اذعان صریح خامنه‌ای به عدم صلاحیت خودش برای مرجعیت و رهبری در خبرگان سال ۶۸ + فیلم

خامنه ای در خبرگان ارتجاع

خامنه ای در خبرگان ارتجاع

اظهارات خامنه‌ای در جلسه خبرگان رژیم بعد از مرگ خمینی 
با اذعان صریح به عدم صلاحیت خودش برای مرجعیت و رهبری

۱۴خرداد ۱۳۶۸
واقعا باید خون گریست در جامعه اسلامی
که حتی احتمال کسی مثل بنده در آن مطرح بشه
مسأله اشکال فنی داره، اشکال اساسی داره.
این را بنده می‌دانم، شاید آقایان هم می‌دونید
اصلا از لحاظ فنی اشکال پیدا میکنه
این قضیه رهبری، رهبری صوری خواهد بود، نه رهبری واقعی
من نه از لحاظ قانون اساسی و نه از لحاظ شرعی
برای بسیاری از آقایون، حرفم حجت حرف رهبر را نداره
این چه رهبری خواهد بود
یک آخوند خبرگان:
آقای خامنه‌ای موقته! موقته! اشکالی نداره
رفسنجانی:‌
حالا ما رأی می‌گیریم دیگه بحث هم نمی‌کنیم
آقایانی که با رهبری جناب آقای خامنه ای
تا رفراندوم البته، این موقت است دائمی نیست
تا آن موقع موافق هستند قیام بفرمایند

در یک فیلم منتشر شده بر روی اینترنت، قسمتهای پخش ناشده از جلسه خبرگان ارتجاع در فردای مرگ خمینی افشا‌ شده است. در این سند حتی در داخل همین رژیم و طبق فقه و شریعت آخوندی، زیرآب صلاحیت ولایت و رهبری خامنه‌ای، از اساس زده می‌شود.

در این فیلم، شیوه سر در آوردن شتابان روضه‌خوانی به نام علی خامنه‌ای برملا می‌شود. همه می‌دانند که خامنه‌ای در آن زمان یک آخوند درجه ۳محسوب می‌شد، اما یک شبه به‌عنوان ولی‌فقیه موقت به ضرب و زور رفسنجانی برای حفظ رژیم ولایت‌فقیه بر کرسی مرجعیت و رهبری و ولایت نشست. حقیقتی که مقاومت ایران از همان روز بارها و بارها آن را خاطرنشان کرده بود.

در این فیلم، خامنه‌ای که از یکطرف در همان روز مرگ خمینی برای ولایت نظام، قند در دل آب می‌کند و از طرف دیگر مورد ایراد آخوندهای دانه درشت است، پس از این‌که چند تن از همان آخوندهای دانه درشت تصریح می‌کنند که او بلحاظ فقهی ذیصلاح و صاحب نظر نیست، ناگزیر خودش هم به آن اذعان می‌کند.

خامنه‌ای صریحاً می‌گوید که ولایت او، هم اشکال شرعی و هم اشکال فقهی و فنی دارد و رفسنجانی نیز تأکید می‌کند که رهبری خامنه‌ای موقت است و دائمی نخواهد بود.

به این ترتیب رفسنجانی و خبرگان آخوندی و دیگر سرکردگان نظام پس مانده از خمینی که در همان زمان می‌گفتند و مینوشتند که از ترس تهاجم ارتش آزادیبخش و قیام مردم و سرنگونی تمامیت نظام، به‌شدت می‌ترسیدند و برخود می‌لرزیدند، در خمره رنگرزی خبرگان، خامنه‌ای را یک شبه ولی‌فقیه و رهبر استبداد دینی کردند.

انتشار وسیع نوار حاضر برای نخستین بار در بحبوحه بحران نظام و خطر قیام، نماد دیگری از وضعیت شکننده استبداد دینی و رژیم نامشروع و پوسیده آخوندی است.

متن پیاده شده قسمتی از این نوار که بر روی اینترنت گذاشته شده:

مجلس خبرگان رژیم -۱۴خرداد ۱۳۶۸
رفسنجانی (رئیس مجلس خبرگان):‌ حالا آقای خامنه‌ای، نه حالا خود ایشون وقت گرفتند. تشریف بیارید.
رفسنجانی:‌ آقای خامنه‌ای ما تصویب کردیم شورا، شما برخلاف مصوبه ما نمی‌تونید بگید.
یک آخوند:‌ شما راجع به شورایی و فردی صحبت نکنید.
رفسنجانی:‌ ببینید اگر می‌خواهید برخلاف شورا بگید نمیشه.
یک آخوند:‌ بگذارید ببینیم چی میخوان بگن
رفسنجانی:‌ خوب بفرمایید.
خامنه ای:‌ بگذارید من عرض بکنم، بعد شما می‌فرمایید دیگه، حالا وقتمان که هست.
بسم الله الرحمن الرحیم. اولاً واقعاً باید خون گریست، در جامعه اسلامی که حتی احتمال کسی مثل بنده در آن مطرح بشه. حالا اینو که من نمی‌خوام درباره این صحبت کنیم.
مسأله اشکال فنی داره، اشکال اساسی داره. من حالا قبلاً خدمت آقای هاشمی هم گفتم در یکی دو هفته قبل از این‌که همین قضیه مطرح بود و ایشون فرمودند، من جدا به ایشون گفتم من قطعاً چنین چیزی را قبول نخواهم کرد. حالا غیر از این‌که خود من حقیقتاً لایق این مقام نیستم و این را بنده می‌دانم، شاید آقایان هم می‌دونید. اصلاً از لحاظ فنی اشکال پیدا میکنه این قضیه. رهبری، رهبری صوری خواهد بود، نه رهبری واقعی. خوب من نه از لحاظ قانون اساسی و نه از لحاظ شرعی برای بسیاری از آقایون، حرفم حجت حرف رهبر را نداره. این چه رهبری خواهد بود.
اجازه بفرمائید
خامنه ای:‌ اجازه بفرمایید. قانون اساسی که خوب میگه مرجع، حالا یا مرجع فعلی آن که حالا هیچی. از لحاظ شرعی هم حجیت قول رهبر در صورتی است که آن کسی که می‌خواهد به حرف او عمل کند، او را فقیه و صاحب نظر در امور دین بداند. خوب الآن در همین جلسه چند نفر از آقایان آمدند صحبت کردند، تصریح کردند که بنده صاحب نظر نیستم. این چطور همین آقای آذری که اسم بنده را اول بار آوردند تو این جلسه، بنده اگر حکم بکنم، ایشون قبول خواهند کرد. قطعا قبول نمی‌کنند.
صدای چند نفر:‌ بعد از رهبر شدن آری
خامنه ای:‌ نه آقا بعد از رهبری.
خامنه ای:‌ نه آخه امام.
یک نفر:‌ ما که نمی‌خواهیم از شما تقلید بکنیم… 
خامنه ای:‌ بحث تقلید نیست، بحث حکمه.
خامنه ای:‌ ولایت فقیه نیست، ولایت… 
ببینید من در بحث فرد و شورا
یک آخوند:‌ آقای خامنه‌ای موقته، موقته اشکالی نداره.
خامنه ای:‌ نفهمیدم چه فرمودید
امامی کاشانی: شما فرمو دید برخی عقیده ندارند شما فقیهید ولی توی این خبرگان اکثر صاحب نظر هستند… . که جنابعالی فقیه هستید مجموعاً مسأله حله.
خامنه ای:‌ من بهرحال مخالفم. بنده آقا در بحث شورایی- فردی می‌خواستم بیام اینجا صحبت کنم، فکر نمی‌کردم که فردی رأی بیاورد.
رفسنجانی:‌ من هم می‌خواستم صحبت کنم. من هم نظرم به شورا بود، ولی وقتی اکثریت گفتند فرد دیگه جای صحبت نیست. حالا ما رأی می‌گیریم، اما چون آقای خامنه‌ای صحبت کردند. آقای مشکینی اجازه بدهید. چون آقای خامنه‌ای صحبت کردند دو جمله‌یی هم من صحبت کنم.
اولا، خوب ما با آقای خامنه‌ای از جوانی توی مدرسه خدمتشون بودیم، تو بحثها بودم. حالا همیشه مسایل مطرح میشه، مسایل عمده مطرح میشه. من واقعاً آقای خامنه‌ای را صاحب نظر میدونم، صاحب نظر جدی در مسایل فقهی، اما نه این‌که ایشون الآن رفتند مسایل را استنباط کرده. یعنی الآن اگر یک مسأله اجتماعی برای کشور مطرح بشه و ایشون بخواهد نظر فقهی پیدا بکنه، با همان روش سنتی نه مشکل، با یک مقدار کار کردن، با یک مقدار کمک گرفتن از کسانی که منابع را، چون وقت ممکنه نداشته باشه، کمک کنند برای پیدا کردن مصادر، ایشون میتونه به نظر برسد.
یکی از آخوندها… .: فردا نیایند اینجا خدای ناکرده بگند ایشون صلاحیت ندارن
رفسنجانی:‌ نه نباید بگن دیگه، آقای خامنه‌ای دیگه نمیتونه. خیلی خوب حالا ما رأی می‌گیریم دیگه بحث هم نمی‌کنیم. آقایانی که با رهبری جناب آقای خامنه‌ای، تا رفراندوم البته، این موقت است دائمی نیست، تا آن موقع موافق هستند قیام بفرمایند، اعلام نمی‌شود… .
عدد دقیقه باید ثبت شود… می‌گویند ۱۱… بعد ۱۴نفر نشسته هستند… .

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *