دونالد ترامپ فرمان وضعیت «اضطراری ملی در قبال رژیم ایران» را تمدید کرد

 

دونالد ترامپ فرمان وضعیت «اضطراری ملی در قبال رژیم ایران» را تمدید کرد
دونالد ترامپ – عکس از آرشیو

رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱۷آبان «فرمان اجرایی برقراری وضعیت اضطراری ملی در قبال رژیم ایران» را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

در متن پیام دونالد ترامپ به کنگره آمریکا، آمده است:« روابط آمریکا با رژیم ایران هنوز به‌حالت عادی بازنگشته است و فرایند اجرای توافقنامه ۱۹ژانویه سال ۱۹۸۱در جریان است. نخستین بار این فرمان را رئیس‌جمهور وقت آمریکا صادر کرد و از آن زمان تا کنون، هر ساله تمدید شده است.

هم‌زمان با بازگشت تمامی تحریم‌های جامع نفتی و مالی علیه دیکتاتوری آخوندی، وزارت خزانه‌داری آمریکا اسامی ۷۰۰مهره و نهاد رژیم را که به لیست سیاه تحریم‌ها اضافه شدند با جزییات منتشر کرد.

خزانه‌داری آمریکا در بیانیهٔ روز دوشنبه ۱۴آبان ۹۷خود اعلام کرد: امروز در بزرگ‌ترین اقدامی که طی یک روز صورت گرفته، دفتر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا بیش از ۷۰۰فرد، نهاد، هواپیما و کشتی (رژیم ایران) را تحریم کرد. این اقدام یک بخش حیاتی در اعمال مجدد تحریم‌های باقی‌مانده اتمی آمریکاست که در ارتباط با برجام برداشته یا رفع شده بود… به این ترتیب شمار اهداف تحریم‌شده رژیم ایران در دوران دولت کنونی آمریکا یعنی طی کمتر از دو سال به بیش از ۹۰۰مورد رسید که بالاترین سطح از فشار اقتصادی ایالات متحده علیه (رژیم) ایران تا کنون به‌شمار می‌رود.

خزانه‌داری آمریکا تصریح کرد: «… اقدام امروز شامل لیست‌گذاری ۵۰بانک و شعبه‌های خارجی و داخلی آنهاست؛ شناسایی بیش از ۴۰۰هدف، شامل ۲۰۰فرد و کشتی در بخش کشتیرانی و انرژی (رژیم) ایران، یک شرکت هواپیمایی (رژیم) ایران و قرار دادن تقریباًً ۲۵۰نفر در لیست افرادی که دارایی‌هایشان مسدود شده… (از جمله این لیست‌گذاریهاست)… اسامی آنها تا امروز تحت فرمان اجرایی ۱۳۵۹۹(مربوط به دوران برجام، لیست‌گذاری شده) بود، اما دفتر دارایی‌های خارجی امروز لیست موجود تحت این فرمان اجرایی را پاک کرد… از امروز تبادلات قابل‌ توجه با اغلب افرادی که از لیست فرمان اجرایی ۱۳۵۹۹به لیست اس.دی.ان. منتقل شدند…، می‌توانند مورد تحریم قرار گیرند.

خزانه‌داری آمریکا درباره لیست‌گذاری و تحریم بانکهای حکومت آخوندی نوشت: اقدام امروز بزرگ‌ترین اقدام طی یک روز توسط دفتر دارایی‌های خارجی است که سوءاستفادهٔ بخش بانکی (رژیم) ایران را برای تأمین مالی فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده هدف قرار می‌دهد… رژیم ایران از طریق بخش بانکی، میلیاردها دلار را برای نیروی قدس سپاه پاسداران… سرازیر کرده است….

این بیانیه می‌افزاید: امروز بیش از ۷۰مؤسسه مالی مرتبط با (رژیم) ایران و شعبه‌های خارجی و داخلی آن لیست‌گذاری و یا شناسایی شده و در لیست اس.دی.ان. قرار گرفتند.

خزانه‌داری آمریکا درباره لیست‌گذاریهای مربوط به بخش کشتیرانی رژیم نیز تصریح کرده است که علاوه بر لیست‌گذاری کشتیرانی جمهوری اسلامی، ۶۵شعبه و مهره مرتبط با آن نیز لیست‌گذاری شده‌اند و ۱۲۲کشتی مربوط به آن نیز شناسایی شدند.

طبق فهرست منتشر شده از ۷۰۰مهره و نهاد لیست‌گذاری‌شده رژیم در سایت رسمی خزانه‌داری آمریکا، شرکت هواپیمایی رژیم موسوم به ایران‌ایر و ۶۷هواپیمای متعلق به آن، ستاد اجرایی فرمان خمینی، سازمان انرژی اتمی رژیم و ۲۳شعبه و مهره مرتبط، بانک مرکزی رژیم، کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفت‌کش رژیم آخوندی و همچنین شرکت سرمایه‌گذاری موسوم به غدیر و ۹۹نهاد وابسته به آن لیست‌گذاری و تحریم شدند.

کاخ سفید در پیامی در روز دوشنبه ۱۴آبان۹۷اعلام کرد: «امروز دولت رئیس‌جمهور دونالد ترامپ، سخت‌ترین تحریم‌ها تا کنون را که تحت توافق غیرقابل قبول اتمی (با رژیم) ایران برداشته شده بود، مجدداً برقرار کرد. رژیم فاسد (حاکم بر) تهران از پول بسا کم‌تری برای تروریسم، جنگ نیابتی و جاه‌طلبیهای اتمی برخوردار خواهد بود».

همچنین جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با فاکس‌ نیوز اعلام کرد: ما تحریم‌هایی خواهیم داشت که از این هم فراتر خواهد رفت. ما به سطح تحریم‌هایی که در دوران اوباما در سال ۲۰۱۵وجود داشت… اکتفا نخواهیم کرد. (تحریم‌های) بیشتری در راه است. مهم‌تر از آن… این است که ما این تحریم‌ها را به‌دقت و قویاً اعمال خواهیم کرد.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *