بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت به‌مناسبت روز جهانی حقوق‌بشر

2016111722333740436171-222

جمعی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج طی بیانیه‌یی روز جهانی حقوق‌بشر را گرامی داشتند. در این بیانیه آمده است:
حقوق‌بشر یعنی این‌که اعدام نباشد، قصاص نباشد، آزادی بیان و عقیده باشد. کار حاکمان تقسیم فقر در جامعه نباشد، بلکه نعمات جامعه نصیب همه شهروندان جامعه به‌طور برابر و انسانی شود. یعنی انسانها حرمت داشته باشند. کرامت داشته باشند. یعنی زندان نباشد. شکنجه نباشد، حقوق‌بشر یعنی حقوق مسلم انسانها برای آزاد زیستن.

روز جهانی حقوق‌بشر را تبریک می‌گوییم و عهد می‌بندیم که هم‌چنان و در همه وقت مدافع حقوق انسانها باشیم.

حقوق انسانها را ما مردم در فرانسه، انگلیس و جای جای جهان با جنگمان، تحمیل کردیم. و امروز خیلی‌ها از حقوق‌بشر البته با احترام به امر مقدس مالکیت خصوصی صاحبان ثروت دم می‌زنند. اما آنجا که حقوق انسانها آشکارا نقض می‌شود و زیر پا له می‌شود، خاموشند و مماشات می‌کنند. و از جمله در حقوق‌بشرشان لغو مجازات اعدام جایی ندارد.

ما زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر با عزم این‌که این روز مهم را به اصل و مبنایش و به تاریخ جدال مردم برای آزادی و برابری برگردانیم، این روز را گرامی می‌داریم.

در ایران حقوق‌بشر هر روزه و هر ساعت نقض می‌شود. مصادیق نقض حقوق‌بشر، نقض حقوق مسلم انسانها در ایران بسیارند و مواردی از آن عبارتند از:
١- امنیتی کردن مبارزات کارگران، معلمان و مردم معترض، صدور احکام زندان با اتهامات امنیتی چون اتهام ‘اقدام علیه نظم و امنیت کشور’ ، از جمله بسیاری از ما زندانیان سیاسی هم‌اکنون به‌خاطر اعتراضی که به ظلم و بیعدالتی داشته‌ایم، بخاطرش امروز در زندانیم و بعضاً سالها در حبس بوده و شکنجه و آزار دیده‌ایم.

٢-تبعیض علیه زنان و تفکیک جنسیتی در محیطهای کار، خانه و جامعه و فشار و اذیت دائم آنان. از جمله زنان برای پیش پا افتاده‌ترین حقوق چون حق دوچرخه سواری، ورود به استادیوم های ورزشی و غیره و غیره باید بجنگند و هستند زنانی که به‌خاطر همین اعتراضات حکم زندان گرفته و مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند.

٣-بی حقوقی کودکان، وجود پدیده کودک کار و خیابان و تهدید امنیت آنان با افتادن به دست باندهای جنایی قاچاق و مواد مخدر و قرار گرفتنشان در معرض انواع بیماریها و تجاوز و تعرض.

۴-دستمزدهای زیر خط فقر بخش عظیم جامعه و متلاشی شدن بسیاری از خانواده‌ها به‌خاطر فقر و بالا رفتن آمار کودکان خارج شده از تحصیل و تن فروشی به‌عنوان راهی برای امرار معاش و در مقابل حقوقهای نجومی آن‌چنانی و دزدیهای میلیاردی از ما بهتران و شکاف عظیم طبقاتی.

۵-سونامی بیکاری و بی‌تامینی این میلیونها بیکار از هر گونه تامینی و آسیب‌پذیر بودن زندگی معیشت آنان.

۶-نقض آزادیهای پایه‌یی جامعه مثل آزادی عقیده، بیان، تشکل، اجتماع، اعتراض، اعتصاب و نقض آشکار حقوق بخشی از جامعه تحت عناوین اقلیتها. (حال چه تحت عنوان اقلیت قومی و چه اقلیت مذهبی)

٧-خفقان جامعه و نقض آزادی بیان و سانسور شدید هر فکر و عقیده ای. بسیاری از خبرنگاران، وب لاگ نویسان به‌خاطر عقیده‌شان تحت پیگرد قرار گرفته و حکم زندان گرفته‌اند. بسیاری از دانشجویان به‌خاطر اعتراضاتشان ستاره‌دار شده‌اند و استادان آزاداندیش اخراج و یا اخطار گرفته‌اند. نشریات دانشجویی و ان جی اوهای آنان تعطیل شده و مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

٨-آزار و شکنجه‌های سبعانه روانی و جسمانی در بازداشتگاهها و مراکز امنیتی هشدار دهنده است و ما هنوز شاهد نوعی فاشیست قرون‌وسطایی در درون زندانها، بندهای امنیتی، کلانتریها، پلیس و خصوصاً آگاهی تهران بزرگ و آگاهی شاهپور هستیم. و هیچ احترام و کرامتی برای متهمان و بازداشت‌شدگان در زندان نیست.

٩- و در کنار همه اینها لیست اعدامها و قصاصها افزایش می‌یابد. دستگیرها شدت می‌یابد.
و این لیست دراز است.

اما داستان این‌جاست اگر کارگر، معلم، بازنشسته، پرستار، دانشجو، زن، مردم و… به این وضع اعتراض دارد، اعتراضش اقدام علیه امنیت عنوان شده و با زندان و شکنجه روبه‌رو می‌شود.

اینها همه نقض آشکار حقوق‌بشر و حرمت انسانهاست و خواهان رفع آنها هستیم.

ما اعلام می‌کنیم:
-تمامی پرونده‌های مفتوحه برای کارگران، معلمان، فعالان دفاع از حقوق کودک و فعالان جنبشهای اجتماعی تحت عناوین امنیت چون ‘اقدام علیه امنیت و نظم ملی’ باید فوراً لغو شود. تمام زندانیان سیاسی بدون قید و شرط باید آزاد شوند.

– با احکام اعدام و قصاص در تمام شرایط مخالفیم. و خواهان لغو آن هستیم.

-ما خواهان آزادیهای پایه‌یی جامعه، آزادی بیان، عقیده، تشکل، اعتصاب، تجمع، موزیک، شادی و ممنوعیت سانسور و وسیعترین آزادیهای سیاسی در جامعه هستیم.

-ما خواهان یک زندگی انسانی برای همه مردم و به عنوان اولین قدم همان‌طور که کارگران و معلمان در اعتراضاتشان اعلام کرده‌اند، خواستار افزایش حقوقها به‌مبلغی بالای خط فقر هستیم. ما خواهان درمان رایگان، تحصیل رایگان برای همه کودکان و همان‌طور که کارگران سندیکای واحد در این هفته اعتراض داشتند، مسکن مناسب برای همگان هستیم. پولهای دزدی شده، حقوقهای نجومی منابع خوبی برای تأمین این نیاز اجتماعی هستند.

– ما خواهان رفع تبعیض علیه زنان و برابری کامل زنان و مردان هستیم.

– ما از حقوق برابر تمامی شهروندان از هر جنیست و هر مذهب و هر عقیده و انتسابشان به هر قوم و نژادی در جامعه هستیم.

ما در کنار کارگران، معلمان و مردم معترض مبارزه برای این خواستها را حق برحق خود می‌دانیم.

امضا کنندگان
علی معزی، بهنام ابراهیم زاده، سعید ماسوری. ابراهیم فیروزی. صالح کهندل. سهیل بابادی، جواد فولادوند، حسین غلامی آذر، حسن صادقی، رضا کاهه، رضا اکبری منفرد، محمد اکرمی، شاهین ذوقی تبار، حسین کاکاوند، علی رضا ناصری، امیر حسین وند سیار، اسد محمدی، عباس توکلی.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *