علی اکبر صالحی: ۵هزار ماشین غنی‌سازی اورانیوم از دور خارج شده است

2016410820373639222
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم ایران اعلام کرد ۵هزار ماشین غنی‌سازی اورانیوم بعد از برجام از دور استفاده خارج شده است.

کاهش ذخایر اورانیوم

وی شب گذشته ۲۱فروردین ۹۵ در یک برنامه تلویزیونی این آمار را اعلام کرد. صالحی در عین حال گفت: «مجموع ذخایر کیک زرد ۵۵۰تن بود که بعد از برجام ۲۲۰تن به آن اضافه شده است».

بر اساس توافق اتمی ـ برجام ـ رژیم ایران بیش از ۱۰تن از اورانیوم غنی‌سازی خود را به خارج فرستاده و تنها می‌تواند ۳۰۰کیلوگرم اورانیوم با غنای ۳ و نیم درجه نگه دارد.

بتن ریزی قلب رآکتور اتمی اراک

علاوه بر این، رآکتور اتمی اراک از دور استفاده خارج شده و قلب آن بتن ریزی شده است. در سایت زیرزمینی فردو نیز فعالیتهای غنی‌سازی متوقف شده و به‌صورت یک مرکز تحقیقاتی در می‌آید.

یوکیا آمانو: رژیم ایران تا کنون فقط گامهای اولیه را برداشته است

یوکیا آمانو روز دوشنبه ۱۷اسفند ۹۴ در اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین از تأسیس دفتر جدیدی تحت عنوان «دفتر راستی‌آزمایی پادمانهای آژانس در ایران» خبر داد.
وی گفت: رژیم ایران باید در سالهای آینده نیز به تعهدات هسته‌یی خود عمل کند و اقدامات فعلی این رژیم بر اساس توافقنامه برجام تنها «گام‌های اولیه» است.
بخشی از گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این نشست به مسأله نظارت و راستی‌آزمایی برنامه اتمی رژیم ایران اختصاص داشت.
آمانو گفت توافقنامه هسته‌یی رژیم ایران و غرب بیش از یک دهه ادامه خواهد داشت. وی در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد رژیم ایران از ۲۶ دی ماه پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند.
رژیم ایران بر اساس توافق اتمی، قلب رآکتور اتمی اراک را در آورده، اورانیوم غنی شده خود را به خارج فرستاده و فعالیتهای غنی‌سازی اورانیوم در سایت نطنز را به‌شدت کاهش داده است.

درهم شکستن یک استراتژی ضد ملی

سرانجام در ۲۳تیر ۹۴، آخوندها با امضای توافقی که به ”برجام “ معروف شد، بزرگترین شکست استراتژیک خود، پس از جنگ ضدمیهنی ۸ساله را، مهر کردند. سندی که آخوندها امضا کردند، مشخص کرد که فعالیتهای اتمی رژیم باید اساساً متوقف شود و متقابلاً تحریمها برداشته شوند.

اما این کارها چه وقت باید انجام شوند؟ طبق برجام، فعالیت، تأسیسات و کاربری عمده‌ترین مراکز اتمی رژیم یعنی رآکتور آب سنگین اراک، تأسیسات نطنز و فردو، یا متوقف یا عمدتاً محدود شد.
قلب رآکتور اراک بتون ریزی و تولید پلوتونیومی که می‌توانست برای ساخت سلاح اتمی به‌کار رود، متوقف شد.
اورانیوم غنی شده عیار بالا در فردو، تخلیه و خط تولید آن متوقف شد.
تعداد سانتریفوژهای آن محدود شد.
غنی‌سازی فقط در نطنز و در عیار پایین و به میزان توافق شده، تحت نظارت ۲۴ساعته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد یافت.
دو سوم سانتریفوژهای رژیم، اوراق شد.
بقیه هم فقط می‌توانند اورانیوم را به جای ۲۰ % تنها تا میزان ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی کنند. و ذخیره مجاز همین هم، حدود ۹۸ % کمتر از ”قبل از توافق“ شد.
کیهان خامنه‌ای ۲۷اسفند۹۴ در این مورد نوشت: ”(توافق هسته‌یی) ۹۷۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده کشورمان که حاصل زحمت ۱۰ساله دانشمندانمان بود را از بین برده است. قلب راکتور اراک را بیرون آورده! ۱۲هزار سانتریفوژ را از حرکت انداخته است “.
متقابلاً قرار شد تحریمهای مالی، نفتی، هوایی، دریایی و… به مرور زمان و نه یکباره لغو شوند. تدریجی بودن لغو تحریمها، برای اطمینان از پایبندی رژیم به توافق است. سررسید زمانی این دوره، ۱۰سال بعد، یعنی سال ۱۴۰۴ خورشیدی خواهد بود.
اینک یعنی حدود ۷ماه پس از امضای توافق، تحریمهای جدیدی جای تحریمهای اتمی را گرفته، و حتی برخی تحریمهای اتمی مانند تحریمهای مالی هنوز اعمال می‌شوند و تا عید۹۵ هیچ بانکی در جهان حاضر به برقرارکردن مناسبات مالی با رژیم آخوندها نشده، چرا که هیچ اعتمادی به رژیم و امضاهایش وجود ندارد، همان‌طور که اوباما هم بلافاصله پس از امضای برجام، به همین بی‌اعتمادی صریحاً اشاره کرد و گفت: اگر در بدترین شق، (رژیم) ایران توافق را نقض کند، همان گزینه‌هایی که امروز در اختیار دارم، در اختیار هر رئیس‌جمهور آمریکا در آینده خواهد بود.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *