کاخ سفید امکان دسترسی رژیم ایران به سیستم مالی آمریکا را رد کرد

2015101518323366926361 -222

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید اعلام کرد دسترسی رژیم ایران به سیستم مالی آمریکا بخشی از توافق هسته‌یی با این رژیم نبوده و آمریکا چنین اقدامی را قابل بررسی نمی‌داند.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) در نشست خبری خود در واکنش به سخنان ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی رژیم گفت: آمریکا و بقیه اعضای جامعه جهانی به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌یی پایبند هستند.

معامله با رژیم ایران غیرقانونی است

ولی‌الله سیف که برای شرکت در اجلاس بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به واشینگتن سفر کرده، در یک سخنرانی گفته بود ”پنج به‌علاوه یک به بعضی تعهدات خود عمل نکرده‌اند. ما در مجموع نتوانسته‌ایم به دارایی‌های مسدودشده خود در خارج دسترسی پیدا کنیم“.

رئیس بانک مرکزی رژیم از دولت آمریکا خواست برای تشویق بانکهای بین‌المللی برای معامله با رژیم ایران و تسهیل دسترسی این رژیم به مؤسسات مالی آمریکا تلاش کند. اما سخنگوی کاخ سفید امکان دسترسی رژیم ایران به سیستم مالی آمریکا را رد کرد.

بر اساس توافق اتمی تنها آن بخش از تحریمهای رژیم ایران که مربوط به برنامه هسته‌یی است لغو می‌شود.

تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران محدود به تحریم‌های هسته‌یی نیست و معامله مستقیم با این رژیم به‌دلیل حمایت آن از تروریسم، نقض حقوق‌بشر و برنامه موشکی هم‌چنان برای آمریکایی‌ها غیرقانونی محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

اسامی برخی از سرکردگان سپاه پاسداران و دژخیمان قضاییه در لیست تمدید تحریمهای اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا نیز روز ۲۳فروردین در آستانه سفر فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی این اتحادیه به تهران، تحریمهای حقوق‌بشری علیه برخی از سرکردگان جنایتکار سپاه و قوه قضاییه رژیم را تمدید کرده بود.

این تحریمها در سال ۲۰۱۱ علیه ۸۲تن از سرکردگان سپاه و بسیج و همچنین اعضای جنایتکار قوه قضاییه به‌دلیل نقشی که در سرکوب مردم داشتند، اعمال شد. مسدود شدن دارایی‌ها و همچنین اعمال محدودیتهای سفر، از جمله تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این مقامهای سرکوبگر رژیم آخوندی است.

اسامی برخی از مقامهای رژیم که در سرکوب مردم د‌ست داشتند و در لیست تحریمهای اتحادیه اروپا قرار دارند، از جمله عبارتند از: پاسدار محمدعلی جعفری، سرکرده سپاه پاسداران، پاسدار حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رژیم، آخوند علی سعیدی، نماینده ولی‌فقیه ارتجاع در سپاه، آخوند حسین طائب، معاون اطلاعات سپاه پاسداران و طراح نقشه‌های قتل و توطئه‌های مافیایی در نظام ولایت‌فقیه، پاسدار محمدرضا نقدی، سرکرده بسیج ضدمردمی، پاسدار اسماعیل احمدی مقدم، سرکرده سابق نیروی انتظامی رژیم و همچنین آخوند صادق لاریجانی، سردژخیم قوه قضاییه، آخوند غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول رئیس قوه قضاییه رژیم و سعید مرتضوی، دادستان جنایتکار پیشین تهران

تمدید تحریمها، علامت ادامه فشار

تمدید این تحریمها بعد از برجام نشان می‌دهد فشارهای اتحادیه اروپا در سایر زمینه‌های غیرهسته‌یی بر روی رژیم ایران ادامه می‌یابد. تروریسم، برنامه موشکی و وضعیت حقوق‌بشر در ایران از جمله مواردی است که تحریم آن توسط آمریکا و اتحادیه اروپا ادامه می‌یابد.

به همین دلیل بعد از توافق ۲۳ تیر ماه۹۴ اعلام شد تنها تحریم‌های مرتبط با فعالیتهای هسته‌یی رژیم ایران لغو می‌شوند. حدود یک ماه بعد هم در آمریکا، طرح جدیدی درباره نقض حقوق‌بشر و حمایت رژیم ایران از تروریسم به مجلس سنای آمریکا ارائه شد، که سپاه پاسداران و شرکت هواپیمایی ماهان را هدف قرار می‌دهد.

ادامه تحریمها به‌دلیل آزمایش موشکی

در تاریخ ۱۸فروردین‌ماه سناتور دموکرات جو دانلی عضو سنای آمریکا تأکید کرد دولت اوباما باید به تحریمها علیه رژیم ایران ادامه دهد.
وی گفت: تا زمانیکه برخی مقامهای رژیم ایران آزمایشهای موشکی را تبلیغ می‌کنند و سایر کشورها را مورد تهدید قرار می‌دهند، آمریکا نباید اجازه دهد پول این رژیم در معاملات تجاری مورد استفاده قرار گیرد.
این سناتور دموکرات افزود: اخیراً به منطقه خاورمیانه سفر کرده است و همه روی یک چیز اتفاق‌نظر داشتند این‌که کنگره آمریکا روی ادامه تحریم رژیم ایران بایستد.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *