ائتلاف عربی حمله موشکی شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران به فرودگاه بین‌المللی ریاض را اقدام جنگی دانست

arbbe

به گزارش خبرگزاری رویتر ۱۵آبان ۹۶ ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی رژیم ایران را به نقش داشتن در حمله موشکی به فرودگاه بین‌المللی ریاض متهم کرد و گفت:‌ این اقدام عمل جنگی تلقی شده و با پاسخ مناسب روبه‌رو خواهد شد.

عربستان سعودی روز شنبه اعلام کرد پدافند هوایی این کشور یک موشک بالستیک شلیک شده از یمن را در حوالی فرودگاه بین‌المللی ملک خالد، واقع در حومه ریاض، رهگیری و سرنگون کرده است.

در بیانیه‌یی که صبح دوشنبه از سوی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان منتشر شد آمده است پرتاب این موشک ‘تجاوز مستقیم نظامی’ توسط رژیم ایران است.

این بیانیه که توسط خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر شده می‌گوید عربستان حق دفاع از خاک و مردم خود را دارد.

در این بیانیه آمده است: ‘نقش رژیم ایران و فرماندهی مستقیم آن بر حوثی‌ها در این مورد آشکارا تعرضی به کشورهای همسایه است و صلح و ثبات در منطقه و جهان را تهدید می‌کند. به همین دلیل فرماندهی ائتلاف این را یک تعرض فاحش نظامی توسط رژیم ایران تلقی می‌کند و می‌تواند عملی جنگی علیه عربستان سعودی تلقی شود.’

در ادامه آمده است: ‘فرماندهی ائتلاف هم‌چنین تأکید می‌کند که پادشاهی عربستان حق پاسخگویی به ایران در زمان و شکل مناسب را محفوظ می‌دارد.’

پیشتر ترکی المالکی یک سخنگوی ائتلاف عربستان که در یمن عملیات می‌کند در تلویزیون دولتی گفت که ایران موشکهای بالستیک، موشک‌انداز، پهپادهای حامل مواد منفجره و مین دریایی در اختیار شورشیان حوثی می‌گذارد.

او اعلام کرد:‌ ‘متخصصان ایرانی به حوثی‌ها کمک کرده‌اند که بخشی از توان موشکی بالستیکی را به استان صعده یمن منتقل کند.’

به‌علاوه ائتلاف سعودی می‌گوید موقتاً کلیه گذرگاههای زمینی، دریایی و هوایی به یمن را بسته است و مرزها فقط به روی تیم های کمک‌رسانی و امدادی باز خواهد بود.

خاطرنشان می‌شود:‌ روز یکشنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت به عقیده من پرتاب موشک از یمن به عربستان، کار رژیم ایران است و افزود سیستم‌های آمریکایی مستقر در عربستان سعودی این موشک را ساقط کرده‌اند.

اما پاسدار محمدعلی جعفری، سرکرده کل سپاه پاسداران از موضع ضعف و ذلت گفت:‌ امکان انتقال موشک از ایران به یمن وجود ندارد و ‘این موشکهایی که شلیک می‌شود متعلق به خود یمن است که آنها را بازسازی کرده‌اند و برد آنها را افزایش داده‌اند».

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *