اجلاس شورای امنیت ملل‌متحد در مورد عراق

2016587184221890222

تأکید نماینده عراق بر تعهد این کشور برای تأمین حفاظت ساکنان لیبرتی

روز جمعه ۶ مه اجلاس شورای امنیت ملل‌متحد در مورد عراق برگزار شد و یان کوبیس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق، گزارش خود را به این شورا ارائه کرد.

در اجلاس شورای امنیت که به‌ریاست سفیر مصر در سازمان ملل برگزار می‌شد، نماینده ویژه دبیرکل ملل‌متحد در عراق از طریق تله‌کنفرانس به سخنرانی پرداخت و ضمن اشاره به وقایع اخیر و تظاهرات مردمی در حمایت از اصلاحات، گفت: مردم عراق خواستار تغییرات واقعی هستند که به بهبود وضعیت زندگی آنها منجر شود. این بسیار مهم است که به‌زودی کار پارلمان از سر گرفته شود و تأیید شود که دولت قادر و حاضر به تشویق اصلاحات واقعی خواهد بود.

نماینده ویژه دبیرکل ملل‌متحد در عـراق در بخش دیگری از گزارش خود به شورای امنیت درباره عراق، بر ضرورت تشکیل حکومتی فراگیر در عراق برای از میان برداشتن ریشه‌های پیدایش تروریسم و داعش تأکید کرد و گفت: داعش نمی‌تواند تنها از طریق روشهای نظامی شکست داده شود. بدون پاسخ به دلائل ریشه‌یی خشونتهای افراطی و ایدئولوژی اساسی آن، تلاشها ادامه‌دار نخواهند بود. موفقیتهای نظامی باید همراه با حمایت برای مردمی که بی‌خانمان شده باشد، و همچنین برقراری حاکمیت قانون که طرز حکومت درست را در اولویت قرار می‌دهد، و بازگشت امن افراد بی‌خانمان‌شده را به خانه‌های خود ممکن می‌سازد. بطور همزمان، عراقیان باید به آشتی سیاسی اولویت دهند. ثبات، امنیت و یکپارچگی عراق مشروط به یک نظام مؤثر و فراگیر است. و همچنین برابری در تصمیم‌گیریها در سطح فدرال و محلی، که راه‌حلی ملموس جهت جلوگیری از محروم‌سازی سیاسی و فرقه‌ای در عراق است.
پس از آن نماینده عراق در ملل‌متحد در سخنان خود بر تعهد دولت عراق برای تأمین امنیت ساکنان لیبرتی تأکید کرد، و گفت:
نماینده عراق در ملل متحد: آقای رئیس، عراق به تعهداتش در رابطه با تأمین حفاظت برای ساکنان کمپ ترانزیت و موقت حریه ملتزم است و کشورها را به قبول انتقال ساکنان کمپ ترغیب می‌کند.
نماینده عراق در مورد قتل‌عامر القیسی نماینده شهید یونامی در دیالی که توسط شبه‌نظامیان ترور شد به شورای امنیت گفت:
ما قتل کارمند یونامی را محکوم کرده و اجازه بدهید به شورای امنیت اطلاع بدهم که مقامات عراقی در حال تحقیق برای یافتن مرتکبین این قتل هستند تا آنها را به‌پای میز عدالت بکشانند.
در ادامه این جلسه رئیس شورای امنیت در اظهاراتش رژیم آخوندی را از دخالت در امور عراق بر حذر داشت و گفت که این دخالت‌ها، «اتحاد جامعه عراق را مورد تهدید قرار می‌دهد».
در این اجلاس نماینده ویژه دبیرکل و سایر سخنرانان جنایات داعش در عراق را به‌شدت محکوم کردند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *