تورهای خالی صیادان ایرانی نتیجه‌ٔ وطن‌فروشی آخوندها

وطن‌فروشی آخوندها در خلیج فارس

وطن‌فروشی آخوندها در خلیج فارس

تا چندی پیش مهره‌های رژیم آخوندی حضور چینی‌ها در خلیج‌فارس و دریای عمان را تکذیب می‌کردند. اما حضور آنها آن‌قدر وسیع و گسترده است که اخیراً مقامات حکومتی هم ناگزیر به بستن قراردادهایی که شیلات جنوب را در اختیار چینی‌‌ها می‌گذارد، اذعان می‌کنند.

خبرگزاری حکومتی تسنیم ۲۷مرداد ۹۷ به‌نقل از محمدعلی حسن‌زاده، معاون سازمان بنادر و دریانوردی، نوشت: «کشتی‌های چینی قرارداد رسمی اجاره بلندمدت با شیلات ایران برای ماهیگیری در عمق ۲۰۰متری آبهای ایران در دریای عمان دارند».

این قراردادهای وطن‌فروشانه، زندگی صیادان محروم و زحمتکش را به نابودی می‌کشاند، که البته برای آخوند‌های حاکم هیچ اهمیتی ندارد.

مدتها قبل از تکذیب مقامات رژیم آخوندی وزارت کشاورزی و امور روستایی چین، حضور کشتی‌های این کشور برای ماهیگیری در آب‌های جنوبی ایران را تأیید کرده و گفته بود درآمد این کشتی‌ها سالانه بیش از ۷میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

وزارت کشاورزی چین در خبری که اکتبر سال گذشته منتشر کرده، خبر داده بود که ۵کشتی ماهیگیری استان شاندونگ این کشور، از استان ژجیانگ چین راهی آب‌های جنوبی ایران شده‌اند و اوایل آبانماه ۱۳۹۶(نوامبر سال ۲۰۱۷) در بندرعباس پهلو خواهند گرفت.

در این خبر گفته شده هدف اصلی این کشتی‌ها صید ماهی مرکب و ارهماهی و عمدتاً برای فروش در بازارهای داخلی چین است.

جواد ظریف، وزیر خارجه دولت آخوند حسن روحانی نیز در مصاحبه تلویزیونی در ۴شهریور ۹۷ و در پاسخ به یک سؤال مجری تلویزیون در زمینه حضور چینی‌ها در آب‌های ایران برای صید ماهی، سیاست وطن‌فروشانه اجاره آبهای ایران در خلیج‌فارس و دریای عمان به چینی‌ها را برای صید ماهی و بی‌خانمان کردن صیادان ایرانی را هم توجیه کرد.

در توجیه بی‌خانمان شدن صیادان ایرانی و پر شدن جیب چینی‌ها ظریف گفت: «در همه جای دنیا اجازه می‌دهند که در سواحلشان و آنجایی که خودشان نمی‌توانند استفاده کنند دیگران استفاده کنند. من تخصصی در این حوزه ندارم اما این کار یک کار غیرمرسومی نیست شما یک منابعی دارید مثل نفت نیست بلکه منابع زنده است و اگر از آن استفاده نشود نابود می‌شود یا باید دوباره تولید می‌شود اگر شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید قاعده‌اش این است به دیگران اجازه صید بدهید خیلی‌ها این کار را می‌کنند».

به این ترتیب رژیم فاسد آخوندی به چینی‌ها دست باز داده است تا با هر شیو‌ه‌ای که بخواهند در آبهای ایران در خلیج‌فارس و دریای عمان ماهی صید کنند.

صیادان چینی با کشتی‌های صنعتی و با شیوه انداختن جریان برق با ولتاژ بالا، حجم زیادی از ماهی و سایر آبزیان را صید می‌کنند. صیادان چینی به ماهی‌هایی هم که در شعاع دورتری هستند آسیب می‌زنند و آنها را تلف می‌‌کنند.

زمانی که صیادان ایرانی به این وضعیت اعتراض می‌کنند مقامات رژیم آنها را تهدید می‌کنند. صیادان می‌‌گویند اگر پاپیچ صیادان چینی بشویم، مقامات حکومتی مجوز صید ما را باطل می‌کنند و آن‌وقت ما می‌مانیم و بار گران هزینه زندگی!

در کلیپی که در رسانه‌های اجتماعی پخش شده است صیادان از منقرض شدن نسل آبزیان در خلیج‌فارس و از زندگی بربادرفته خود شکایت می‌کنند.

در این رابطه یکی از صیادان می‌گوید: «مدتی است کشتی‌های چینی آمدند نزدیک به ساحل دارن صید می‌کنند و یک صید پورسان دارند که صید بخصوصی است اصلاً نسل ماهی را منقرض کردند».

صیاد دیگری می‌گوید‌: «در آبهای بندر جاسک در دریای عمان کشتی‌های چینی به شیوه ترال تور در آب انداخته و صید می‌کند».

یک نفر چینی هم می‌گوید: «ما اهل چین هستیم و برای صید آمده‌ایم».

در حالی که صیادان کشورمان با مشکلات کاری زیادی از جمله عدم صدور مجوز برای صید از طرف رژیم مواجهند، اما چینی‌ها با پیشرفته‌ترین کشتی‌ها و با دست باز در آب‌‌های ایران مشغول صید ماهی هستند.

یک صیاد از اهالی بندر جاسک می‌گوید: «اگر جاسک ذخایر زیادی برای صید دارد چرا برای صیادان بومی مجوز نمی‌دهند»؟

همکار او هم از حضور کشتیهای ماهیگیری چینی در منطقه، برآشتفه و اعتراض می‌کند‌: «الآن که دو سه ساله که کشتی‌های چینی توی جاسک نفوذ پیدا کرده‌اند ما صیدی که قبلاً داشتیم دیگر نداریم».

دیگری هم شاکی است با وجودی که صیاد بومی است و مجوز صید ندارد، اما کشتی‌های چینی که به جاسک آمده‌اند یکروزه مجوزشان از تهران صادر شده است.

این چنین است از زمانی که چینی‌ها در خلیج‌فارس و دریای عمان و در محدوده آبهای ایران مشغول به صید شدند صیادان ایرانی با کمبود ماهی برای صید مواجه هستند.

کمبود ماهی برای صیادان ایرانی آن‌چنان است که به‌گفته یک صیاد، از وقتی که چینی‌ها به بندر جاسک آمده‌اند، سردخانه ۷۵۰تنی این شهر تعطیل شده است.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *