قاهره و ریاض – عقد میلیاردها دلار قرارداد اقتصادی

2016410825191375222

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر – ملک سلمان پادشاه عربستان سعود

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر و ملک سلمان پادشاه عربستان روز شنبه و در سومین روز از سفر ملک سلمان به قاهره، قراردادهای متعددی امضا کردند که یکی از آنها به ارزش ۱۶میلیارد دلار است. به گزارش خبرگزاری فرانسه این دو کشور چندین قرار داد از جمله قرارداد ساخت یک منطقه صنعتی در مصر امضا کردند.
روز جمعه ۲۰فروردین۹۵ نیز قاهره و ریاض اعلام کردند پل معلق عظیمی را بر روی دریای سرخ می‌سازند که قاره آسیا و آفریقا را هم وصل می‌کند. ارزش این قرارداد نیز چندین میلیارد دلار است.

 خبرگزاری فرانسه گفت: سفر ملک سلمان به مصر نشانه حمایت همه‌جانبه او از عبدالفتاح السیسی پس از برکنار محمد مرسی است.
بیشتر بخوانید:

سفر پنج روزه پادشاه عربستان سعودی به مصر

روز پنجشنبه۱۹فروردین۹۵ ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی سفر رسمی خود به مصر را شروع کرد. تلویزیون العربیه گفت: در سفر پادشاه عربستان سعودی به مصر که تاریخی توصیف می‌شود قرار است بر سر مسائل مشترک میان دو کشور و رویدادهای منطقه گفتگو شود.
در این سفر که پنج روز بطول خواهد انجامید تعدادی از مسؤلان و فرماندهان و وزرای سعودی نیز پادشاه عربستان را همراهی می‌کنند. جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، وزیران خارجه و تبلیغات نیز جزو هیأت همراه پادشاه عربستان سعودی هستند.

جزییاتی از پروژه عظیم مصر و عربستان برای پیوند دو قاره آسیا و آفریقا

یک پروژه چند میلیارد دلاری قرار است قاره آسیا و آفریقا را از طریق دریای سرخ به هم پیوند دهد. این پروژه عظیم در جریان سفر ملک سلمان به قاهره امضا شد.
ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در سفرش به مصر اعلام کرد که میان دو کشور پلی معلق بر روی دریای سرخ عربستان سعودی را به شبه جزیره سینا در مصر متصل خواهد کرد. او گفت این پل معبری بین‌المللی برای پروژه‌های مشترک میان ریاض و قاهره خواهد بود و آسیا را به آفریقا متصل خواهد کرد.
 

این پل نزدیک به ۱۰ کیلومتر طول دارد و برای نقل و انتقال محصولات تجاری به‌کار می‌رود. درآمد ناشی از به‌کارگیری این پل سالانه به ۲۰۰میلیارد دلار می‌رسد. این پل در درجه اول برای صرفه‌جویی در وقت در تجارت بین‌المللی به‌کار خواهد رفت.
بر روی این پل جاده‌هایی برای عبور کامیون و خودروهای سواری تعبیه خواهد شد. علاوه بر این یک ریل راه‌آهن نیز برای قطارهای باربری روی پل معلق جدید ساخته می‌شود. پل معلق جدید معبری برای نقل و انتقال کالاهای متعلق به کشورهای خلیج فارس و یا دیگر کشورهای خارجی خواهد بود که تنها در عرض چند روز از کشورهای منطقه می‌تواند به اروپا برسد.
وجه دیگر این پروژه که دارای اهمیت است این است که دو قاره آسیا و آفریقا را به یکدیگر متصل می‌کند و بعد از اشغال اراضی فلسطین توسط اسرائیل اولین خط ارتباطی میان عربهای آسیا با عربهای آفریقا خواهد بود. خبر احداث این پل از نظر کارشناسان مهمترین رویداد سفر پادشاه عربستان به قاهره پایتخت مصر بحساب می‌آید.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *