همبستگی با جنبش دادخواهی – نمایشگاه قتل‌عام ۶۷ در شهرداری منطقه یک پاریس

20161012122322551923301-2222

روز ۱۹مهر، به مناسبت روز جهانی علیه اعدام، شهرداری منطقه یک پاریس میزبان یک نمایشگاه درباره قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ با فتوای خمینی بود.
بر سر در شهرداری منطقه یک پاریس دو بنر بزرگ که یکی در رابطه با قتل عام ۶۷ و دیگری در باره بیلان سیاه دولت روحانی در زمینه حقوق بشر بود آویزان شده بود و توجه عابرین را در شهر بر می انگیخت.

این نمایشگاه با حضور منتخبین مردم فرانسه، مدافعین برجسته حقوق بشر و همچنین شاهدان و قربانیان قتل عام زندانیان سیاسی برگزار گردید. و با استقبال گسترده مردم شهر مواجه شد. آنها طی پیامهایی انزجار خود از جنایات رژیم آخوندها و احترام و تحسین خود را نسبت به قهرمانانی که جان خود را فدیه آزادی نمودند ابراز کردند.


در این جلسه خانم سروناز چیت ساز مسئول کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران و آقای دکتر صالح رجوی حضور داشتند.
سخنرانان در این جلسه، بر ضرورت محاکمه مسئولین جنایت قتل عام ۶۷ بعنوان جنایت علیه بشریت تأکید کردند. و یادآوری کردند که مسئولین این جنایت در حال حاضر در عالی ترین مناصب حکومتی قرار دارند و به اعدام و کشتار ادامه میدهند.
شهردار ژان فرنسوا لوگاره این نمایشگاه را در شهرداری منطقه یک پاریس افتتاح کرد. وی طی سخنانی گفت: «که طی این سالیان، مبارزه ای را بر علیه حکم اعدام در ایران و این اقدامات وحشیانه همچون قتل عام ۶۷ به پیش برده است.» وی ابراز امیدواری کرد که این کارزار اطلاع رسانی تا محاکمه مسئولین این جنایت در یک دادگاه بین المللی ادامه یابد. آقای لوگاره تأکید کرد که معاملات تجاری هر چند مهم است ولی با رژیم وحشی ملاها نبایستی معامله کرد.


شهردار منطقه دو پاریس آقای ژاک بوتو بطور خاص از شخصیتهایی که در کنار مقاومت ایران و خانم مریم رجوی برای برقراری حقوق بشر در ایران حضور دارند تشکر کرد. آقای بوتو یادآوری کرد که رژیم ایران در جنایت در حلب همدست دیکتاتور خونریز سوریه بشار اسد است و دولت فرانسه را فراخواند که با شجاعت جنایات این رژیم در سوریه را محکوم کند.
در این جلسه، پیام رئیس جمهور برگزیده مقاومت خانم مریم رجوی خطاب به شرکت کنندگان در این جلسه توسط خانم فریده کریمی از اعضای کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت قرائت شد.
خانم مریم رجوی در این پیام تأکید کرد: «شمار اعدامها در ایران، از جمله اعدامهای سیاسی در یک سال اخیر از اعدامهای انجام شده در اغلب سالهای حکومت خامنه ای بیشتر شده است». رئیس جمهور برگزیده مقاومت افزود: «در داخل ایران، این اعدامها به صورت فزاینده ای با مخالفت و تنفر عمومی روبه رو میشود. جنبش دادخواهی قتل عام شدگان سال ۶۷ که در ماههای اخیر گسترش یافته، اخوندها را بر سر ادامه اعدامها در تنگا قرار داده است». خانم مریم رجوی جامعه بین المللی را فراخواند که «برای محاکمه سران این رژیم و به ویژه سردمدار آن خامنه ای در دادگاه های بین المللی به خاطر کشتار سی هزار زندانی سیاسی ترتیبات لازم را فراهم سازند».

ژان پیر مولر شهردار مانی آن وکسن، گفت ایران تحت حاکمیت آخوندها به کشور اعدام تبدیل شده است، بدار کشیدن زنان با جراثقال، اعدام افراد بدون محاکمه … رفتاری است که به خاطر آن بایستی رژیم را از صفحه روزگار حذف کرد. ایران با آخوندها شناخته نمی شود، ایران باید با مجاهدین خلق شناخته شود. باید ایران به کشور برابری و آزادی تبدیل شود و مجاهدین خلق مبارزین پر افتخار چنین ایرانی هستند.


حقوقدان سرشناس و مدافع برجسته حقوق بشر، هانری لوکلر که رئیس افتخاری لیگ حقوق بشر فرانسه نیز هست در سخنان خود اظهار داشت: «در ایران، استفاده از اعدام در ابعاد جمعی صورت میگیرد و نمی توان در مقابل این جنایات قیام نکرد». وی یادآوری کرد که «جنایاتی که مجازات نمی شوند تکرار میشوند».

هانری لوکلرک در ادامه سخنان خود در مورد قتل عام زندانیان زندانیان سیاسی در سال ۶۷ افزود: «این یک جنایت علیه بشریت است وقتی که میدانیم که هزاران نفر که در زندان بسر می بردند و دوران محکومیت خود را می گذراندند، اعدام شدند. باید این جنایت را هم محکوم کرد و هم علیه آن اقدام نمود. شواهد به اندازه کافی وجود دارند. من خواستار آن هستم که سازمان ملل تحقیقاتی را حول این قتل عام انجام بدهد و سپس مسئولین آن محاکمه شوند».

رئیس افتخاری لیگ حقوق بشر فرانسه هانری لوکلرک در پایان سخنان خود نتیجه گیری کرد: «این زندانیان برای ازادی در کل جهان جان خود را فدا کردند، این مردان، این زنان و این جوانان بایستی از عدالت برخوردار شوند. اگر ما بگذاریم که این جنایت بی مجازات بماند، آینده اسفباری برای خود رقم زده ایم».


سناتور ژان پیر میشل بنیانگذار سندیکای قضات فرانسه و کمیته فرانسوی برای ایران دمکراتیک گفت که: «مسئولین این جنایت باید مجازات شوند. باید دولت ما همراه با دولتهای دیگر یک کمیسیون ویژه برای تحقیق درباره این جنایت راه اندازی کنند. شواهد وجود دارند، خانواده ها حضور دارند و قوانین بین المللی برای اینکه عدالت اجرا شود در دسترس است».
پیر برسی رئیس حقوق بشر نوین فرانسه با تأکید بر اهدافی که این زندانیان قهرمان زندگی خود را فدای آن کردند گفت «این مبارزه ابدی است.» او دولت فرانسه را فراخواند که رژیم ایران را همانگونه که سوریه بشار اسد را افشا میکند افشا نماید.


شیخ خلیل مرون مدیر مسجد اوری پاریس گفت: «ایران امروز توسط یک مشت جنایتکار اداره میشود. این افراد تصمیمات خود را در حالی که هیچ ربطی به اصول قرآن ندارد به مردم تحمیل میکنند. اگر این افراد اسلام را نمایندگی میکنند پس من مسلمان نیستم». وی گفت که مسئولین این جنایت بایستی به پای میز محاکمه کشیده شوند.


  در جریان این برنامه خانم سیما میرزایی که ۱۲ تن از اعضای خانواده اش توسط رژیم آخوندی به شهادت رسیده اند شهادت تکان دهنده از جنایات رژیم ارائه کرد.

در پایان این مراسم، شهردار منطقه یک پاریس فرانسوا لوگاره همه شرکت کنندگان را مجددا به سالن نمایشگاه دعوت کرد و به احترام ۳۰۰۰۰ شهید سر بدار، همه را به یک دقیقه سکوت فرا خواند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *