهای هفتگی از اشرف داشته اند و ثابت شده است که چنین دیدارهایی در مطلع کردن ما از تحولات و نظارت بر صحت و سلامت ساکنان اشرف مفید بوده است».
طاهر بومدرا عضو یک خانواده مجاهدان الجزایری است که بسیاری از اعضای خانواده اش از جمله پدر و عموهایش در دهه ۱۹۵۰ میلادی در نبردهای استقلال و انقلاب  الجزایر علیه استعمار فرانسه به شهادت رسیدند.
آقای بومدرا در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه حقوق لندن فارغ التحصیل شد و به مدت ۱۰ سال استاد حقوق در دانشگاه کنستانتین الجزایر بود. در سال ۱۹۹۱معاون دبیرکل جامعه آفریقایی حقوق بین الملل و حقوق مقایسه ای شد و در همین رابطه ارتباطات گسترده یی با کشورهای آفریقایی و حقوقدانان و روشنفکران و مدافعان حقوق بشر و سازمانهای غیر دولتی حقوق بشری در این کشورها پیدا کرد.
طاهر بومدرا در سال ۲۰۰۴ به عنوان مدیر منطقه ای رفرم حقوق جزای بین المللی که در امان مستقر بود، به مأموریتهایی در خاورمیانه رفت و تلاش کرد به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا کمک کند تا در حقوق جزا و وضعیت زندانها رفرم ایجاد کنند.
طاهر بومدرا، در کتاب «داستان ناگفته اشرف»، حقایق ناگفته زیادی را در مورد عملکرد سازمان ملل و همدستی مارتین کوبلر، با دولت عراق و سفارت رژیم آخوندی برملا می کند.
نویسنده در قالب بیان خاطرات خود بطور مبسوط عملکرد منفی ارگانهای سازمان ملل از جمله یونامی و کمیساریای عالی پناهندگان در قبال مجاهدان مستقر در اشرف را با ارائه وقایع بصورت مستند بیان می کند.
او براساس مشاهدات شخصی و مراوداتی که بطور مستمر با جامعه دیپلوماتیک در عراق داشته است، بخش دیگری از اقدامات پشت پرده دولتهای غربی و سیاست استمالت از رژیم آخوندی را  افشا می کند.
بخشی از کتاب بومدرا به اقدامات کوبلر برای تخلیه اشرف به درخواست دولت عراق اختصاص دارد.
وی فاش می سازد که پروژه انتقال از اشرف، از ابتدا به قصد حفاظت و امنیت بیشتر برای ساکنان نبود، بلکه هدف منحل کردن سازمان مجاهدین و حتی دستگیری مسئولان آن و تحویل دادن آنها به رژیم آخوندی بود.
بومدرا او افشا می کند که چطور مارتین کوبلر ساعتها روی سناریوی های مختلف کار می کرد تا ضمن پیشبرد اهداف خودش، همیشه مجاهدین را مورد سرزنش قرار دهد. طاهر بومدرا همچنین جزئیات زیادی را در مورد تلاش های کوبلر برای فریب جامعه بین المللی ارائه کرده است :از جمله؛  دست کاری در عکس های لیبرتی برای آنکه نشان دهد لیبرتی از وضعیت خوبی برخوردار است، دادن گزارشهای غلط از وضعیت، تحت فشار قرار دادن متخصص سرپناه سازی برای تایید وضعیت کمپ لیبرتی، عدم انتشار ارزیابی متخصص سرپناه سازی که تصریح کرده بود لیبرتی با استاندارد های بین المللی همخوانی ندارد،  و بالاخره صدور اطلاعیه یی از جانب کوبلر که در آن  اعلام میشود وضعیت کمپ تایید شده  است….
در این کتاب نویسنده همچنین به دیدارهای مارتین کوبلر با سفیر رژیم آخوندی در عراق اشاره دارد که خود وی نیز در این ملاقاتها حضور داشته و شاهد گفتگوها بوده است.
بومدرا در این کتاب با ارائه نمونه های مشخص فاش می سازد که اطلاعات غلط گسترده ای علیه مجاهدین و ساکنان، بویژه در مورد مناسبات آنها در بین کارمندان سازمان ملل و همچنین جامعه دیپلماتیک پخش شده بود و هر فرد جدیدی نیز که وارد بغداد می شد این اطلاعات در اختیار او  قرار می گرفت. وی می نویسد ابعاد این تبلیغات دروغین به حدی بود که وقتی او برای اولین بار با نمایندگان مجاهدین در اشرف دیدار کرد، از قبل یک برداشت منفی و پیش قضاوت داشت. ولی بعد از این دیدار و متعاقبا بازدیدهایی که از اشرف داشت و با نفرات مختلف صحبت کرد، با واقعیت مجاهدان اشرف آشنا شد.
بومدرا در این کتاب همچنین به تشریح بازدیدهایش از اشرف بعد از حمله ۶ و ۷ مرداد ۱۳۸۸ و ۱۹ فروردین ۱۳۹۰ می پردازد و می نویسد دستهایی در کار بود که مانع از انتشار واقعیت این جنایات شود.
دیباچه کتاب «داستان ناگفته اشرف» به قلم جان بولتون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل است که پیش از آن هم معاون وزیر خارجه بود.
 جان بولتون می نویسد: این «داستان ناگفته» پیرامون یک تراژدی یا سوء رفتاری که در گذشته صورت گرفته باشد نیست، بلکه پیرامون بی عملی حاضر جامعه بین المللی برای اتخاذ اقدامات ضروری جهت حفاظت از بیش از ۳۰۰۰ مخالف ایرانی مستقر در کمپ های اشرف و لیبرتی است.»
جان بولتون می افزاید : واقعیتها بسیار روشن است. دولت آمریکا به طور مکتوب متعهد شده بود  از اشرفیها در مقابل تحویل سلاحهایشان به ارتش آمریکا، حفاظت کند. ولی اکنون آنها توسط دولتی که توسط بهترین دوست حکومت بغداد یعنی رژیم ایران تغذیه می شود، کشتار می شوند. این، یک شکست سیاسی و اخلاقی است» .
سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل سازمان ملل را به علت «عدم صلاحیت» و «عدم صداقت» مورد انتقاد قرار داده و می نویسد: سازمان ملل به طور مستمر در طرف دولت عراق بوده است و یونامی نه تنها کمک کننده نبوده بلکه نقش مخرب ایفا کرده و همیشه بهانه آورده تا دیگران را مورد سرزنش قرار دهد و با ارائه اطلاعات غلط و گمراه کردن جامعه بین المللی، تلاش می کند بر عملکردش سرپوش بگذارد.
علاوه بر دیباجه جان بولتون، استرون استیونسون رئیس هیأت رابطه با عراق در پارلمان اروپا و پاتریک کندی نیز تقریظ هایی  بر کتاب «داستان ناگفته اشرف» نوشته اند.

استرون استیونسون می نویسد: «طاهر بومدرا یک واقعیت شوکه کننده را در پشت شکست سیاست آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل و بدتر از آن دخالت آشکار مقامات عالیرتبه سازمان ملل در لاپوشانی عمدی حقایق ه منظور استمالت از رژیم فاسد و بیرحم عراق فاش ساخته است.».
استیونسون تاکید می کند :  این کتاب داستان تلاش و مبارزه یک انسان برای کشف حقیقت است»

پاتریک کندی  در تقریظ خود بر کتاب طاهر بومدرا نوشته است : این یک کتاب مستند و روشنگرانه در مورد شکست آمریکا و دولتهای غربی در برخورد با مساله مخالفان ایرانی در عراق است. این کتاب نشان می دهد که چطور نا آگاهی، غرض ورزی و سیاست غلط وقتی با مقاصد شوم و عملکرد غلط مقام عالیرتبه سازمان ملل در عراق همراه شود، منجر به درد و رنج فراوان و از دست رفتن جان بسیار از  انسانها می شود.»

You may also like...