سامانتا پاور شکست در فاجعه حلب را لکه ننگی برای شورای امنیت خواند

201671373320284427971222

نماینده آمریکا در شورای امنیت شب گذشته بعد از وتوی قطعنامه سوریه توسط روسیه، طی سخنانی در شورای امنیت گفت: دیروز ما در اتاق مشاوره جلسه داشتیم و به سخنان استفان دومیسترا نماینده ویژه سازمان ملل گوش کردیم، بمبارانهای روزانه، مرگبار و بدون تبعیض بر شرق حلب چون باران توصیف می‌کرد.

شنیدید که نماینده ویژه استفان دومیسترا به شورای امنیت التماس می‌کرد که دست به اقدام فوری بزند تا مانع قتل‌عام در ابعاد بسیار شود. با تأکید بر این‌که شکست ما فاجعه و لکه‌ای برای این شورا مانند سایرین در تاریخ معاصر خواهد بود، قطعنامه‌ای که توسط روسیه امروز وتو شد، یک درخواست ساده و یک هدف داشت. بمباران شهر حلب را متوقف کنید!

طی دو هفته گذشته روسیه و رژیم اسد یک حمله وحشتناکی را در شرق حلب شروع کرده‌اند، که منطقه‌ای از شهری با ۲۷۵۰۰۰ نفر را که در داخل شهر بدام افتاده‌اند نابود کرده‌اند. حملات هوایی تهاجمات روسیه و رژیم اسد به‌طور سیستماتیک هرآنچه زیر ساخت برای حمایت از مردم شرق حلب باقی مانده بود را از بین برده است.

بیمارستانها بمباران شدند، ایستگاههای آب بمباران شدند، آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی و نیروهای اولیه نجات بمباران شدند، خانواده‌ها زیر آوار گیرافتاده‌اند، صدها شهروند کشته شده‌اند، صدها هزار از شهروندان اگر چیزی تغییر نکند در آستانه گرسنگی تا سرحد مرگ قرار دارند.

دبیرکل حلب را بدتر از گشتارگاه توصیف کرده است. نماینده ویژه دبیرکل هشدار داده است که این شهر به‌طور کامل تا پایان سال نابود خواهد شد.

و ما علت را می‌دانیم، علت حملات هوایی انجام شده توسط روسیه و رژیم اسد می‌باشد.

روسیه و اسد خواستار تسخیر شرق حلب برای تقویت بیشتر رژیم در دمشق می‌باشند، روسیه نمی‌توانست به این قطعنامه اجازه دهد در برابر مسیر آنها بایستد در نتیجه آن را وتو کرد.

روسیه این جا در شورای امنیت وتوی خود را استفاده می‌کند تا که بشار اسد را به قیمت جان ۲۷۵۰۰۰ نفر مردم سوریه تقویت کند.

ما هشدارهای بسیاری را در این مجمع شنیدیم، خشم بسیاری را در این مجمع شاهد بودیم، توصیفات بسیاری در مورد وحشیگری که در جریان است شنیدیم، امروز روزی بود که این شورا باید دست به اقدام می‌زد تا از گذشته درس بگیرد، ما در انجام این کار شکست خوردیم.

زیرا یکی از ما که رئیس شورای امنیت است به‌طور خودسرانه، قصد دارد که اجازه دهد کشتار ادامه یابد و در واقع در انجام آن نیز شرکت می‌کند، این عجیب و غریب است.

روسیه به مانند همیشه داستان متفاوتی را تعریف می‌کند، روسیه گفته است که آنها با تروریسم می‌جنگند، آنها به نوعی هم احتمالاً آمریکا را مقصر درد و رنج حلب می‌دانند، آنها می‌گویند که ما طرفی هستیم که در جنگ با تروریسم جدی نیستیم…

حقیقت این است روسیه از مقابله با تروریسم به‌عنوان بهانه‌ای برای کمک به رژیم اسد برای بازپس‌گیری حلب با نیرویی بیرحم، استفاده می‌کند… .

همان‌طور که وزیر خارجه جان کری گفت این یک استراتژی هدفمند برای مرعوب کردن شهروندان و کشتن همه و هرکس که در مسیر اهداف نظامی آنها باشد است.

هیچ دلیل قابل تأمل دیگری ندارد. چرا اولین هدفها در حمله روسیه و سوریه بیمارستانها و پایگاه‌های نیروهای اولیه نجات می‌باشد! که باید حفاظت شوند.

چرا هر کدام از بیمارستانها، هر کدام آنها درشرق حلب نه تنها یکبار بلکه دست‌کم دوبار هدف قرار گرفته‌اند. چرا ستون کمکهای انسان‌دوستانه که عازم حلب بود نابود شده است.

نیاز نیست کسی کارشناس بین‌المللی حقوق باشد تا که بداند عبارتی را که این اعمال را به‌خوبی توصیف می‌کند ”جنایات جنگی ”است و آن اعمال باید تحقیق شوند.


روسیه و رژیم اسد از سلاح های آتشزا و بمبهای سنگر شکن استفاده می‌کنند که تلفات انسانی را تشدید می‌کند، حتی پزشکانی را که تلاش می‌کنند بیماران را در اتاق های عمل در زیرزمینها درمان کنند را بمباران می‌کنند، ! اتاق های جراحی که در زیرزمینهاست زیرا جای امن دیگری وجود ندارد.

روسیه و رژیم اسد این بحران خونین را تولید می‌کنند. برای همین است که ما باید از کسی که مسئول این حملات هوایی است بخواهیم آن را متوقف کند.

این شیوه‌ای نیست که شما تروریسم را شکست دهید، این شیوه‌ایست که شما آن را تولید می‌کنید. … هدف امروز ما توقف بمباران بود و به طرز غیرقابل توصیفی شرم‌آورست که نتوانستیم این کار را انجام دهیم.

آمریکا متعهد است که راه‌هایی را برای حل این خشونت بیابد و آتش‌بس را برقرار کند و یک پروسه معقول سیاسی را دنبال کند ولی برای تحقق آن باید که پایانی برای درد و رنج مردم شرق حلب باشد که توسط رئیس کنونی شورای امنیت و هواپیماهای سوری ایجاد شده است و زمان آن است که، روسیه کشتار و گرسنگی دادن به زنان و کودکان سوریه را متوقف کند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *