سفر مایک پمپئو به خاورمیانه با هدف مقابله با تهدید رژیم ایران

 سفر مایک پمپئو به خاورمیانه با هدف مقابله با تهدید رژیم ایران

سفر مایک پمپئو به خاورمیانه

یک مقام وزارت‌خارجه آمریکا درباره سفر مایک پمپئو به خاورمیانه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: هدف وی مقابله با « داستانهای غلطی » است که آمریکا خاورمیانه را رها کرده است.

این سفر برای تأکید بر این واقعیت است که رژیم ایران هم‌چنان یک تهدید است. این مقام گفت« ما جایی نمی‌رویم»….

گارت مارکوییز سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز گفت: «جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا روی سوریه متمرکز خواهد بود و این‌که در کنار کسانی می‌ایستد که همراه ما علیه داعش جنگیده و با رفتارهای شرورانه رژیم ایران در این منطقه مقابله کرده‌اند.»

در جریان این سفر که از هشت ژانویه آغاز شده و پانزدهم همین ماه پایان می‌گیرد، پمپئو به اردن، مصر، بحرین، امارات عربی، قطر، عربستان سعودی، عمان و کویت سفر خواهد کرد. همچنین این امکان وجود دارد که وی توقفی هم در عراق داشته باشد.

مایک پمپئو: ما هر چه در توان داریم انجام می‌دهیم تا ائتلاف علیه رژیم ایران را متحد نگهداریم

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با فاکس‌ نیوز گفت: دولت قبلی تصمیم گرفته بود که اصلیترین کشور حامی تروریسم جهان یعنی رژیم ایران در خاورمیانه شریک آن است.

ما این را کاملا چرخاندیم. ما می‌دانیم رژیم ایران یک تهدید واقعی برای جهان و آمریکا است و ما به همین دلیل روابط با کشورهای عربی و اسراییل را توسعه دادیم.

ما آنها را گردهم آوردیم تا یک ائتلاف برای امن نگه‌داشتن آمریکاییها از اتفاقاتی که در خاورمیانه می‌افتد، تشکیل دهند. ما هر چه در توان داریم انجام می‌دهیم تا ائتلاف علیه رژیم ایران را متحد نگهداریم.

بیشتر بخوانید

مایک پمپئو به رژیم ایران نسبت به پرتاب موشک بالستیک و فضایی هشدار داد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌یی به رژیم ایران هشدار داد تا برنامه‌های پرتاب موشکهای بالستیک و فضایی خود را کنار گذاشته و از پرتاب آنها خودداری کند.

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۳ دیماه ۹۷ گفت: ‌آمریکا قصد ندارد کنار ایستاده و نظاره‌گر این باشد که سیاست‌های مخرب رژیم ایران ثبات و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار دهد.

پمپئو به رژیم ایران گفت همه فعالیت‌های مربوط به موشکهای بالستیک را متوقف کند تا بیش از این دچار انزوای عمیق اقتصادی و دیپلماتیک نشود و در پرتاب‌های موشکی تحریک‌آمیز خود تجدید نظر کنند.

در بیانیه وزارت‌خارجه آمریکا درباره هشدار به رژیم ایران در مورد پرتابهای فضایی که ناقض قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد هستند آمده است:

«وزارت دفاع رژیم ایران علناً برنامه پرتاب سه و سیله پرتاب فضایی (SLV) را در ماههای آتی اعلام کرده است. چنین اقداماتی بار دیگر نشانگر سرپیچی رژیم ایران از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد است، که از رژیم ایران می‌خواهد هیچ اقدامی در رابطه با موشکهای بالستیک با قابلیت حمل سلاح اتمی انجام ندهد. این اقدام پرتاب وسایل پرتاب فضایی، در برگیرنده همان فنآوری است که دقیقاً مانند فنآوری به کار رفته در موشکهای بالستیک، من جمله موشکهای بالستیک بین قاره‌ای، است. یک موشک بالستیک بین قاره‌ای با برد ۱۰۰۰۰کیلومتر می‌تواند به ایالات متحده برسد.
رژیم ایران از زمان صدور قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد بارها موشکهای بالستیک را پرتاب کرده است و به این کار ادامه می‌دهد. رژیم ایران در اول دسامبر یک موشک بالستیک میان‌برد با قابلیت حمل کلاهکهای جنگی متعدد را آزمایش کرد، و فرمانده نیروی هوا و فضا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعداً گفت که ایران سالانه ۴۰ تا ۵۰موشک بالستیک را آزمایش می‌کند. ایالات متحده مرتباً هشدار داده است که پرتاب موشکهای بالستیک و وسایل پرتاب فضایی توسط رژیم ایران اثری بی‌ثبات کننده در منطقه و فراتر از آن دارند. فرانسه، آلمان، بریتانیا و بسیاری از کشورها در سراسر دنیا نیز نگرانی عمیق خود را ابراز کرده‌اند.
رژیم ایران بزرگترین کشور دنیا در حمایت از ترور است و موشکها و فنآوریهای مرتبط را به نایبان خود در خاورمیانه گسترش داده است و قطعنامه ۲۲۳۱ را به استهزاء گرفته است. ایالات متحده تنها نظاره‌گر این‌که سیاست‌های مخرب رژیم ایران ثبات و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار دهد، نخواهد بود. ما به این رژیم توصیه می‌کنیم که در این پرتابهای تحریک کننده بازنگری کند و همه اقدامات مربوط به موشکهای بالستیک را، به‌منظور اجتناب از انزوای اقتصادی و دیپلماتیک بیشتر، متوقف کند».

مایک پمپئو: همه قطعنامه‌های شورای امنیت علیه رژیم ایران باید اجرا شوند

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *