کنفرانس مشترک وزاری خارجه و دفاع فرانسه درباره عملیات مشترک سه کشور علیه رژیم سوریه

کنفرانس مشترک وزاری خارجه و دفاع فرانسه

وزیر خارجه فرانسه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر دفاع این کشور، گفت: «رژیم دمشق باید به استفاده از تسلیحات (شیمیایی) پایان بدهد… ما سه خواسته (ضروری) داریم: برچیدن برنامه شیمیایی (رژیم) سوریه به‌نحوی که قابل راستای‌آزمایی و بازگشت‌ناپذیر باشد؛ هم‌زمان آتش‌بس در سراسر سوریه و دسترسی انساندوستانه به مردم همان‌طور که در قطعنامه‌های شورای امنیت خواسته شده است… و در نهایت یک طرح برای خروج از بحران که باید با یک راه حل سیاسی محقق شود…».

فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه نیز با تشریح مواضعی که در حمله به رژیم اسد مورد هدف قرار گرفت، گفت: «از طریق این اهداف، توانمندی توسعه و تولید تسلیحات شیمیایی (رژیم) سوریه هدف قرار گرفت. هدف ساده است: جلوگیری از استفاده مجدد رژیم (اسد) از تسلیحات شیمیایی».

وی افزود: «تأسیساتی که هدف قرار گرفتند، در خدمت توسعه و تولید موادی قرار داشتند که برای کشتن مردان، زنان و کودکان سوری در نقض تمامی اصول قانونی و تمدن، استفاده می‌شد».

هم‌چنین ژنرال فرانسوا لوکونتر Lecointre رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه در یک کنفرانس مطبوعاتی، گفت: «عملیات (ما)، اهدافی که رئیس‌جمهور تعیین کرده بود محقق کرد. این عملیات روی توانمندی تسلیحات شیمیایی رژیم سوریه متمرکز بود؛ دو سایتی که در نزدیکی حمص هدف قرار گرفتند، تأسیسات انبارسازی و سرهم‌کردن سلاح شیمیایی هستند».

ژنرال فرانسوا لوکونتر Lecointre رئیس ستاد مشترک

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه گفت: «این یک عملیات بزرگ بود که روی اهداف مرتبط با زرادخانه شیمیایی (رژیم) سوریه تمرکز داشت… اکنون باید مطمئن بشویم که هیچگونه امکان دیگری برای بشار (اسد) وجود نداشته باشد که از تسلیحات شیمیایی استفاده کند».

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه

وی با انتقاد از بی‌عملی کشورهای غربی در سال ۲۰۱۳ پس از نقض خط قرمز تسلیحات شیمیایی توسط دیکتاتور سوریه، گفت: «بی‌عملی در سال ۲۰۱۳ به ده‌ها هزار کشته، جابجایی‌ها، کشتارها و اقدامات وحشیانه و استفاده از تسلیحات شیمیایی منجر شد… لذا باید به بشار اسد پاسخ داده می‌شد».

وزیر خارجه فرانسه هم‌چنین در مصاحبه با ژورنال دو دیمانش گفت: «باید هر اقدامی را به عمل آورد تا نگذاریم حضور نظامی (رژیم) ایران در سوریه به انفجار این منازعه به خارج از مرزهای سوریه منجر شود».

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *