کنفرانس ورشو، بی تأثیر یا گوادلوپ آخوندها ؟ ابراهیم رضوانی

کنفرانس ورشو، بی تأثیر یا گوادلوپ آخوندها

روز جمعه ۲۱ دی‌‌، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا که به منطقه خاورمیانه سفر کرده بود اعلام کرد که در روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن)، یک کنفرانس بین‌المللی درباره خاورمیانه و “با تمرکز بر سیاست‌های منطقه‌ای ایران” برگزار خواهد شد. وی افزود که دولت لهستان میزبانی این نشست را پذیرفته است.

بر اساس این گزارش، افزون بر وزیران خارجه مصر و اردن، وزیران خارجه عربستان، بحرین، امارات متحده عربی، مراکش و چند کشور دیگر به کنفرانس لهستان دعوت شده‌اند.

همینطور در کنار این فاکت‌ها اگر سخنان پمپئو راجع به ایران و تأکید روی اشتباهات امریکا در دهه گذشته مبنی بر عدم همراهی با مردم ایران را اضافه کنیم، متوجه ‌می‌شویم که چرا این سخنرانی رژیم آخوندی را دچار سراسیمگی کرد. سران حکومت آخوندی در وضعیتی نامتعادل و هراس آلود‌‌، گیج و دستپاچه به اجلاس ورشو و اعلام این خبر از طرف وزیر خارجه امریکا واکنش نشان دادند‌‌…

این واکنش‌ها سئوالی را بذهن ‌می‌آورد که چرا ؟ هراس رژیم از کنفرانس ورشو برای چیست ؟

 با دنبال کردن سیروقایع میزان این سراسیمگی و بی تعادل شدن رژیم و چرایی آن بیشتر روشن ‌می‌شود:

روز یکشنبه، ۲۳ دی (۱۳ ژانویه) وزارت خارجه رژیم کاردار سفارت لهستان در تهران را احضار و اعتراض رژیم به خاطر برگزاری نشست “صلح و امنیت خاورمیانه” در ورشو، پایتخت لهستان را به او ابلاغ کرد و اینکه “این یک حرکت خصمانه از سوی آمریکا علیه ما است و انتظار می‌رود لهستان از همراهی با آمریکا در برگزاری این کنفرانس خودداری ورزدو لازم است دولت لهستان فورا “اقدامات جبرانی” به عمل آورد در غیر این صورت جمهوری اسلامی ناچار به اتخاذ اقدامات متقابل است‌‌.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه رژیم گفت «قطعاً واکنش جمهوری اسلامی ایران به این اقدام بسیار جدی و بدون هرگونه مماشات خواهد بود ولهستان باید پاسخگوی عواقب این میزبانی باشد‌‌.

جهانگیری معاون آخوند روحانی نیز نسبت به این اجلاس سوزوگداز کرد و گفت:‌ امروز آمریکایی‌ها از روی ناتوانی در یک کشور اروپایی همایشی با عنوان خاورمیانه و با تمرکز بر ایران راه انداخته‌اند. مطمئناً یکی از اصلی‌ترین اهداف و برنامه‌های آمریکا در شرایط فعلی این است که مردم را نسبت به آینده کشور و نظام مأیوس کنند

جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم، دولت لهستان را مورد انتقاد شدید قرار داد. وی گفت: “این ننگ برای دولت لهستان پاک شدنی نیست؛ در حالیکه ایران لهستانی‌ها را در جنگ دوم نجات داد، حالا این کشور میزبان سیرک مذبوحانه ضد ایرانی می‌شود.”

پاسدار شمخانی دبیر شورایعالی امنیت رژیم که بر عکس ظریف می‌خواست زهر«ناامید کننده» این اجلاس را برای حفظ روحیه نیروهای مایوس نظام، مثل ظریف بگیرد در یک جلسه ترحیم گفت: «آدمی که می‌گوید تحریم با حداکثر فشار، وقتی به «سمینار» و «کنگره» می‌رسد، مفهومش این است که قافیه را باخته است». (ایلنا- ۲۲دی)

عراقچی معاون ظریف هم در واکنشی سخیف تلویحا تهدید کرد که مزار لهستانی‌های پناهنده از ۱۹۴۲در ایران ممکن است جایگزین شود. وی گفت: «قبرستان‌ها در ایران بعد از ۳۰سال قابل جایگزینی هستند، اما مردم تهران ۷۷سال است که احترام مهمانان خود را نگاه داشته‌اند».(فارس – ۲۲دی)

فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع نیز در اظهاراتی ضدو نقیض از یک سو اجلاس لهستان را «جنگ روانی» توصیف کرد که «می‌تواند به عرصهٔ شکست آمریکا تبدیل شود» و از سوی دیگر خواستار «برخورد قاطع» نظام با لهستان شد. که«چیزی فراتر از گلایه ساده باید باشد !» (ایسنا ۲۲دی)

حسن فیروز آبادی، مشاور خامنه ای، روز دوشنبه ۲۴ دی گفت: «به احتمال زیاد کشورهایی که قدرت و شأن دارند، حاضر نشده اند زیر بار پیشنهاد آمریکا بروند، از این رو آنان از لهستان سوء استفاده کردند. «آمریکایی‌ها از این کار زشت و بی ارزش نیز فایده‌ای نخواهند برد‌‌..

به‌گزارش خبرگزاری فارس، حسین انتظامی، سرپرست سازمان سینمایی رژیم از لغو یک رویداد سینمایی لهستان خبر داد. سازمان سینمایی در واکنش به برگزاری این کنفرانس «هفته فیلم لهستان در تهران» که قرار بود از هفتم تا دوازدهم بهمن در تهران و پس از آن در اصفهان، شیراز و مشهد برگزار شود را لغو کرد وبرگزاری هفته فیلم لهستان را موکول به رفتار مناسب ورشو خواهد بود.”

درمقابل، وزارت خارجه لهستان در بیانیه‌ای در ۲۴ دی۹۷ با اشاره به احضار کاردار این کشور در ایران اعلام کر د از نظر ما، جامعه بین‌الملل حق دارد درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و جهانی بحث و رایزنی کند و لهستان نیز حق خود می‌داند که کنفرانس مشترکی برگزار کند که هدف آن ایجاد بستر برای اقداماتی در راستای برقراری ثبات و رفاه در منطقه خاورمیانه است.

بعد از اینکه لهستان از برگزاری کنفرانس بین‌المللی آمریکا در لهستان دفاع کرده سخنگوی وزارت خارجه رژیم در واکنشی دوباره گفت که «قطعاً واکنش جمهوری اسلامی ایران به این اقدام بسیار جدی و بدون هرگونه مماشات و ملاحظه‌ای خواهد بود…»

رژیم آخوندی مضاف براین مواضع با بسیج روزنامه‌های حکومتی و نوشتن مقاله و تحلیل توسط قلم به مزدان قد و نیم قد خودش را تسکین ‌می‌دهد و وانمود ‌می‌کند که برنده این کنفرانس رژیم آخوندی است و سعی بر کم اهمیت جلوه دادن نتایج آن است و اینکه کشورهای اروپایی شرکت نمی‌کنند و غیره

اما در ورای این مواضع‌‌، رژیم محتضر خامنه ای‌‌، این روزها ورق خوردن چیزی در صحنه سیاست جهانی را بر علیه خودش ‌می‌فهمد و اینکه دیگر‌‌: آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت‌‌…سیاست مماشات بگور سپرده شده، تروریسم او هر روز بیشتر در کشورهای اروپایی که رژیم برای آنها همچون گاو شیردهی بوده و به سختی از آن ‌می‌توانستند دل بکنند عریان ‌می‌شود و آنها را وادار به واکنش ‌می‌کند از طرف دیگر پرو بالش برای یکه تازی در یمن و عراق و سوریه هم دارد چیده ‌می‌شود‌‌، تحریم‌ها حلقه دار را بر گردن رژیم تنگ تر ‌می‌کند‌‌، بازتاب این وضعیت در سگ دعواهای درون باندهای رژیم خودش را هر روز بیشتر نشان ‌می‌دهد و بیش از پیش شکنندگی رژیم را در تحولات جاری به نمایش ‌می‌گذارد‌‌، علاوه برهمه این‌ها مواضع وزیر خارجه آمریکا در رابطه با همراهی با مردم ایران‌‌، رژیم را دچار هراس کرده است و قرینه گوادلوپ را در ذهن سران فاشیسم دینی متبادر ‌می‌کند که بدنبال تصمیماتی که در آن توسط چهار قدرت اروپایی اتخاذ شد تحولات بعدی ونقشه مسیر تحولات و سرنوشت شاه خائن را رقم زد‌‌….. در متن چنین بستری وجود آلترناتیو و جایگزین قدرتمند شورا ی ملی مقاومت و مجاهدین خواب را از چشم رژیم ربوده و آن را به هذیان گویی واداشته و خبر از شرکت مجاهدین در این کنفرانس ‌می‌دهد که بیان‌کننده ترس او از دشمن اصلی وصورت مسئله واقعی رژیم پا بگورش است… در چنین وضعیتی حرف از قاطعیت و برخورد قاطع از طرف رژیم بیشتر از بلوف نیست و بیشتر به شوخی شباهت دارد زیرا خودش هم ‌می‌داند که چیزی در چنته ندارد…. تحولات آینده نشان ‌می‌دهد که بعد از این کنفرانس معادله جدیدی شکل خواهدگرفت وکار برای رژیم به مراتب سخت تر ‌می‌شود.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *