جان کری: حمله به کاروان حامل کمکهای انسانی نقض آشکار قوانین بین‌المللی است

201692221556431665341

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۳۱ شهریور در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، که برای بررسی بحران سوریه تشکیل شده بود، در حضور سرگیی لاوروف، همتای روس خود شدیداً به سیاست دولت روسیه در زمینه بحران سوریه حمله کرد و از مسکو خواست تا مانع حملات هوایی ارتش سوریه علیه غیرنظامیان و مواضع اپوزیسیون میانه‌رو این کشور شود.

کری همچنین از روسیه خواست تا توافق با آمریکا درباره آتش‌بس سوریه را، بار دیگر به اجرا بگذارد و ممنوعیت پرواز بر فراز مناطق جنگی به‌ویژه شهر حلب را رعایت کند. این آتش‌بس روز دوشنبه گذشته با حملات دوباره ارتش رژیم بشار اسد شکسته شد.
وزیر امور خارجه آمریکا با مسئول دانستن مسکو و دمشق، شدیداً حملات روز دوشنبه علیه کاروان کمکهای انسان‌دوستانه سازمان ملل‌متحد و حمله سه‌شنبه شب علیه دو آمبولانس در سوریه را محکوم کرد و گفت که این حملات نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.

بمباران کاروان کمکهای بشر دوستانه سازمان ملل‌متحد در روز دوشنبه گذشته در ١۴ کیلومتری غرب حلب صورت گرفت و بر اثر آن ٢٠ تن کشته و ١٨ کامیون حامل کمکها نابود گردید.
همچنین ۴٨ ساعت پس از پایان آتش بس، نبرد میان نیروهای دولتی و رزمندگان سوری به‌ویژه در محلات شرقی حلب و نیز مناطق اطراف این شهر از سر گرفته شده و بمبارانها در «خان طومان» واقع در جنوب غربی حلب منجر به کشته شدن پنج امدادگرِ «اتحادیۀ سازمانهای کمک رسانی پزشکی» شد.

از سوی دیگر ریاض حجاب، هماهنگ کنندۀ کمیته عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه روسیه و رژیم اسد را مسئول مستقیم این بمبارانها دانست و گفت: «ما اطلاعات موثقی داریم که نشان می‌دهد حمله به کاروانهای کمکهای بشردوستانه توسط هواپیماهای رژیم و هواپیماهای روسیه صورت گرفته است. مقامات رژیم و روسیه البته انکار می‌کنند امّا هیچ نیروی دیگری بجز این دو در این منطقه دارای هواپیما نیست. به نظر می‌رسد که این حمله عامدانه صورت گرفته باشد تا از انتقال کمک انسان دوستانه جلوگیری شود. کاروان کمکهای سازمان ملل توسط یک دسته نظامی تحت فرماندهی یک مسئول نیروهای مخالف رژیم محافظت می‌شد. وی عکسهای کاملاً روشنی از حمله بر داشته است».
به گفته ریاض حجاب «روسیه استراتژی همیشگی خود را دنبال می‌کند. آنان در جستجوی وقت‌کشی برای تحکیم و بهبود مواضع رژیم اسد هستند. متأسفانه روسیه در حال استفادۀ ابزاری از قطعنامه‌های شورای امنیّت، توافق نامه‌های آتش‌بس و روند گفتگوهای ژنو برای تحکیم مواضع رژیم در سراسر خاک سوریه است».
ریاض حجاب با توجه به رویدادهای اخیر و ناتوانی جامعه جهانی امید چندانی به شورای امنیّت سازمان ملل‌متحد نیز ندارد. وی گفت: حقیقت این است که اعضای جامعۀ جهانی به‌دلیل تفاوت و گاه تعارض منافع تا کنون موفق به اتخاذ تصمیمات قاطع برای پایان دادن به جنگ در سوریه نشده‌اند.

ریاض حجاب افزود «ما نه تنها از مواضع آمریکا بلکه از واکنش کلیه دولتها ناامید شده‌ایم. جنگ سوریه مدتهاست که از مرزهای این کشور فراتر رفته است، امّا واکنش درخوری در این زمینه از سوی جامعه جهانی مشاهده نمی‌کنیم».

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *