اردن به نشانه اعتراض به دخالتهای رژیم ایران سفیر خود را از تهران فراخواند

2016418166164091222

محمد مومنی سخنگوی دولت اردن

به گزارش العربیه اردن امروز دوشنبه ۳۰فروردین۹۵ به نشانه اعتراض به دخالتهای رژیم ایران در کشورهای عربی، سفیر خود را از تهران فراخواند.
«محمد مومنی» سخنگوی دولت اردن اعلام کرد بعد از توافق هسته‌یی رژیم ایران و ۱+۵ اردن امیدوار بود روابط این رژیم با کشورهای منطقه بهبود یابد اما این گونه نشد و مواضع رژیم ایران در تضاد با خواستهای اردن بود. به گفته وی اقدامهای رژیم ایران در این مدت دخالت آشکار در امور کشورهای عربی بوده و اصول اولیه حسن همجواری را نقض کرده و به تشدید بحران و بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه منجر شده است.
مومنی افزود: «بعد از حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد از طریق سفیر رژیم ایران در امان به اطلاع این رژیم رساندیم که این حوادث را محکوم کرده‌ایم.
رژیم ایران به خواسته‌های اردن و دیگر کشورهای عربی که در بیانیه‌های پایانی نشست‌های اخیر اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی مطرح شده، واکنش مناسبی نشان نداده است. به این ترتیب تصمیم گرفتیم از سفیر خود در تهران بخواهیم برای بازنگری سیاستهایمان به اردن بازگردد».
تصمیم اردن برای فراخواندن سفیر خود از تهران تنها یک هفته بعد از سفر «محمد بن سلمان» وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان به این کشور و دیدار وی با ملک «عبدالله دوم» پادشاه اردن است.
اردن که پیش از این از حضور نظامی در ائتلاف کشورهای عربی برای حمله به یمن سر باز زده بود، موافقت کرد نیروهای ویژه ارتش خود را برای جایگزینی با نیروهای اماراتی راهی یمن کند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *