تلاش آمریکا برای قطع رژیم ایران از سوئیفت و به صفر رساندن صادرات نفت

تلاش آمریکا برای قطع رژیم ایران از سوئیفت و به صفر رساندن صادرات نفت

استیون منوچین – وزیر خزانه داری – عکس آرشیو

خبرگزاری رویترز، دیشب ۲۹مهر ۹۷خبر داد، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا گفته است، برای کشورها گرفتن معافیت در مورد تحریمهای نفتی ایران سخت‌تر از زمان دولت اوباما خواهد بود و نگرانیها در مورد این‌که قیمتهای نفت افزایش می‌یابد را رد کرد و گفت بازار کمبودها را در نظر گرفته است.

تمرکز ما بر این است که تحریمها اعمال شوند

منوچین در شروع سفر خاورمیانه‌ای خود گفت کشورهایی که خواهان گرفتن معافیت از تحریم برای خرید نفت از رژیم ایران هستند، بایستی بیش از ۲۰درصد از حجم واردات نفت خود را کاهش دهند، یعنی پیش از آنچه که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ برای گرفتن معافیت انجام می‌دادند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت«انتظار دارم اگر ما معافیت بدهیم میزان کاهش‌ها به‌طور چشمگیری بیشتر خواهد شد».

منوچین همچنین پیرامون تبادلات مالی با رژیم ایران گفت«می‌توانم به شما اطمینان دهم که هدف ما این است که اطمینان پیدا کنیم که تبادلات مالی تحریم شده خواه از طریق سوئیفت یا هر مکانیزم دیگری انجام نشود»،«تمرکز ما این است که اطمینان پیدا کنیم تحریمها اعمال شود».

تا همین جا میزان کاهش صادرات نفت رژیم ایران چشمگیر بوده است

وزیر منوچین از اشاره به جزئیات مذاکرات آمریکا با مدیران سوئیفت خودداری کرد….

مطابق برآوردها، صادرات نفت رژیم ایران ممکن است به‌خاطر تحریمها، تا دو سوم سقوط کند و بازارهای نفتی را تحت فشار قرار دهد.

وزیر منوچین بر این باور قاطع بود که کشورها نهایتاً باید واردات نفت خود از ایران را به صفر برسانند

او گفت «انتظار ندارم که در نوامبر به سطح صفر برسیم ولی انتظار دارم که نهایتاً ً به صفر خواهیم رسید».

او افزود«تا همین جا و تا این تاریخ کاهش بسیار چشمگیر بوده است»….

مذاکره برای قطع رژیم ایران از شبکه پیام‌رسان مالی سوئیفت

منوچین گفت وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال مذاکره با سرویس پیام‌رسانی مالی سوئیفت است تا رژیم ایران را از این شبکه قطع کند، (سرویس پیام رسانی مالی سوئیفت که تبادلات مالی برون مرزی اکثر جهان را انجام می‌دهد در بلژیک مستقر است).

واشنگتن به سوئیفت فشار آورده است تا همان‌طور که در سال ۲۰۱۲و قبل از توافق اتمی برجام انجام داده بود، رژیم ایران را از این سیستم قطع کند.

اگر چه آمریکا در هیأت مدیران سوئیفت دارای اکثریت نیست اما دولت ترامپ می‌تواند مجازاتهایی را بر سوئیفت اعمال کند مگر این‌که رژیم ایران را از این شبکه پیام رسانی مالی قطع کند.

بیشتر بخوانید:

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *