خسارات پرونده اتمی و بازخواست از خامنه‌ای (گفت‌وگو با محمدعلی توحیدی)

محمدعلی توحیدی

محمدعلی توحیدی

سوال: خامنه‌ای در سخنرانی روز چهارشنبه، صحبتهای مفصلی داشت. چه نکاتی از حرف‌هایش مهم بود؟

محمدعلی توحیدی: نکته اول در حرف‌های خامنه‌ای، قطع امید او از مذاکره با آمریکا بود که علنی اعلام کرد. گفت که نظام آخوندی مذاکره و تعامل با آمریکا را بالکل رد می‌کند. یعنی همان مسیری که خودش ۶سال پیش شروع کرده بود. یک‌بار هم علنی گفت که این مذاکرات با خود او شروع شده است و پیغام را از عمان برایش آورده بودند. اعلام کرد که دیگر هیچ مذاکره و تعامل با آمریکا نمی‌توانند داشته باشند. این نکته اول حرف‌های او بود.

نکته دوم بر سر مذاکره با اروپا بود. کاری که بعد از بیرون رفتن آمریکا از برجام، شروع کرده‌اند. می‌خواهند برجام را با اروپا سر پا نگه دارند. در این زمینه هم خامنه‌ای به آن صراحت نگفت که مذاکره نمی‌کنیم؛ ولی شروط و حرف‌هایی از قبیل را مطرح کرد که هیچ حرف و صحبتی درباره جنگ‌افروزی رژیم در منطقه نباید باشد؛ راجع برنامه موشکی نباید باشد؛ باید تمام مراودات مالی‌شان را حل و فصل کنند.

این کارهایی که مطرح کرد، در سطح بین‌المللی گیر و پیچ دارد. شرط‌هایی را مطرح کرد که رادیو بین‌المللی آلمان همان روز تفسیری داشت و گفت: «این سه شرط و این سه کشور هیچ معنایی ندارد». سه کشور هم یعنی مذاکره با آلمان و انگستان و فرانسه.

بنابراین دومین نکته‌اش هم به‌نوعی نقطه پایان گذاشتن یا تعلیق یا محال کردن گفتگو و مذاکره با اروپا بود.

نکته سوم، شرحی بود که خامنه‌ای از پشت پرده‌ٔ ماجراهای اتمی و همین مذاکرات و کش و واکش‌ها از دوره‌ٔآخوند محمد خاتمی و تا احمدی‌نژاد و دوره‌ٔ روحانی بیان کرد. یک‌سری عدد و رقم را گفت مثل غنی‌سازی ۲۰درصد و یا آن موقع که به ما گفتند باید درش را گل بگیرید و هیچ‌چیز باقی نگذارید تا این‌که همه را تعطیل کردیم. جزئیاتی را هم می‌گفت مثل این‌که می‌خواستیم کیک زرد وارد کنیم که انگلستان جلواش را گرفت.

مضمون حرف‌های خامنه‌ای یک تصفیه حساب با رئیس‌جمهورهایش بود و این‌که مسئولیت شکستها در زمینه اتمی را از روی خودش بردارد و بر گردن آنها بیندازد. به‌نظر م کل حرف‌هایش را می‌شود در این سه نکته خلاصه کرد.

بیشتر بخوانید…..

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *