خبرهای تکمیلی زلزله قدرتمند در ۱۵ استان کشور – دستکم ۲۱۰ کشته و۲۵۰۰ مجروح

زلرله-زمین-لرزه-ایران-03

 

زلزله هفت و سه دهم ریشتری غرب کشور تلفات و خسارات گسترده یی از هموطنان برجای گذاشته است.

براساس آمارهایی که منابع حکومتی اعلام کردند تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر از مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و ثلاث باباجانی جان باختند و بیش از ۲۵۰۰ نفر مجروح شدند.

با توجه به شدت وقوع زلزله در سرپل‌ذهاب تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر تنها در این شهرستان جان باختند. شمار زیادی در روستاهای مناطق زلزله زده همچنان در زیر آوار هستند. دهها روستا در مناطق غرب کشور تخریب شدند و خسارات فراوانی به مردم محروم وارد آمده است. تنها بیمارستان سرپل ذهاب به طور کامل تخریب شده است. این زمین لرزه دهها پس لرزه به دنبال داشته است. به اعتراف رسانه های حکومتی به علت کثرت مجروحان زلزله، بیمارستانهای غرب توان پاسخگویی به آنان را ندارند و کمبود آمبولانس برای انتقال مجروحان جدی است.

فرهاد تجری عضو مجلس ارتجاع از سرپل ذهاب اعتراف کرد تعداد کشته‌شدگان زلزله اخیر در منطقه سرپل ذهاب بیشتر از تعدادی است که در رسانه‌های حکومتی اعلام می‌شود. وی که با خبرگزاری حکومتی ایلنا مصاحبه می کرد گفت: طی تماس‌هایی که خانواده‌ها از این نقاط داشته‌اند بسیاری از اعضای این خانواده‌ها زیر آوار مدفون شده‌اند. ‌این منطقه با محرومیت‌های بسیاری به‌خصوص در بخش درمانی مواجه است و با توجه به این اتفاق، مراکز با کمبودهای بسیاری مواجه هستند. فلاحت پیشه عضو دیگر مجلس ارتجاع گفت:‌تلفات در روستاها بسیار زیاد است. عمق فاجعه بیشتر از آن چیزی است که در خبرها آمده است.

گرداننده شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه از وقوع ۹۴ پس لرزه از شب گذشته تاکنون خبر داد و گفت: اکثر پس لرزه ها در همان منطقه ازگله بوده است. وی تاکید کرد: بزرگترین پس لرزه ای که تاکنون داشتیم چهار و شش دهم ریشتر و در ازگله بوده است.

زلزله شب گذشته چهره سرپل ذهاب را تغییر داده است

تلفات زمین لرزه هفت و سه دهم ریشتری شب گذشته درکرمانشاه به ۲۱۱ کشته و ۲۵۰۴ مجروح افزایش یافت. استاندار رژیم در کرمانشاه از افزایش تلفات زلزله غرب به ۳۰۰ نفرخبر داد و گفت:‌ بیشترین تلفات زلزله در سرپل ذهاب رخ داده است. به گزارش رسانه های حکومتی زلزله یکشنبه شب چهره این شهر را تغییر داده است به طوری که می توان گفت نیمی از سازه های این شهر تخریب شده اند. برق این شهر قطع است و در سراسر شهر صدای آمبولانسها به گوش می رسد که در حال انتقال مصدومان هستند. مسکن مهر سرپل ذهاب بر اثر زلزله به شدت آسیب دیده است و افراد بسیاری را در زیر آوارها گیر افتاده اند. این در حالی است که هنوز از سرنوشت روستاییان این شهرستان خبری منتشر نشده است.

زلزله هفت و سه دهم ریشتر در حلبچه عراق در عربستان و کویت نیز احساس شد.

زمین لرزه شب گذشته در حلبچه عراق در برخی مناطق شمال شرقی و شرقی عربستان و همچنین کویت نیز احساس شد.

مرکز تحقیقات زمین شناسی عربستان با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد زلزله ۷.۳ ریشتری یکشنبه شب در نزدیکی مرز عراق و ایران در برخی از مناطق شمال شرقی و شرقی این کشور نیز احساس شده اما خسارت جانی و مالی در پی نداشته است.

در کویت نیز ساکنان برخی از مناطق به دلیل زمین لرزه مذکور شب را بیرون از خانه سپری کردند

زلرله-زمین لرزه-ایران-04

زلرله-زمین-لرزه-ایران-09

زلرله-زمین لرزه-ایران-07.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *