گزارشی از پیروزیهای ارتش آزادی در حومه شمالی حلب

2015102617481881222
ارتش آزادی سوریه پیروزیهای خود در حومه شمالی حلب را ادامه می‌دهد. رزمندگان چندین شهرک و روستای دیگر را از دست داعش آزاد کردند.
رزمندگان در نبردهای شمال حلب موفق شدند شهرکهای جارز یحمول و براغیدا را بعد از ساعتها درگیری با داعش، آزاد کنند. رزمندگان هم‌چنین بعد از درگیریهایی با نظامیان اسد به شهرک خان طومان در جنوب حلب رسیدند.
شهر حلب و حومه آن
شهر حلب و حومه آن به یک جبهه کوچک تبدیل شده که تمامی طرفهای مسلح در خاک سوریه در آن درگیر هستند. رژیم اسد و داعش و رزمندگان اپوزیسیون. علاوه بر اینها پاسداران و شبه‌نظامیان رژیم ایران نیز در این منطقه درگیر هستند. طرفهای درگیری در جبهه‌های مختلف نبرد توزیع شده‌اند. هر جبهه روایت خود را دارد که فصلهای این روایت هرگز پایانی ندارد.
نبردها به‌صورت جنگ و گریز ادامه دارد. امری که به صحنه‌های جنگ اجازه تعیین‌تکلیف نهایی را نمی‌دهد.

جبهه کاستلو

یکی از جبهه‌های مشتعل کنونی، جبهه کاستلو است که رژیم اسد به همراه مزدوران محلی تلاش می‌کند بر آن مسلط شود. این جاده به‌عنوان یک راه نفس که مناطق آزاد شده در شهر حلب از طریق آن تنفس می‌کند، محسوب می‌شود. کمکهای انسانی و غذایی و پزشکی از طریق این جاده به اهالی حلب می‌رسد.
در حومه شمالی حلب رزمندگان چندین شهرک و روستا را که داعش بر آنها تسلط یافته بود، آزاد کردند. از جمله این شهرکها، براغیدا و جازر یحمول و بریشا و تل حسین است. علاوه بر این دهها تن از عناصر داعش را نیز به قتل رساندند. حومه شمالی حلب هم‌چنان شاهد بی‌ثباتی در نبردهاست.

حومه جنوبی حلب

از حومه شمالی حلب به حومه جنوبی حلب می‌رویم جایی که رزمندگان طرف ثابت تمامی جبهه ها هستند در حالی‌که دشمنی که در برابر آنها ایستاده، رنگ عوض می‌کند.
رزمندگان بعد از نبرد با نظامیان اسد و پاسداران و شبه‌نظامیان رژیم ایران بر شهرکهای برنا و زیتان و تل زیتون مسلط شدند. به این صورت آنها به دروازه‌های شهر استراتژیک خان طومان رسیدند. جبهه‌های حلب اکنون به یک صحنه نبرد منطقه‌یی کوچک با ابعاد منطقه‌یی و جهانی تبدیل شده که سرنوشت این جبهه را با علامت استفهام مواجه کرده است.

پاکسازی کامل شهر تسیل در درعا از داعش

ارتش آزادی سوریه در جبهه جنوبی با آزادسازی شهر تسیل، بار دیگر عزم خود را برای پاکسازی کامل استان درعا از عناصر داعش به نمایش گذاشت.
رزمندگان بعد از آزادسازی شهرک عندان قول داده بودند که در سریعترین وقت ممکن، شهر تسیل را که عناصر داعش به داخل آن عقب‌نشینی کرده بودند، پاکسازی کنند و به این وعده خود وفا کردند.
یک جوان رزمنده: امروز روز آزادسازی شهر تسیل است و ان‌شاءالله داعش را از عین ذکر و مناطق دیگر بیرون خواهیم راند. ما در تعقیب آنها هستیم.
یک رزمنده دیگر:
شهر تسیل توسط آزادگان تسیل و گردانهای مشترک ارتش آزادی و ارتش الاسلام و جنبش آزادگان شام فتح شد. خداوند بر ما منت نهاد تا این سرزمین را آزاد کنیم و ما مسیر پیروزی را به سمت جملا و نواحی جملا ادامه خواهیم داد خداوند بر ما منت آزادسازی این مناطق را نهاده است.

آزاد سازی سیلوهای شهرک منصوره در حومه حما

رزمندگان اپوزیسیون سوریه در حومه غربی حما و حومه لاذقیه، مناطقی را از نظامیان اسد بازپس گرفتند.
رزمندگان سوریه در نبردهای شدید با نظامیان و شبه‌نظامیان اسد در منطقه سهل الغاب در حومه غربی حما ، موفق شدند سیلوهای شهرک منصوره را بازپس بگیرند. ابتدا رزمندگان در یک عملیات نفوذ، مراکز تجمع نظامیان اسد در سیلوهای این شهرک را در هم کوبیدند و بعد از آن به مواضع دشمن تهاجم کردند.
این در حالی بود که رزمندگان، نظامیان اسد در پادگان جورین در سهل الغاب را با موشکهای گراد در هم کوبیدند. آنها هم‌چنین موفق شدند یک تانک دشمن را در اطراف شهرک خربت ناقوس منهدم کنند.
نظامیان اسد در مقابل، سهل الغاب و قلعه مضیق را بمباران کردند.

حومه لاذقیه

از حومه حما به حومه لاذقیه می‌رویم جایی که رزمندگان موفق شدند بر ارتفاعات استراتژیک قلعه در جبل ترکمان مسلط شوند. آنها پیشتر تل البیضاء و شهرک البیضاء و تل ابوعلی را از دشمن بازپس گرفته بودند.
نظامیان اسد تلاش کردند در این منطقه پیشروی کنند اما با پاسخ رزمندگان مواجه شده و غافلگیر شدند. آنها مجبور به عقب‌نشینی از چندین نقطه استراتژیک و مهم در نزدیکی شهر ربیعه در جبل ترکمان و مواضع رزمندگان در جبل اکراد شدند.
نبردهای لاذقیه با هدف کنترل بخشهایی از نوار مرزی میان سوریه و ترکیه و جاده مواصلاتی از حومه غربی ادلب که تنها راه امدادرسانی رزمندگان از این منطقه محسوب می‌شود، صورت می‌گیرد.

تسلط رزمندگان سوریه بر جاده بین‌المللی دمشق- بغداد در قلمون

رزمندگان اپوزیسیون سوریه در نبردها علیه داعش، مناطق دیگری را در قلمون در جنوب سوریه آزاد کردند.
رزمندگان ضد حمله خود را علیه داعش در منطقه شرقی قلمون در نزدیکی شهر الضمیر ، از چندین محور آغاز کردند.
محور اول بادیه سوریه است. این جبهه از مسافتی بالغ بر ۱۰ کیلومتر تشکیل شده است. رزمندگان در این محور موفق شدند چندین شهرک و روستا را آزاد کنند و به مزرعه قطری در بادیه سوریه برسند
یک فرمانده: داعش به مناطق و مواضع رزمندگان در مسیر جاده بین‌المللی دمشق- بغداد تهاجم کرد. اما رزمندگان تیپ شهید احمد عبدو از ارتش آزادی این مناطق را بازپس گرفتند و هجوم داعش را به شکست کشاندند. ما دست به ضد حمله زدیم که با هماهنگی دیگر گروههای رزمنده در بادیه است تا ان‌شاءالله بادیه را از رجس داعش پاکسازی کنیم.
اما تهاجم دوم رزمندگان، از محور جاده بین‌المللی دمشق – بغداد و ایستگاه صفا بود. بعد از درگیری با عناصر داعش، رزمندگان تیپ شهید احمد عبدو موفق شدند بر جاده بین‌المللی و کارخانه چینی و ایستگاه صفا و شرکت متحده مسلط شوند و خود را به پادگان گردان شیمیایی برسانند.
بنا‌به گفته منابعی از رزمندگان، نزدیک به ۲۵تن از عناصر داعش کشته شده و مقادیری سلاح و مهمات به غنیمت گرفته شد.
یک فرمانده صحنه: داعش به مواضع رزمندگان در سلسله جبال شرق قلمون تهاجم کرد. به فضل خدای بزرگ، هجوم آنها متوقف گردید و بعد از آن به یک نبرد برای بیرون راندن این گروه از چندین نقطه که قبلاً اشغال کرده بود، منجر گردید. از جمله جاده دمشق- بغداد که شریان اصلی میان فرودگاه سین و ضمیعف محسوب می‌شود و هم‌چنین کارخانه سیمان را به کنترل خود درآوردیم.
فرماندهان نظامی تیپ شهید احمد عبدو گفتند نبردهای آنها در قلمون تا آزادسازی کامل منطقه از عناصر داعش که نمایش شهر تدمر را در قلمون تکرار می‌کنند، ادامه دارد. آنها در یک طرح جدید با رژیم اسد دست به اینکار می‌زنند اما این طرح کارساز نیست.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *