ایران: فراخوان فوری برای نجات جان زندانیان سیاسی اعتصابی و بیمار

shora

shora-111

مقاومت ایران عموم ارگانها و مراجع بین‌المللی حقوق‌بشر را به اقدامی فوری و مؤثر برای نجات جان زندانیان سیاسی که بر اثر اعتصاب‌غذا یا ابتلا به بیماریهای حاد در شرایط وخیمی به‌سر می‌برند، فرامی‌خواند. مسئولیت هر گونه ضایعه که متوجه این زندانیان شود متوجه نظام جلادان حاکم بر ایران است که زندانیان را حتی از حقوق به‌رسمیت شناخته شده در قوانین همین رژیم سرکوبگر و قرون‌وسطایی نیز محروم می‌کند و از این طریق درصدد درهم شکستن مقاومت آنها است.

-آرش صادقی ۳۷ساله در سی وهشتمین روز اعتصاب‌غذا در وضعیت بحرانی به‌سر می‌برد. او که از زندانیان بند ۸ زندان اوین است با افت شدید فشار خون و تنگی نفس و مشکلات کلیوی و گوارشی روبه‌رو است. با وجود این‌که وی تا به‌حال بارها دچار بیهوشی شده و خون بالا آورده، دژخیمان به‌منظور تحقیر و اعمال فشار بیشتر به او انتقالش به بیمارستان را منوط به زدن دست‌بند و پابند به دست و پایش کرده‌اند. آقای صادقی که دانشجوی فوق‌لیسانس رشته فلسفه دانشگاه علامه بود به‌خاطر فعالیتهای دانشجویی از تحصیل محروم و در فاصله سالهای ۸۸ تا ۹۳ بارها دستگیر شد. او به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به ۱۹ سال حبس محکوم شده است. همسر وی گلرخ ایرایی نیز به اتهام توهین به «رهبری و نظام» منحوس ولایت فقیه به‌طور غیابی محاکمه شده و به شش سال زندان محکوم شده و اکنون در بند زنان زندان اوین به‌سر می‌برد.

-حال مرتضی مرادپور نیز به‌دنبال ۳۷روز اعتصاب‌غذا رو به وخامت نهاده است. او از ضعف شدید و تپش قلب و درد شدید کلیه رنج می‌برد. شکنجه‌گران وی را از آب کافی برای نوشیدن و آب برای استحمام نیز محروم کرده‌اند و با وجود سرمای فوق‌العاده هوا از خانواده‌اش حتی لباس گرم هم قبول نمی‌کنند. آقای مراد پور در اعتراض به ادامه بازداشت خود دست به اعتصاب‌غذا زده است. او محروم از یک روند عادلانه قضایی توسط بیدادگاههای آخوندی به «اجتماع و تبانی… علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام» متهم و به سه سال زندان محکوم است.

-وحید صیادی نصیری در بند مخوف قرنطینه اوین بر اثر ۴۶روز اعتصاب‌غذا بیش از ۲۰کیلو از وزن خود را از دست داده است. او در اعتراض به ۱۴ماه بلاتکلیفی و عدم رسیدگی به پرونده‌اش دست به اعتصاب‌غذا زده است. وحید صیادی در مهر ۹۴ دستگیر و به‌خاطر فعالیت در فضای اینترنت به «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات و رهبری» این رژیم سرکوبگر متهم و به هشت سال زندان محکوم شد.

فؤاد رضا زاده از زندانیان سیاسی اهل سنت در زندان گوهردشت کرج، از روز ۲آذر در اعتراض به شرایط وخامت‌بار زندان و جلوگیری دژخیمان از شرکت وی در مراسم خاکسپاری پدرش دست به اعتصاب‌غذا زده است. او در سال ۹۲ دستگیر شد و پس از ۴۰روز تحمل شکنجه‌های جسمی و روحی در زندان اطلاعات ارومیه در بیدادگاههای آخوندی به شش سال زندان محکوم گردید.

در همین حال سلیمان پیروتی یکی دیگر از زندانیان اهل سنت در زندان گوهردشت در اثر محرومیت از رسیدگیهای پزشکی نیمی از بدنش فلج شده و قدرت تکلم خود را به‌طور نسبی از دست داده است. او هفته گذشته پس از دومین سکته قلبی و بدون اتمام روند درمانیش از بیمارستان به زندان برگردانده شد و در زندان نیز از دسترسی به کمترین امکانات و رسیدگیهای پزشکی محروم است.

فشار بر زندانی سیاسی آیت‌الله کاظمینی بروجردی نیز شدت یافته است. او بر اثر کمبود وسایل گرمایشی در فصل سرما تحت فشار طاقت‌فرسایی قرار دارد و با وجود ابتلا به انواع بیماریهای حاد در سلولی سرد و نمور نگهداری می‌شود و از دسترسی به دارو و درمان محروم است. آب حمام بند ویژه موسوم به «روحانیت» در زندان اوین سرد است. این همه اهرمهایی برای اعمال فشار بیشتر بر زندانیان است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۰آذر ۱۳۹۵ (۳۰نوامبر۲۰۱۶)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *