کارشکنی رژیم ایران در آتش‌بس سوریه و مصاحبه با ژنرال اسعد الزعبی

2016112262726218740841-2222

دیروز نقض آتش‌بس و امروز یورش نظامیان اسد و شبه‌نظامیان رژیم ایران را در روی زمین می‌بینیم. آیا نتیجه‌گیری از این‌ رویداد سرنوشتی مبهم برای آتش‌بس ترسیم نمی‌کند؟

ژنرال اسعد الزعبی رئیس هیأت عالی گفتگوکننده اپوزیسیون سوریه در گفتگو با تلویزیون العربیه به این موضوع می‌پردازد.

ژنرال اسعد الزعبی رئیس هیأت عالی گفتگوکننده اپوزیسیون سوریه:
من از زمانیکه بحث بر سر این موضوع بوده، گفته‌ام که در سایه لجاجت و سرکشی رژیم ایران و اسد که اولین بار هم نیست و شاید ده بار تاکنون آتش‌بس اعلام شده را نقض کرده‌اند، این آتش‌بس سر نمی‌گیرد. هزاران گزارش داده شده. آخرین آمار گزارشهایی که به ژنو یا به دفتر مراقبت سازمان ملل‌متحد در مورد نقض آتش بسهای قبلی داده شده، فکر می‌کنم ۳۸هزار گزارش باشد. در نتیجه هرکس که ماهیت این رژیم و ماهیت متحد آن یعنی رژیم ایران را بشناسد، خیلی خوب می‌داند که آنها به آتش‌بس مقید نخواهند بود. بویژه ‌این‌که رژیم اسد از مسائل زیادی رنج می‌برد. مهمترین آن هم بند مربوط به ضرورت خارج کردن شبه‌نظامیان به خارج از مناطق است. لذا شبانه روز کارمندان و روزنامه‌نگاران را به مجازات تهدید می‌کند تا آنها را برای شبه‌نظامیان جدیدی که تحت عنوان «لشکر پنجم» تأسیس کرده، سربازگیری کند. این هم دلیلی بر این است که ارتش اسد دیگر وجود ندارد.

همه می‌دانند که داعش در منطقه قدم در دمشق نزدیک به یک کیلومتر از مراکز رژیم اسد فاصله دارند. دو پست بازرسی میان رژیم اسد و داعش به‌طور مشترک وجود دارد. پست بازرسی اول در منطقه معامل در مقابل شاخه اطلاعات هوایی در منطقه قدم و پست بازرسی دوم در منطقه راه‌آهن و ایستگاه قطار قرار دارد. این دو پست بازرسی میان رژیم اسد و داعش مشترک هستند. داعش در کمپ یرموک در دمشق حضور دارد. در شرق قلمون داعش هست و در اطراف مراکز رژیم اسد به‌طور مستقیم برای حفاظت از آنها حضور دارد. چرا رژیم اسد این عناصر داعش در اطرافش را هدف قرار نمی‌دهد؟ در حالی‌که با همین بهانه مناطق وادی بردا و غوطه شرقی و حتی مناطق ادلب را بمباران می‌کند. بنابراین این بهانه‌ها برای استمرار نقض آتش‌بس است. بنابراین ما یا باید به آنچه که گذشت ملتزم باشیم که در این صورت باید کشتار و قتل و مصیبت را تحمل کنیم یا این‌که اعلام کنیم این آتش‌بس ابزاری برای کشتار شده است.

العربیه: آیا اپوزیسیون مرز سرخی دارد به‌ویژه با استمرار نقض آتش‌بس توسط رژیم اسد و شبه‌نظامیان وابسته به آن؟

ژنرال اسعد الزعبی: متأسفانه ما هم‌چنان شاهد ادامه نقض آتش‌بس از سوی رژیم اسد هستیم. صدها حمله هوایی در حومه حلب و ادلب و در غوطه شرقی در وادی بردا صورت گرفته که شماری جان باخته و ویرانیهای زیادی نیز به بار آمده است.. این بدین معناست که رژیم اسد مطلقاً از نقض آتش‌بس و تجاوزاتش کوتاه نمی‌آید. یا روسیه از لگام زدن به این رژیم و شبه‌نظامیان وابسته به آن عاجز است و یا این‌که شاید یک طرح میان این دو باشد که رزمندگان مانند همیشه به آتش‌بس ملتزم باشند و رژیم اسد موفقیتهای نظامی که قبل از آتش‌بس از محقق کردن آن ناتوان بود، به‌دست آورد.

لذا فرض بر این است که امروز باید تصمیم گرفت که به آتش‌بس بر اساس تضمین روسیه ملتزم بود یا این‌که این آتش‌بس به‌طور اتوماتیک ملغی شده محسوب می‌شود.

هیچ انتظاری از رژیم اسد نیست که ملتزم باشد. بویژه‌این‌که از مشکلات زیادی رنج می‌برد. می‌خواهد که حزب‌الله حضور داشته باشد. علائمی از توافق روسیه با رژیم ایران در مورد ضرورت عقب‌نشینی شبه‌نظامیان حزب‌الله وجود دارد. حسن نصرالله سرکرده حزب‌الله پیشتر گفته بود که عقب‌نشینی نخواهد کرد و این به رژیم اسد مربوط می‌شود. رژیم اسد هم از حزب‌الله نمی‌خواهد که عقب‌نشینی کند. در نتیجه این بهانه‌ها را بیشتر به میان می‌کشند تا درگیریها و نبردها به‌ویژه در مناطقی که حزب‌الله حضور دارد، باقی بماند. بنابراین ما در برابر دو موضوع تلخ قرار داریم یا باید آتش‌بس را ملغی کنیم که نتیجه آن بازگشت به مرحله قبلی است که قتل و کشتار در کمیت بیشتری ادامه خواهد یافت یا این‌که به آتش‌بس ملتزم باشیم که در نتیجه تصویری به مردم جهان می‌دهیم که نه توافقنامه و نه آتش‌بس را می‌داند چیست؟ لذا ما فجایع بیشتری را متحمل خواهیم شد.. اطلاعاتی حاکی از بسیج و تجمع نیرو توسط رژیم اسد در منطقه شمال غربی درعا و همچنین در منطقه وادی بردا است امری که نشان می‌دهد رژیم اسد در حال برنامه‌ریزی برای عملیات تهاجم است.. در حالی‌که در یکی از بندهای توافقنامه آمده که هیچ‌کدام از طرفین نباید مناطق طرف دیگر را اشغال کند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *