وحشت رژیم از انتخاب عاصمه جهانگیر به‌عنوان گزارشگر ویژه حقوق‌بشر برای ایران

عاصمه جهانگیر به‌عنوان گزارشگر ویژه حقوق‌بشر

جواد لاریجانی تئوریسین شکنجه و اعدام در نظام ولایت‌فقیه، پس از گذشت دو روز از انتخاب عاصمه جهانگیر به‌عنوان گزارشگر ویژه حقوق‌بشر برای ایران، به جای احمد شهید، خشم خود را نشان داد و آن را مردود دانست.

وی گفت: «انتصاب گزارشگر ویژه اساساً از نظر جمهوری اسلامی غیرموجّه و مردود است» .

تئوریسین شکنجه و اعدام افزود: «جمهوری اسلامی همواره یک موضع اصولی نسبت به انتصاب گزارشگر ویژه کشوری داشته و آن را ناشی از استانداردهای دوگانه و برخوردهای گزینشی برخی کشورهای خاص در چارچوب شورای حقوق‌بشر می‌داند» .

خاطرنشان می‌شود روز پنجشنبه ۱۱شهریور عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور ایران، جایگزین احمد شهید شد. عاصمه جهانگیر، اهل پاکستان و از مدافعان حقوق‌بشر است. وی از رهبران ‘جنبش وکلا’ در پاکستان بود. خانم جهانگیر از رهبران ‘جنبش وکلا’ در پاکستان بود. او در سال ۱۹۸۳ در دوره ژنرال ضیاءالحق به زندان افتاد.
عاصمه جهانگیر در سال ۲۰۰۷ نیز تحت حبس خانگی قرار گرفت.

 وی بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ به‌عنوان گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده سازمان ملل‌متحد فعالیت می‌کرد و بارها نسبت به نقض حقوق بهاییان در ایران تحت حاکمیت آخوندها اعتراض کرده است.

این جایگزینی به دنبال پایان دوران مأموریت احمد شهید صورت می‌گیرد. احمد شهید، وزیر خارجه پیشین مالدیو، از سال ٢٠١١ توسط شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد به‌عنوان گزارشگر ویژه ‌ایران انتخاب شد.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *