گزارش دبیر کل ملل متحد به شورای امنیت – ابراز نگرانی از آزمایش های موشکی و مداخلات رژیم آخوندی

بان کیمون - 222

دبیرکل سازمان ملل متحد گزارش خود در مورد اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط رژیم آخوندی را شش ماه پس از تصویب آن، به اجلاس شورای امنیت ارائه کرد و نگرانی های خود را نسبت به آزمایش های موشکی و حمایت رژیم از تروریسم ابراز کرد. شورای امنیت روز دوشنبه طی جلسه ای به بررسی این گزارش پرداخت.

در گرارش بان کی مون دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط رژیم آخوندی آمده است: پرتاب موشک‌های بالستیک توسط رژیم ایران در ماه مارس ۲۰۱۶، نگرانی من را برانگیخت. از رژیم ایران می‌خواهم با درنظر گرفتن پتانسیلی که پرتاب این موشک‌ها برای ایجاد تنش در منطقه دارد، از این کار خودداری کند».
بان کی مون در گزارش خود نوشت «من همچنین نگران گزارش مربوط به توقیف یک محموله سلاح توسط نیروی دریایی آمریکا در دریای عمان در مارس ۲۰۱۶ هستم. آمریکا نتیجه‌گیری کرده است که مبداء این محموله ایران و مقصد آن احتمالا یمن بوده است».
دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود همچنین ،  ارسال سلاح توسط رژیم  آخوندی به عراق و حضور پاسدار قاسم سلیمانی سرکرده نیروی تروریستی قدس در این کشور را مغایر قطعنامه های شورای  امنیت دانسته است.
شماری از نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت طی سخنانی به ابراز نگرانی از نقض قطعنامه های سازمان ملل توسط رژیم آخوندی پرداختند.
نماینده فرانسه در شورای امنیت در جلسه این شورا گفت: براساس اطلاعاتی که به ما رسیده است رژیم  ایران در طول شش ماه گذشته به قطعنامه های سازمان ملل متعهد نبوده است. ما نگران هستیم، در گزارشی که دبیر کل سازمان ملل تهیه کرده به این مسئله اشاره شده است. براساس این گزارش، رژیم ایران آزمایش های موشکی انجام داده که از نظر ما نقض برجام محسوب می شود.  موضوع دیگری که باعث نگرانی است،  کشتی های حامل سلاح رژیم ایران است که توقیف و سرنشینان آن بازداشت شدند. ما همچنین در خصوص تحرکاتی که از سوی قاسم سلیمانی در خارج از ایران صورت میگرد و خلاف قطعنامه های سازمان ملل است نگران هستیم
در این جلسه نماینده انگلستان، با اشاره به این که موشک‌های آزمایش شده  توسط رژیم که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای هستند، آزمایش‌های موشکی رژیم را نقض مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا خواند. وی از رژیم ایران خواست اقدامات تحریک‌آمیز را متوقف کند. نماینده انگلستان خواستار اجرای قدرتمندانه تحریم‌های موشکی علیه رژیم  آخوندی شد و از اعضای شورای امنیت خواست نظام تحریم‌ها، علیه فعالیت های موشک‌های بالستیک این رژیم را تقویت کنند. وی همچنین حمایت رژیم ایران از حزب الشیطان لبنان و رژیم بشار اسد را محکوم کرد
سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل، با یادآوری دادن رژیم به برجام گفت: خروج بیش از ۹۸ درصد اورانیوم غنی‌شده، تعطیلی راکتورهای اراک و از کار افتادن دو سوم از سانتریفیوژهای رژیم ایران نشانه آشکاری از پایبندی این رژیم به مفاد برجام است. نماینده امریکا گفت که توافقنامه هسته ای باعث نشده  که اختلافات ما با رژیم ایران برطرف شود. ما همچنان نسبت به نقض حقوق بشر توسط این رژیم و دخالت های بی ثبات کننده اش در منطقه عمیقا نگرانیم.
در جلسه شورای امنیت نماینده مصر در سازمان ملل متحد نیز گفت:  مقداری سلاح را کشف کرده ایم که از سوی رژیم ایران به برخی از کشورهای منطقه ارسال شده است.
وی افزود: آزمایش موشکی توسط  رژیم ایران با قطعنامه های بین المللی مغایر است و صلح منطقه را تهدید می کند.

رژیم آخوندی با براشفتگی نسبت به گزارش دبیرکل سازمان ملل‌متحد به شورای امنیت آنرا مغرضانه  خواند.
سخنگوی وزارت خارجه رژیم گفت: «گزارش بان کی مون تحت فشار آشکار آمریکا بر دبیرخانه سازمان ملل‌متحد تنظیم شده و ابراز نگرانی این گزارش نسبت به آزمایشات موشکی، اقدامی کاملاً مغرضانه و جانبدارانه است.

تلویزیون رژیم:‌ «سخنگوی وزارت خارجه کشورمان هم گزارش دبیرکل سازمان ملل را با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ متعارض دانست و تأکید کرد، ابراز نگرانی این گزارش از آزمایشهای موشکی ایران اقدامی مغرضانه و جانبدارانه است. قاسمی افزود: موشکهای بالستیک ایران برای حمل کلاهکهای هسته‌ای طراحی نشده‌اند، بنابراین در حیطه صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ قرار نمی‌گیرند و جمهوری اسلامی به هیچ وجه اجازه حق اظهار نظر درباره سیستم دفاعی خود را نمی‌دهد».

تلویزیون حکومت آخوندی در گزارشی درباره اجلاس روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد نگرانی رژیم را از گزارش بان کی مون به شورای امنیت برملا کرد:

نخستین گزارش ششماهه دبیرکل سازمان ملل درباره برجام در اختیار شورای امنیت قرار گرفت. در گزارش گزارش بان کی مون به موضوع توانمندی موشکی هم پرداخته شده که با اعتراض نماینده روسیه مواجه شد. وزارت امور خارجه تأکید کرد گزارش بان کیمون نامتوازن و جانبدارانه است.
نشست شورای امنیت درباره ایران و برجام با پیوست گزارش مغرضانه که دبیرکل سازمان ملل برگزار شد. بان کیمون مدعی شد، آزمایش موشکی ایران با روح توافق هسته‌ای سازگاری ندارد اما به عهده شورای امنیت است که در این باره که از آن به عنوان تخطی یاد شده قضاوت کند. جفری فلتمن با معاون دبیرکل سازمان ملل در نشست شورای امنیت با ادعای این که آزمایش موشکی ایران موجب افزایش تنش در منطقه می‌شود، توقف این آزمایشها را خواستار شد. نمایندگان آمریکا، انگلیس، و فرانسه همسو با گزارش یکجانبه دبیرکل سازمان ملل تأکید کردند ایران از طریق آزمایش موشکی ثبات منطقه را برهم می‌زند. نماینده آمریکا رد سازمان ملل هم‌چنین گفت توافقنامه هسته‌ای باعث نشده اختلافات ما با ایران  حل شود.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *