آمریکا شبکه ارزی نیروی قدس سپاه پاسداران را متلاشی کرد

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه داری آمریکا

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه داری آمریکا

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد این کشور به همراه امارات متحده عربی شبکه‌ای غیرقانونی را که اقدام به ارسال میلیونها دلار به نفع ایران می‌کرد متلاشی کرده است.

خبرگزاری رویتر ۲۱تیر۹۷:‌

دبی ـ یک مقام ارشد آمریکا روز پنجشنبه گفت ایالات متحده و امارات متحده عربی یک شبکه‌ای که منابع مالی غیرقانونی به ایران سرازیر می‌کرد را درهم شکستند. این اقدام در زمانی است که واشنگتن حرکت برای محدود کردن تجارت و دسترسی به پول نقد ایران در منطقه را افزایش می‌دهد.

سیگال مندلکر، معاون وزیر برای تروریسم و اطلاعات مالی در خزانه‌داری آمریکا گفت: ما مشترکاًً یک شبکه تبادل ارز که میلیونها دلار را به نیروی قدس سپاه پاسداران منتقل می‌کرد متلاشی کردیم.

وی گفت این شبکه در ماه مه برچیده شد.

استفاده نیروی قدس از سیستم مالی امارات متحده عربی

شبکه نیروی قدس برای تبدیل ارز از سیستم مالی امارات استفاده کرده بود تا پول نقد را از ایران به خارج منتقل کند و آن را برای استفاده توسط گروه‌های نیابتی تحت حمایت رژیم ایران در منطقه به دلار آمریکا تبدیل کند.

مندلکر به خبرنگاران گفت این شبکه که تحت هدایت مقامات ارشد بانک مرکزی ایران بود، اسناد جعل می‌کرد و معاملات خود را پشت شرکتهای پوششی پنهان می‌کرد. وی جزئیات بیشتری از این عملیات ارائه نداد.

در ابتدای ماه ژوئن بانک مرکزی امارات متحده عربی اعلام کرد عملیاتهای هفت باجه تبادل ارز را به‌خاطر نقض مقررات ضد پولشویی و مقررات دیگر محدود کرده است.

بانک مرکزی امارات و دفتر مطبوعاتی دولت امارات روز پنجشنبه بلافاصله به سؤالات در مورد سخت‌گیری توضیح داده شده توسط مندلکر پاسخی ارائه ندادند.

مندلکر در حال دیدار از امارات بود بعد از این‌که سفرهای مشابهی به عربستان سعودی و کویت انجام داد تا حمایت برای تلاش آمریکا به‌منظور فشار آوردن به ایران به‌دست بیاورد. این کار بعد از این‌که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ تصمیم گرفت از توافقنامه بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌یی ایران خارج شود و تحریم علیه تهران را مجدداً اعمال کند، اتفاق می‌افتد.

همکاری دولتهای خلیج‌فارس برای مقابله با پولشویی نیروی قدس

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت دولتها و مؤسسه‌های مالی در خلیج‌فارس از نزدیک با آمریکا همکاری کردند به‌دلیل این‌که آنها در مورد نفوذ شرورانه تهران در منطقه توافق داشتند. مندلکر گفت واشنگتن تلاش کرد تا تجارت ایران را به‌طور عام محدود کند نه فقط فروش نفت و گاز آن را که بیش از نیمی از درآمدهای صادرات آن را تأمین می‌کند.

اما واشنگتن ممکن است سخت تلاش کند تا یک کاهش شدید تجارت ایران با امارات متحده عربی را محقق کند. دبی سنتا به‌عنوان یک مرکز برای صادرات به ایران خدمت کرده است و سرمایه‌گذاری ایران در تجارتها و بازار معاملات ملکی خود را دریافت کرده است.

بر اساس اطلاعات صندوق بین‌المللی پول صادرات امارات متحده عربی به ایران در سال ۲۰۱۷ مجموعاًً به ۱۹.۹میلیارد دلار یا حدود ۵درصد تولید ناخالص داخلی بالغ شد.

وقتی از مندلکر در این رابطه سؤال شد گفت که واشنگتن یک “شراکت بسیار عالی” با امارات دارد. وی گفت: “هیچ ابهامی در ذهن من وجود ندارد که در کار با هم ما می‌توانیم اقدام قابل توجهی (علیه ایران) انجام دهیم تا توانایی آنها برای تأمین مالی خودشان را مختل کنیم.”

مطالب مرتبط

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *